Olen hoikahko nainen, jolla pitkät hiukset. Kun olen baareissa, kaverit viedään vierestä. Kahviloissa tullaan kavereitani iskemään pöydista, muttei minua koskaan. Hymyilen ja nauran, olen eläväinen - näin minua minulle kuvaillaan. Kuitenkaan en jostain syystä ole varmaankaan miesten mieleen tai ehkä olenkin näkymätön. Kavereita ja tuttuja kyllä on kummastakin sukupuolesta, mutta suhteeseen ei kukaan kanssani halua.
Miehet täällä palstalla antavat kriteeriksi sen, että naisen täytyy olla elossa, jotta olisi kiinnostava. Jaa. Ei riitä ainakaan minun kohdallani.
Sukulaiset ja tuttavat kyselevät, miksei minulla ole miesystävää. Siihen kysymykseen en osaa vastata. Ei ketään voi pakottaa välittämään toisesta. Alkaa vaan loppua usko, että on olemassakaan ihmistä minua varten.
Miehet täällä palstalla antavat kriteeriksi sen, että naisen täytyy olla elossa, jotta olisi kiinnostava. Jaa. Ei riitä ainakaan minun kohdallani.
Sukulaiset ja tuttavat kyselevät, miksei minulla ole miesystävää. Siihen kysymykseen en osaa vastata. Ei ketään voi pakottaa välittämään toisesta. Alkaa vaan loppua usko, että on olemassakaan ihmistä minua varten.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Haisetko hielle?
Olet liian kaunis, joten miehet ajattelevat että sun täytyy olla varattu.
Ratkaisu: lähdet itse iskemään miehiä, etkä vain odota lahnana että joku mies tulee hakemaan sut.
Varmasti en ole liian kaunis, mutta kiitos kiltistä vastauksesta. :) On sitä kokeiltu miesten "iskemistä" (no, miehille juttelemista..), mutta seuraukset eivät ole olleet ihan toivottavia. Kiinnostaisi oikeasti tietää, mihin naisissa ja millaisiin naisiin miehet kiinnittävät huomiota? Voinko vaikuttaa asiaan mitenkään, että minutkin nähtäisiin? En kuitenkaan halua "esiintyä" muuna kuin olen, sillä sellainen tulee esille kuitenkin jossain vaiheessa.
Mä olen olemassa, tiedän, en haise hielle, enkä ole liioin ylipainoinenkaan. Ihan fiksun näköinen ja oloinen. Ei mitään pahempaa päällepäin havaittavaa vikaa, ja sisäisestikin ehjä, rauhallinen, rehellinen, tasapainoinen. En tosin osaa ketään iskeä, en tyrkyttää itseäni millään tavalla, vaan olen pikemminkin sivusta seuraaja kuin joukon keskipisteenä. Kuljen paikoissa jossa on ihmisiä, tsuumailen ja osaan flirtin ja smalltalkin alkeet ja vähän jatkokurssejakin. Joku kumma minussakin on: mua ei huomata. En halua käydä äänekkääksi, nenäkkääksi tyrkyksi vaikka loputon yksinolo olisi hintana. Raskasta vaan aina jaksaa olla silmäkkäin sen tosiasian kanssa, ettei taida enää mullekaan olla paria missään, eikä maailman ilot ole mua varten. Olen pyytänyt, että jos mulle ei ole miestä, niin ottaa pois tämän turhan kiduttavan kaipuun. Ei ole vielä ainakaan ottanut, eikä antanut. Raskasta, myönnän, mutten ole valmis vielä tinkimään:en ota kenenkään toisen puolisoa, en hyppää yhtä yötä kenenkään sängyssä, en..
tutulta vaikkakin olen mies. Olen ihan ok näköinen ja hyvässä kunnossa sekä ruumiillisesti että henkisestikin. Olen vain jokseenkin rauhallinen ja hiljainenkin persoona enkä osaa myöskään tyrkyttää itseäni toiselle enkä helposti mene tekemään tuttavuutta. Turhauttavaahan tää on, itsetunto kärsii ja kohta täytyy myöntää itselle, ettei sitä tiettyä löydy koskaan. Ajattelin vaan kertoa, ettet ole yksin. Mikähän meille tällaisille olisi avuksi.
Voisiko syynä olla jnkl. ulospäin näkyvä liika vakavuus? Minulle on joskus sanottu, että olen liian vakavastiotettavan näköinen tai oloinen... Kukaan ei tietysti halua hauskaa pitäessään joutua kenenkään tiukkapipomaisen ihmisen seuraan... ymmärrettävää kaiketi, mutta en ole sellainen. Ehkä pitää pukeutua jotenkin toisella tapaa?
Joo-o. ehkäpä tuo liian vakavasti otettavuus on se ongelma. En ole ujo ja juttelen kyllä vieraillekin ihmisille baareissa (silloin kun käyn), kaupassa, bussipysäkillä jne. mutta juttelen yhtä hyvin mummolle kuin kivan näköiselle miehelle. En ole myöskään vakava, vaan nauravainen, mutta ehkä annan ulospäin itsestäni kuvan etten ole "helppo" tai että jos minun kanssani johonkin ryhtyy, pitää sen olla vakavaa... Ähh... Paha sanoa. Ei että mua kiinnostaisikaan nuo yhden yön jutut ja se varmaan näkyy päällepäin.
Sen kerran, kun joku roikkuu perässä on se n. 20v mua vanhempi avohoitopotilas, joka kyttää talon edessä koska kuljen sisään ja ulos. Siinä taas kiroan, että pitääkö sitä olla niin kiltti, että aina alkaa juttusille kaikkien kanssa. Mutta miten tapaan ketään mukavaakaan, jos ei puhu kenellekään...
tästä on siis vain kiven heitto seuraavaan ongelmaan:miten karistaa kannoilta nätisti mutta tehokkaasti yksilöt jotka eivät ole mahdollisia tulevia kumppaneita ja kiinnittää huomiota siellä missä omasta mielestä sellainen on.
Lillit ja muut.. tämän kaiken ja paljon muun pohdin ehdottomasti otsa rypyssä, itsesäälin kyyneleet silmissä ja totistakin totisempana.
Eli ymmärsinkö nyt oikein sinut rasteri:
ensin valitat että olet suorastaan näkymätön ja naiset ei käy kuumana perässä, ja seuraavassa viestissä mietit miten karistaa kannoilta ne ei toivotut tyypit. Lihavat ja rumat oletan?
Että siinä se sun ongelmasi. Ken kuuseen kurkottaa se katajaan kapsahtaa. Nykysuomeksi: jos on liian nirso, jää yksin.
Kirjoitit: "jos minun kanssani johonkin ryhtyy, pitää sen olla vakavaa..." Juuri tuota tarkoitin. En ole varma voiko asiaa miksikään kuitenkaan muuttaa. Minusta se on ihan hyvä asia, mutta ehkä se vaikeuttaa yhden yön suhteiden ja satunnaisen seksin löytämistä, jos sellaista haluaisit etsiä.
et todellakaan ole ymmärtänyt minua oikein. En ole valittanut sitä ettei naiset käy perässäni kuumana, olenhan nainen itsekin. Oletat kaiken lisäki enemmän kuin väärin,ei ole lihavasta tai rumasta kyse.. tyhmästä,Kapsris,tyhmästä.
Ei, en tarkoittanut. Onhan se hyvä asia, että näkyy päällepäin, ettei hae yhden yön suhteita. Mutta sitä mietin, että jos tuo "look" karkoittaa miehiä. Jos näytän siltä, että naimisiin pitää päästä (ei, en halua naimisiin vielä lähiaikoina jos ollenkaan - voihan sitä olla yhdessä ilman naimisiin menoakin), ennen kuin mitään tulee tapahtumaan.. Siis LIIAN vakavasti otettava.
Niin... En vaadi täydellisyyttä muilta, kun en ole täydellinen itsekään. Ulkonäöllä ei ole väliä, mutta luonteella on. Täytyyhän ihmisen kanssa tulla toimeen. Auttaa myös, jos ei ole täysi psykopaatti! Näytän vetoavan hulluihin stalkereihin sekä kulmakunnan juoppoihin... muut miehet sitten pysyvätkin kaukana - siis muussa merkityksessä kuin kaverina.
Olet liian "kiltin" näköinen ja miehet eivät ole kiinnostuneita koska eivät oleta saavan sinulta niin helposti.
mä olen aavistellut tuota itsekin: kun kapakassa kännissä keikkuva mirkku nuolee kaiken mitä osuu kohdalle eikä hätkähdä vaikka joku roikkuisi perseessä ja tisseissä yhtäaikaa, on mirkku paljon halutumpi kuin rasteri, joka ei tajua imarteluksi moista törkeyttä.
Mä en vaan ymmärrä:jos olet helpon näköinen, saat kohta huoran ja jakorasian maineen, ja jos pidät jotain rajaa jäät kokonaan ilman.
miks oot passiivinen? iske itse!
jotkut tytöt ovat myös ihan söpöjä, mut voivat kuitenkin olla jotenkin tylsän näköinen. silleen, että vaikuttaa siltä, että se nainen mieluummin katsoo tauluja jossain museossa ku harrastaa rajua seksiä. aika pinnallista, mut näinkin voi olla.
Henkilökohtaisesti:
Naisen aloittama keskustelu/flirtti on ollut monen päivän pelastus.
Nauti uusien ihmisten tapaamisesta ja pidä keskusteluita esileikkeinä.
Ei sitä tarvitse heti kolmella ensimmäisellä repliikillä selvittää että haluako toinen aloittaa suhteen/seurustelun.
"Paljonko kello" "anteeksi, mutta voitko kertoa missä on...." "Voinko lainata lehteäsi" "Mahtuuko tähän istumaan"....
... onhan näitä.
minulla on paljon ystävi ja miespuolisia enemmänkin. He kertovat kuinka ihan ja kaunis kuin nukke olen, mutta pelkäävät minua! Olen matkustanut paljon, opiskellut ja ynm. Välillä vituttaa olla se "hyvä jätkä" ja kuulla kohteliaisuuksia. En osaa olla avuton pelastettava ja siinäkö syy? Seurustelen pikään ja silloin miespuoliset ystävät puhuvat mieheleni et sulla on hyvä tyttö mutta sittenkun lähden paariin, kukaan ei tule iskemään. Vaan liian omhyväiset jätkät. Missä on ne suloset hiljaiset miehet!! Tiedän sen että poikapuoliset kaverit kadottavat viimeisetkin iskijän ja joskus he jopa ajavat tahallaan ne pois ryhmällä.. Ei ole kuule helppoa. Tahtoo lutusen miehen 8) p.s en itse tykkää "iskeä" miehiä
Tuttu juttu toi et juopot,törkeet,törpöt, kelpaa ja fiksut seuraa vierestä. Minulle sanotaan usein että riko pleksi ympäriltäsi. Itse juttelen ja nauran paljon olen hyvä jätkä. Ryhtini suora ja ylväs. En kuitenkaan ole ylpeä tai leuhka. Huonoryhtiseksi en aijo ryhtyä. Olen pitkä ja hoikka ja kai siksi tuo pleksi kuvaus.
Miksi kunnolliset miehet ja kunnolliset naiset eivät kohtaa toisiaan? Kummatkin valittavat, etteivät löydä niitä kunnollisia miehiä/naisia? Asummeko eri paikkakunnilla? Käymmekö eri baareissa? Emmekö viehätä toisiamme? Etsimmekö kaikki jotain sadun prinssiä/prinsessaa tai paikan kauneinta vastakkaisen sukupuolen edustajaa ja petymme, koska tämä henkilö ei ollutkaan sisältä kaunis?
Mitä jos sopisimme porukalla että teemme jonkinlaiset rintamerkit joista tunnistamme toisemme baareissa?
Ymmärrän toki että feikitkin saattaisivat niitä käyttää mutta nehän tunnistaa välittömästi.
Kommentteja.
itse olen löytänyt yhden kohtaamispaikan, jossa tapaa sekä sisäisesti että ulkoisesti kauniita ihmisiä. Ja heihin voi/pitää tutustua ihan kaikessa rauhassa.
niin, se on tanssilava (tai mahdollisesti seuratanssikurssi). Lavalla tutustuminen tapahtuu tanssin varjolla, yhden parin kanssa tanssitaan aina kaksi kappaletta ja sen jälkeen pitää vaihtaa paria. Näin ollen illan aikana ehtii tutustua monee eri ihmiseen ja pääsee kokeilemaan miltä tuntuu olla lähellä toista (omasta mielestä tosi tärkee asia kumppania valittaessa). Sit jos löytyy SE JOKU, joka tuntuu erityisen mukavalta, niin hänen kanssaan voi tanssia vähän pidempäänkin.
tanssilavoilla käy myös alle 30v (sinkkuja, fiksuja, raittiita...), jotka eivät ole löytäneet kumppania baareista/diskoista. Ei siis pelkästää eläkeläisiä niinku telkkari-tansseissa.
Ensimmäinen kerta on aina vähän hankalaa ja meno voi tuntua julmalta, mutta siihen tottuu. Tanssikursseja järjestetään ympäri maata ja ekalla kerralla ei tosiaankaan tarvii olla mikään taituri. Reippaalla mielellä pärjää pitkälle.
Ja musiikista. lavoilla soitetaan iskelmää, se on totta... mutta se musiikki ei ole pelkästään karitapiota ja katrihelenaa, vaan mukaan mahtuu myös nuorekkaampia ja monipuolisempia orkestereita. Elävä orkesteri, joka soittaa niin valssit kuin humpat, mutta myös rokkia, jiveä, sambaa tai vaikka boogie-woogieta on ihan eri asia kuin kuunnella tupakansavussa korvia repiää diskojytkettä.
Että nähdään minkä näköinen olet.
Veikkaampa että syynä on se että sulla on silmälasit, eli vaikutat liian herkältä/kiltiltä/älykkäältä/pyhimykseltä jne..
Laita kuvasi www.peilikuva.net ja kerro minkä tuloksen saat.
Itse sain ilman silmälasia 9.9, ja silmälasien kanssa 6.7... Eli seksuaalinen vetovoima väheni huomattavasti..! Voit tehdä itse saman testin.
Voit peilikuvassa testata mistä johtuu seksuaalisen vetovoimasi vähäisyys. Eli kokeilet erilaisia vaatevaihtoehtoja, hiustyylejä, ilmeitä, ja niin edelleen.
Sen voisin vielä veikata että vaikutat voimakkaalta/aktiiviselta naiselta nauraessasi ja hymyillessäsi, ja ne miehet ketkä sinusta kiinnostuvat, arvelevat että olet juuri sitä yhtä prosenttia naisista jotka tekevät aloitteita.
Olet näköjään sinäkin =(
Monestikin jos mielessä on vain yhden illan tapaus mielessä niin ottaa sen helpomman
Eli sen vähän rumemman vierestä. Ja luulen että ystäväsi pelaa vähän silmäpeliä-ennen kuin mies tekee aloitteen.
Se on julmaa ja epäreilua, mutta silti aina joku jää ilman. Itse olen sen joutunut kokemaan ja tässä iässä (30 ) olen jo joutunut, jos en hyväksymään, niin ainakin miettimään koko loppuelämän elämistä yksin.
Et kertonut ikääsi tai paljon muutakaan itsestäsi, joten emme voi kunnolla edes arvailla syitä. Oletko kenties kovin pitkä? Pitkillä naisilla kun on taipumus vaatia vielä pidempää miestä. Jossain reilusti 180 sentin paremmalla puolella alkaa ehdokkaat käydä vähiin.
Juotko baareissa mitään, edes vettä tai alkoholittomia? Se on tosin vähän kaksiteräinen miekka, osa miehistä varmasti valitsee naisen siinä toivossa, että pikku hiprakassa estot vähenevät molemmin puolin. Itselleni jopa lievässä nousuhumalassa oleva nainen on turn-off. Humalaisia olen nähnyt ihan tarpeeksi yhtä elämää varten.
Entäs pukeutuminen? En ole mikään naistenkaataja, mutta sellainen naapurintytön olemus on hyvä miesten houkutin. Vaatteet pitää olla mukavat päällä eikä liian laitetun näköiset. En tarkoita mitään tyrkkylookkia pikkumusta päällä, vaan design-vaatteilla brassailua. Suosikkifarkut sekä poolo tai elämääkin nähnyt villapaita päälle ja kokeilemaan. Liika meikkikin on haitaksi. Ylipukeutumien on ok vain oman tiensä kulkijoille (gootit, peikkotytöt, teknofriikit yms.)
Ulkonäkö. Siihen on pakko puuttua, valitettavasti. Omasta ja äidin mielestä kaunis ei vielä tarkoita miehen silmissä kaunista. Pyydä joltain miespuoliselta tuttavaltasi arvio ulkonäöstäsi. Joudut kuitenkin ensin todistamaan hänelle, että todella haluat kuulla totuuden etkä vain kehuja. Se ei onnistu ihan yhdellä tai kahdella "lupaatko, varmasti" tai "kyllä kestän totuuden" lauseella =) Jos kuitenkin onnistut kaivamaan miehestä ulos totuuden ja vieläpä kestät sen olet jo paljon paremmin selvillä siitä, mitä miehet sinusta ajattelevat.