Miehen puheääni

äänikysymys

Miksi komeilla miehillä on yleensä kivempi puheääni kuin rumilla? Jos kuulen jonkun ihanan miesäänen jostain lähistöltä ja käännän päätäni, niin kyseessä on melkein aina jollain asteella söpö tapaus :D Muut huomanneet samaa? Tietysti jos miehen näkee ensin ja kuulee vasta sitten, voi naama ikään kuin toimia äänen kaunistajana...

7

219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosia ihastunut

      Ihastuneena puheääni kuulostaa tietysti ruusuisemmalta kuin muuten=)

      Joskus on ihan toivonut kuulevansa tietyn miehen äänen vaikka on vain ulkomuotoa katsahtanut.

    • seireenin laulu

      Naisten kohdalla tämä ei pidä paikkaansa. Rumallakin kurpalla voi olla kaunis ääni.

    • 4

      En ole vielä oikein rumaäänsitä naista tavannut, mutta miehissä löytyy ihme piipittäjiä.

    • 40 pillun mies

      En tiedä, monet naiset joiden kanssa olen puhunut puhelimessa ennen sexiä ovat kehuneet ääntäni. Että kai se pitää paikkansa, että hyvännäköisillä miehillä on myös seksikäs ääni.

    • tee.Aaa.Tee.Ämm

      Minäpäää kerron. Se johtuu siitä, että samat molekyylit (esim. se testosteroni) jotka saavat aikaan matalahkoa ja miellyttävää puheääntä, vaikuttavat positiivisesti myös muihin naisten haluamiin ominaisuuksiin. Testosteroni aiheuttaa mm. symmetristä naamaa, miehisiä kasvonpiirteitä ja elinvoimaista olemusta. Samasta syystä johtuen mm. nörttien äänet ovat usein narisevia ja korkeahkoja.

    • -

      Johtuisikohan siitä, että hyvällä itsetunnolla varustetut miehet ovat luonteeltaan iloisempia ja näin ollen heidän käyttämänsä äänensävy on myös miellyttävämpi.

    • kyll must tuntuu et

      Poikkeuksia tuohon (koko oletus vähän mutu tuntumalla vedetty) vaikkapa viimevuoden American idols voittaja joka on ihan pikkupojan näköinen, mutta omistaa matalan ja soinnukkaan äänen.
      Omakohtainen kokemus on vuodelta "joku", tilapäinen tuttavuus, jonka ääni karmi selkäpiitä, mutta muut miehiset avut olivat ihan top 10- luokkaa. Henk.koht. mielipide asiaan on, ettei ulkonäkö ja ääni välttämättä korreloi, ainakaan jos ajattelee muutamaa komeaa mallipoikaa (ihan tavis äänet) ja niitä miehiä joilla on ollut mieleenpainuvat, sykähdyttävät äänet ja kuitenkin ihan mitäänsanomaton olemus muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6003
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe