:: Vappua odotellessa ::

Painoa ajattelin pudottaa 10 kg vappuun mennessä :). Eli huomenna vaihtuu huhtikuuksi ja 1 kk aikaa, johon mahtuu reilusti pikkuruisemmat syömiset, hyötyliikunta, ja ehkä hiukan aktiiviliikuntakin :). Lähtötilanne 173,5 cm, 70,5 kg. Ikää 34 v.

Kuulostaa tuo miinusluku paljolta tässä ajassa lihasten puolesta, mutta niillä pikkiriikkisillä syömisillä olisi tarkoitus kattaa proteiinitarve kuitenkin. Katsotaan miten miun käy !

Kirjoittelen tänne, jotta tähtäin pysyisi näin ehkä paremmin mielessä.
Saa myös liittyä seuraan :).
14172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sullahan onkin sama tavoite kun mulla, itse suunnittelin kasn et vappuna mullakin olis 10kiloo poissa. Katsotaan miten käy ;)

Äänestä

Voisinpa liittyä seuraan, mulla olisi tavoitteena -5kg vappuun mennessä. Olen nainen 160/67kg eli en usko että 10kg on mahdollista mulla (vaikka tulee kyllä olemaan lopullinen tavoite), mutta kyllä tuo 5 ainakin pitäisi ennen vappukarkeloita saada pois!

Äänestä

Hei, liityn seuraan. 5-10 kg pois vappuun mennessä. Ajattelin vähentää rasvaa ja sokeria ja viljaa. Mitä jää: proteiinit ja kasvikset. Lisäksi kävelen niin paljon kuin jaksan.

Äänestä

Tässähän syttyy pieni kilpailuhengen kipinä että kuka saakaan 1.5 mennessä sen tarvitsemansa määrän pois. Huikean innoissani odotan kyllä jo vappua että näkee mitä on tapahtunut ;) Taidampa vaakan ignorata kokonaan siihen saakka ja yllätyn sitten toivottavasti positiivisesti... :P

Äänestä

Heippa kaikille ja tervetuloa seuraan :) !

Toinen päivä nyt siis menossa, tulosta nyt tämän verran:

0. päivä: 70,5 kg
1. päivä: 68,3 kg
2. päivä: 67,2 kg

Ainakin jotain tapahtunut turvotusten saralla siis ! Nopeus kenties lähipäivinä hidastuu, mutta toivottavasti ei mentäisi plussan puolelle minään päivänä...:).

Hih, myös hymymielinen kilpailuhenki voisi tosiaan tehdä ihan hyvää eri motivointikeinojen joukossa !

Kuulemisiin :)

Äänestä

Kertokaas minkälaisia ruokavalioita noudatatte? Itse n. 500kcal päivä yksi herkkupäivä viikossa. Helepolla menee!

Äänestä

Mulla menee tällä hetkellä painonvartijoiden pistetaulukon mukaan, pisteitä syön maksimissaan 22 (esim. banaani on 2p ja vaikkapa 50g pihvi 1p).

Vaatii itsekuria mutta toiminut ihan hyvinkin :)

Äänestä

Heips,

laskusuunta yhä pysynyt :). Tosin huomisaamun punnitus voi tehdä tiukkaa, koska tulin juuri 1-vuotissynttäreiltä, ja maistelin kaikkea kyllä aika surutta ja santsailin myös :).

0. päivä: 70,5 kg
1. päivä: 68,3 kg
2. päivä: 67,2 kg
3. päivä: 66,3 kg
4. päivä: 66,1 kg
5. päivä: 65,3 kg

Eli tänäiltana olen herkutellut, mutta muuten ovat syömiset pysyneet aika kohtuullisissa. Ja joinakin päivinä jos on tehnyt kovasti mieli syödä jotain vielä lisää, niin olen sitten syönyt esim. omenoita, greippiä, salaattia kermaviilikastikkeela senkin edestä :). Kasvikset ja proteiini siis ruokavaliota pääosin. en nyt mielessäni laske kaloreita, mutta tujuja rasvaisia ja hukkahiilihydraattisia pyrin pitämään vain pienissä määrissä. Tosin tänään siis maisteltu niitäkin, eli synttärikakkua, pitsaa, piirakkaa jne :).

Äänestä
  • Siis ihan oikeesti, onko tässä porukassa aikuisia ihmisiä? Kuullostaa jotenkin teinien jutuilta....- 10 kiloo vappuun ja 15 juhannukseen :))).

    Äänestä

Jokainen tavallaan, .10 on helppo näinkin läskillä kuin minä koska ensimmäisenä lähtee nesteet ja helppo kymppi suoritettu vappuun mennessä... Kun vaan jaksais panostaa mut ei oikeen ole huvittanu :/

Äänestä

Taidanpa liittyä mukaan tähän -10kilon ohjelmaa! Itselläni on numerot 154/55, ja jos ei ihan sitä 10kiloo, niin kelpaisi myös 5kiloo! Mutta jotain on tehtävällä tälle rantahylkeelle!

Ihan heti kokeilen tuota kolmea päivää kestävää dieetiiä, eli aamupalaksi on 1 keitetty kananmuna ja joku hedelmä, kolmen tunnin päästä raejuustoa tai muuta maitovalmistetta noin 150grammaa, sitten kolmen tunnin päästä sama juttu ja illemmalla hedelmä! Ja paljon nestettä kun jaksaisi juoda.

Hitsi jos tästä lähtisi edes jotain pois, niin johan se motivaatio jyräisi alta! Toivottavasti loputkin kilot tuntuisivat lastenleikiltä, kun olisi alkuun päässyt hyvillä lukemilla :)

Äänestä

Infoa sit jos jotain tulosta syntyy, oon valmis kyl melkee mihin vaa asti menemään (paitsi kaalidieetteihin) että lähsit ees jotain pois :D Tosin en syö kananmunaa mu varmaa hedelmäkin riittää?

Äänestä

No jokos porukalla alkaa tavoite lähestyä...vappuun ei ole enää paljon aikaa.
Kymmenen kiloahan se oli? ;))

Äänestä
  • Ne on nämä kymppikilon pudottajat menneet tyhjiin ja vappuun on vielä muutama päivä.:)))))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aksu kirjoitti:

Painoa ajattelin pudottaa 10 kg vappuun mennessä :). Eli huomenna vaihtuu huhtikuuksi ja 1 kk aikaa, johon mahtuu reilusti pikkuruisemmat syömiset, hyötyliikunta, ja ehkä hiukan aktiiviliikuntakin :). Lähtötilanne 173,5 cm, 70,5 kg. Ikää 34 v.

Kuulostaa tuo miinusluku paljolta tässä ajassa lihasten puolesta, mutta niillä pikkiriikkisillä syömisillä olisi tarkoitus kattaa proteiinitarve kuitenkin. Katsotaan miten miun käy !

Kirjoittelen tänne, jotta tähtäin pysyisi näin ehkä paremmin mielessä.
Saa myös liittyä seuraan :).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu