Mitä ajattelisit jos selviäisi -g

-että palstalla jonkun väittämä suhde olisikin esitystä ja ihmiset eivät olisi edes tavanneet toisiaan? Jos silti esittäisivät, joko toinen osapuoli tai molemmat, että seurustelevat? Miten jatkaisit heidän kanssaan keskustelemista palstalla/privassa? Mitä ajattelisit henkilöistä? Kysyisitko heiltä, miksi?

:että palstalla kanssasi kirjoitellut olisikin eri sukupuolta kuin väittää? Kysyisitkö häneltä syytä?
1166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

On aivan sama mitä täällä sanoo, se käännetään ylösalaisin.

Äänestä

Ihan samantekevää, palstalla lähes kaikki on mulle muutenkin vieraita. Mitäpä se mulle kuuluu, jos joku elää valehtelusta tai leikkii roolileikkejä.

Äänestä

Jotenkin hirveesti halutaan spekuloida näitä, mikä on suhteen taso tms. palstalaisilla, en ihan tajua miksi., Mutta yritetään:


-että palstalla jonkun väittämä suhde olisikin esitystä ja ihmiset eivät olisi edes tavanneet toisiaan? Jos silti esittäisivät, joko toinen osapuoli tai molemmat, että seurustelevat?
-Noh, ajattelisin, että ovat varmaan kuitenkin hyvin läheisiä, jos haluavat näin kertoa palstalle. Kukaan varmaan ei olisi pakotettu tällaiseen. Eli suhtautuisin kuitenkin kuin seurustelevaan pariin. Miks siinä niin väliä olis, ovatko tavanneet vai ei?

Miten jatkaisit heidän kanssaan keskustelemista palstalla/privassa? Mitä ajattelisit henkilöistä? Kysyisitko heiltä, miksi? Ihan normaalisti. En ajattelisi mitään erikoista, enkä varmaan kyselisi.

:että palstalla kanssasi kirjoitellut olisikin eri sukupuolta kuin väittää? Kysyisitkö häneltä syytä?

En tässäkään ajattelisi mitään erikoista, koska täällä voi esiintyä vaikka eläimenä jos haluaa. Miehet ja naiset on musta kuitenkin aika samanlaisia, ihmisiä molemmat. En kyselisi.

Äänestä

No kuule kun en ajattele juuri mitään tästä palstasta eikä tämä tai etenkään tälle kirjoittavat kiinnosta minua, enkä tunne kirjoittajia, enkä - en muutenkaan- siksi enää juuri edes kirjoita tälle palstalle, kun ei tällä saa asiallisia kommentteja. Siitä olisin varmaan loukkaantunut, jos saisin selville, että minun kirjoituksiani sotketaan joihinkin kirjoittajien välisiin suhteisiin. Sellaiseen ei kenelläkään ole oikeutta. Ylipäätään on loukkaavaa, jos keskusteluun osaa ottavan persoonasta tai tarkoitusperistä välitetään vääriä mielikuvia. Minua ei ainakaan missään ole niin huonosti kojhdeltu, kuin tällä keskustelupalstalla. Ihan sairaita ihmisiä tällä kävi kirjoittelemassa ainakin yhdessä vaiheessa: ihan hulluja ja vainoharhaisia , jotka riekkui herjaamassa minua sivullista missä lie vainoharhaisissa luuloissaan. Törkeitä.

Äänestä
  • Feikki :(

    Äänestä

Aloittaja on näköjään henkisesti sairas avohoitopotilas ja kirjoittelee noita samantapaisia juttujaan sinne tänne.Parempi olla vaan kommentoimatta ja noteeraamatta mitenkään...

Äänestä

Täällä harva oikeasti seurusteleva mainostaaseurusteluaan,ja jotka eivät seurustele, mainostavat kovaan ääneen seurustelevansa.

Äänestä
  • vanhapiika hiljaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

Sellaista sattuu. Monesti ihmiset väittävät seukkaavansa tai sitten kieltäävät kaiken. Pääasia että asianomaiset tietävät missä mennään. Muu on samantekevää. En kysyisi syytä yhtään mihinkään. Jos tunnistaisin privassa niin puhuisin normiasiaa enkä puhuisi palstahöpinästä.
Palstalla voi puhua eikä tarvitse osoittaa henkilökohtaiseksi palautteeksi tai ottaa henkilökohtaisesti.
Jotkut eivät halua paljastua eikä sitä että homma jatkuu privana.

Äänestä

vastaus molempiin kysymyksiin;

iha sama.

mur

Äänestä

Se mitä ajattelisin on että miksiköhän se/ne nyt tuolleen ja onpa erikoinen tapaus, en juuri enempiä. Teen minäkin joka päivä jotain sellaista mitä joku toinen katsoo huuli pyöreänä, luullakseni.

Voisihan sitä kysyä miksi, mutta onko sillä lopultakaan väliä? Jos jollakulla on moiseen tarve, on sille syykin, muttet luultavasti ikinä saa tietää sitä todellista syytä tai ainakin sen ymmärtäminen voi olla vaikeata, koska lähtökohtaisesti pidät sitä varsin poikkeavana toimintatapana. Joten miksi vaivautua?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palstakyylä kirjoitti:

-että palstalla jonkun väittämä suhde olisikin esitystä ja ihmiset eivät olisi edes tavanneet toisiaan? Jos silti esittäisivät, joko toinen osapuoli tai molemmat, että seurustelevat? Miten jatkaisit heidän kanssaan keskustelemista palstalla/privassa? Mitä ajattelisit henkilöistä? Kysyisitko heiltä, miksi?

:että palstalla kanssasi kirjoitellut olisikin eri sukupuolta kuin väittää? Kysyisitkö häneltä syytä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu