1. Sukupuolesi?
2. Ikäsi?
3. Pituutesi?
4. Painosi?
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)?
6. Oletko tyytyväinen painoosi?
7. Yritätkö laihduttaa?
8. Onko syöminen sinulle ongelma?
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)?
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)?
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)?
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)?
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa?
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha?
2. Ikäsi?
3. Pituutesi?
4. Painosi?
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)?
6. Oletko tyytyväinen painoosi?
7. Yritätkö laihduttaa?
8. Onko syöminen sinulle ongelma?
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)?
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)?
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)?
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)?
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa?
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha?
Vastaukset 17
Vanhimmat
1. n
2. 24
3. 152
4. 50
5. tavallinen, ei mikään keijukaismaisen siro ;)
6. En.
7. Kyllä. Muutaman kilon.
8. Ei nykyään.
9. Lautasellinen puuroa, leipää, mehua, pari
kuppia teetä
10. Salaatti, leipää
11. Kuppi teetä, mahdollisesti jokin hedelmä
12. Jotain pientä, esim. vihanneksia
13. Viimeisen puolen vuoden aikana ei käytännössä
lainkaan, tavoitteena päästä vanhaan 5x
viikossa, tunti kerrallaan rytmiin. Lajeina
juoksu (tällä kunnolla hölkkä ;) ja uinti
14. opiskelijaelämän varjopuolet: tenttikirjat,
gradu ja juhliminen (alkoholi & "roskaruoka")
1. nainen
2. 16
3. 156 cm
4. 66 kg
5. pyöreä tai ehkä vähän ylipainonen???
6. en
7. kyllä
8. joskus
9. en mitään
10. joku lämmin ruoka, riippuu päivästä et mitä milloinkin on.
11. leipää tms.
12. leipää, puuroa, jogurttia tai joskus en mitään
13. pari kertaa viikossa n 1,5 h rullaluistelulenkki
14. varmaankin perinnöllisyys.
1. Sukupuolesi? f
2. Ikäsi? 20
3. Pituutesi? 158
4. Painosi? 70
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)? muuten täysin normaali mutta vyötäröllä kaikki kilot (näytän raskaana olevalta)
6. Oletko tyytyväinen painoosi? olen mutta voisin olla tyytyväisempikin ainakaan ei ole noussut enempää =)
7. Yritätkö laihduttaa? kyllä!
8. Onko syöminen sinulle ongelma? ei... ruokahalu sais olla vähän huonompi tosin.
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)? yleensä nukun tohon aikaan... aamupalaks syön teetä, pari 2-4 ruispalaa ja päällä vaihtelevasti juusto/kasvikset/kanasiivu tms. ja/tai (mysli)jugurtti
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)? yleensä jotain pastaa, puuroa tai kasviskeittoa
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)? hedelmiä, marjoja ja vihanneksia... ehkä mehujäätä tai dieettilimsaa jos niikseen tulee. juon teetä.
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)? ennen nukkumaanmenoa iltatee ja ruispaloja ks. aamupala mutta ehkä hieman kevyemmin.
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa? kävelyä 1-2h päivässä, toisinaan pallopelejä saman verran kaverien kanssa (ei niin rankkaa).
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha? entiset ruokailutottumukset ja diagnosoitu aineenvaihdunnan sairaus/hormonihäiriö.
1. n
2. 17 vuotta
3. 157cm
4. 75kg
5. Lihavan näköinen, ei kuitenkaan mikään kaamea pallo
6. En todellakaan
7. Kyllä, epätoivoisesti
8. Joskus on
9. Pari leipää ja mehua
10. En välttämättä mitään tai lämpimän ruuan
11. Pari leipää ja jotain herkkuja
12. Illalla yleensä napostelen, mutta yöllä en yleensä syö mitään
13. Nyt kesällä olen lisännyt liikunnan määrää, mutta aika heikosti olen liikkunut ennen
14. Huono itsekuri, olen liian mukavuudenhaluinen ja laiska :(
1. Sukupuolesi? n
2. Ikäsi? 22
3. Pituutesi? 162
4. Painosi? 54
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)? lihaksikas & suht. vähärasvainen, mutta tasapaksu ja persjalkainen
6. Oletko tyytyväinen painoosi? en
7. Yritätkö laihduttaa? yritän
8. Onko syöminen sinulle ongelma? on ja ei ole
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)? 2 mukia maitokahvia, omenan ja duunipäivinä puuroa
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)? en mitään tai jotain pientä, esim. salaattia tai rahkaa
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)? ananasrahkaa, porkkanoita, täysjyväleipää, tonnikalaa, puuroa, salaattia...mitä milloinkin.
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)? riippuu päivän muista syömisistä & treenien ajankohdasta. jos oon päivällä syönyt kunnolla, niin sitten illalla pelkkää porkkanaa & kurkkua, tosin iltalenkin jälkeen syön yleensä rahkaa.
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa? vaihtelevaa treenausta kuutena päivänä viikossa, kävelyä & hyötyliikuntaa päivittäin.
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha?
en ole liian "lihava", en vaan ole tarpeeksi hoikka. syytä on sikäli hoikkuutta ihannoivassa yhteiskunnassa, mutta ennen kaikkea rumassa ruumiinrakenteessani, joka yhdistettynä liikaan itsekriittisyyteen ja sosiaalisesti epätyydyttävään elämään on ollut omiaan aiheuttamaan syömishäiriön, joka puolestaan parin anorektisen vuoden jälkeen kääntyi ahmimiseksi. nykyinen elopainoni on siis ahkeran syömissessioinnin tulos.
1.nainen
2.35
3.161
4.66
5.läskit käsivarret ja iso perse, muuten melko normaalikokoinen
6.en
7.kyllä
8.tavallaan
9.kahvia,leipää päällä juustoa tai kinkkua,jogurttia
10.hedelmiä,leipää
11.lämpimän ruuan
12.omenan tai viikonloppuisin herkkuja
13.melko kevyttä jumppaa ja kävelyä muutaman kerran viikossa
14.viikonloppu herkuttelu on mun ongelma
1. N
2. 26
3. 164
4. 51-53 (vaihtelee)
5. poikamainen, hoikka, urheilullinen
6. en
7. joskus syön tarkoituksella kevyemmin, mutta yritän päästä eroon ajatuksesta, että minulla olisi liikaa painoa
8. mitä suurimmassa määrin
9. vihreää teetä maidolla ja hunajalla, pari kalaöljykapselia, sinkkiä, kromia ja c-vitamiinia
10. Salaattia tai keittoa (joskus lisäksi leivänpalan), raejuustoa, pellavansiemenöljyä
11. Jogurttia ja proteiinijauhoa tai ruisleipää ja aamupalajuustoa, c-vitamiinia
12. salaattia tai keittoa tai jotakin wokkiruokaa ja raejuustoa, joskus hapankorppuja, joskus hedelmiä, juustoa jos tekee mieli
13. "Normaalissa" elämässä salia 3-5 krt/vko (iltapäivisin), sauvakävelyä muutaman kerran viikossa (aamuisin tai iltaisin), viime viikkoina en mitään (töissä todella pitkiä päiviä ja nivelsairaus vaivaa).
14. Äidin esimerkki, hän oli aina "liian lihava", vaikka nuorena painoi vähemmän kuin minä nyt(isäni oli terveysfanaatikko ja kehonrakentaja).
1.N
2.23
3.168
4.52-55 (heittelee paljon)
5.kapea lantio,pömppä maha,hoikat jalat
6.Samoissa mitoissa yritän pysytellä
7.Aina silloin tällöin tekisi mieli laihduttaa,joskin se olisi ehkä turhaa
8.On,liikaa ajatukset aina pyörivät ruuassa,mikä on jo häiritsevää..
9.klo 6-10 kuitumuroja jugurtissa/puuroa,2kpp kahvia
10.klo 10-14 hedelmiä/proteiinipatukka/pari ruisleipäpalaa
11.klo 14-19 lämminruoka (vihanneksia kanaa/kalkkunaa/kalaa,salaattia)
12.klo 19-06 rahkaa/hedelmiä/karkkia
13.3krt/vko kuntosali 5-7krt/vko pyörä-kävely-tai rullaluistelulenkki (1-1 1/2 h)talvella sisäliikuntaa esim.aerobic
14.Äitini oli samoissa mitoissa nuorempana,joten kai perinnöllisyys,sekä himourheilu.Kilo kaupalla viikossa menee karkkia joten vuosien päästä voipi olla "muutama" ylimääräinen kilo mahassa..
1. nainen
2.20
3.162
4.64
5.Hintelä hartioista, muuten pyöreähkö.
6.en
7.juu
8.joskus
9.puuroa, mysliä,jogurttia
10.ihan mitä vaan
11.jotain ruokaa
12.riippuu vähän, mutta kaikki menee
13.Joka päivä kävelyä
14.Väärät ruokailu tottumukset
1. Sukupuolesi? N
2. Ikäsi? 23
3. Pituutesi? 170
4. Painosi? 58-60
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)? suht hoikka, poikamainen
6. Oletko tyytyväinen painoosi? kyllä
7. Yritätkö laihduttaa? en
8. Onko syöminen sinulle ongelma? ei
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)? puuroa sokerilla ja voisilmällä, 2 palaa ruisleipää,päällä kurkkua, mehua
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)? kanaa,lihaa, pastaa, keittoa
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)? pastaa, leipää, vihanneksia, hedelmiä
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)? jogurttia, hedelmiä, vihanneksia, joskus jotain makeaa
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa? 3-6 krt viikossa lentopalloa, jalkapalloa tai salibandya, 50-100 km pyöräilyä tai rullaluistelua viikossa
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha? hyvät ruokailutottumukset, kiitos lääkäri-isäni, ja urheilu
1. Sukupuolesi? Nainen
2. Ikäsi? 25
3. Pituutesi? 162 cm
4. Painosi? 46-48 kg
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)? Laiha, pieni, siro, pikkuluinen, kapea.
6. Oletko tyytyväinen painoosi? Olen, joskus toivon, että näyttäisin naisellisemmalta, joskus haluaisin olla vielä laihempi.
7. Yritätkö laihduttaa? Välillä, kun harmittaa yleisesti.
8. Onko syöminen sinulle ongelma? On joskus, kun unohdan syödä kokonaan, kärsin anemiasta ja pyörtyilen aamulla. joskus syön liikaa ja voin pahoin.
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)? Puurokupillisen tai sämpylän, ison kupin teetä.
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)? Raakoja kasviksia (porkkana, kurkku, tomaatti, ananas, appelsiini ...), keitettyjä kasviksia (pakastevihanneksia, perunaa) ja kanaa tai kalaa tai raejuustoa.
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)? Nyt kesällä Leipää tai jogurttia, teetä. Lisää kasviksia. Opiskellessa vain teetä ja näkkileipää, koska kahvilasta ei saa muuta kuin rasvaisia pullia, plöök.
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)? Leipää tai kaurapuuroa (rauhoittaa mahan ihanasti). Vihreää teetä.
Lisäksi nautin jotain makiaa: vähän jäätelöä, muutaman karamellin tai tikkukarun, tai leivon itse pullaa tai piirakkaa. Ei joka päivä, mutta aika usein.
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa? Olen alkanut jumpata ja voimistella(n. 1 h), tavoitteena jokainen arkipäivä. Ennen tuli pyörällä matkaa töihin 20 km päivässä, silloin laihduin, nyt olen lihonut niistä ajoista (!). En liiku laihdutustarkoituksessa. Haluaisin olla vahvempi, kun olen niin hutera ja edes lihasten tähden "muodokkaampi".
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha? Syön aika hötöä, rasvatonta ruokaa ja vähän, kroppa on liian tottunut sellaiseen. Lisäksi minulla on herkkä maha, enkä kestä kovin rasvaista tai maustettua ruokaa, enkä paljoa kerralla.
Muutama lisäkilo ei vointini puolesta tekisi pahaa ja hiuksetkin olisivat paksummat.
1. Sukupuolesi? -nainen
2. Ikäsi? -17 v.
3. Pituutesi? -169cm
4. Painosi? -64kg
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)? -Tasapaksu, sopivasti lihaksikas ja vyötäröltä olis kiva saada mahaa veks!
6. Oletko tyytyväinen painoosi? -En! 60 kg on mun tavote.
7. Yritätkö laihduttaa? -En nyt varsinaisesti laihduttaa, mutta tarkkailen painoa.
8. Onko syöminen sinulle ongelma? -On... Välillä syön liikaa ja mulle tulee morkkis. Silti herkuttelen usein!=)
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)? -2 ruisleipää vihanneksilla ja vettä
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)? -Pastaa, keittoa tai jotain kanaruokaa
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)? -hedelmä ja 2 ruisleipää
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)? -jogurtti, hedelmä ja ruisleipä. Iltasin just tulee herkuteltua esim. jäätelöä noin 3-4 kertaa viikossa...
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa? Nyt kesällä käyn vaan kävelemässä 3-4 krt/vko ja noin tunnin ja pyörilen kerran viikossa 45 min. Koitan myös välillä tehä vatsoja ym. Ja vielä venyttelen joka päivä 10 min.
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha? - Liikasyöminen on syy miks oon liian lihava. Yllättävää sinänsä!=) Varmaan siis just se, et kun syö vähän liikaa, niin sit ajattelee, et mä lihoon kuitenkin, et ihan sama, jos syön vielä ton ja ton...
1. Sukupuolesi? nainen
2. Ikäsi? 22v
3. Pituutesi? 177
4. Painosi? 68
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)? pitkä ja hoikka, ylipitkät jalat.
6. Oletko tyytyväinen painoosi? vielä pitäis nipistää kolme kiloa, sitten olisin tyytyväinen
7. Yritätkö laihduttaa? siis kyllä
8. Onko syöminen sinulle ongelma? ei enää niin paljon kuin ennen.. tosin välillä on kausia, ettei ruoka maistu, toisinaan taas maistuu liian hyvin ainakin karkki ym.
9. (klo 6-10 aikana)? puuroa ja kahvia
10. (klo 10-14)? koulussa lounaan, joka sis. normaalia ruokaa (=perunaa/pastaa/riisiä, lihaa/kalaa/kanaa, salaatti, leipä, juoma)
11. (klo 14-19)? välipalaa; hedelmää, leipää, jugua..tms
12. (klo 19-06)? hedelmiä.. jos napostelen,, niin sitten sipsiä tai karkkia. jos olen töissä, syön yleensä salaattia tai hedelmiä.
13. harrastan liikuntaa monipuolisesti; lenkkiä, rullailua, pesistä, lentistä, punttia.. tavallisesti 3-5 krt/vko, mutta nyt on jäänyt vähän vähemmälle ajanpuutteen takia. pyöräilen myös paljon (joka päivä).
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha? pitkän ja hoikan suvun geenit, hyvä lihaskunto auttaa polttamaan energiaa, joten voisin periaatteessa syödä mitä halua lihomatta, mutta pää ei kestäis mässäilyä.
1.nainen
2.20.v
3.182cm
4.160kg
5.sairaaloisen lihava ja ruma
6.en ole tyytyväinen
7.kyllä
8.on ongelma
9.leipaa ja kahvia
10.leipää kahvia ja herkkuja
11.jotain pakaste ruokaa
12.napostelen jotain ja karkkia ja sipsejä.leipää ja teeta.
13.en liiku,mitä nyt kävelen noin kerran kaks viikossa noin 5 kilometrii
14.olen lihava kun syän liikaa enkä liiku
1. Sukupuolesi?
Nainen
2. Ikäsi?
18
3. Pituutesi?
165cm
4. Painosi?
60 kg
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)?
Pyöreä. Ala osa on kokoa 40 ja yläosa kokoa 36.
6. Oletko tyytyväinen painoosi?
En todellakaan.
7. Yritätkö laihduttaa?
Kyllä, hyvin epätoivoista alkaa olla...
8. Onko syöminen sinulle ongelma?
On, en saa millään hillittyä makean himoa.
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)?
En mitään/ vettä/hedelmää/rasvatonta jogurttia riippuu päivästä
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)?
Hedelmää/jogurttia/viiliä/ruisleipää(päällä kevyt juustoa,ja kevyt leikkelettä/kurkkua/tomaattia jne). Jäätelö, esim magnum puikko jäätelö.Fitness tai fitness and fruits muroja rasvatonta maitoa.
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)?
katso edellinen.
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)?
katso edellinen, ja lisäksi noin kerran kaksi viikossa iso pussi irtokarkkeja.
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa?
Jokatoinen päivä lihasharjoittelua salilla ja lopuksi 20 minsaa kuntopyörää /stepperiä, ja jokatoinen päivä pelkkää kuntopyörää tai vastaavaa laitetta.Kesäisin käyn silloin tällöin uimassa.
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha?
Makean himoni pitää minut läskinä. Noin 7 kk aikana olen lahtunut noin 5 kg, ja se on todela vähän nii pitkälle ajalle...
1. n
2. 20
3. 155
4. 64
5. päärynä :P
6. en tod.
7. ei ole koskaan onnistunut
8. on
9. joko aamiaismuroja (ilman sokeria) tai sitten tee, 1 leipä, jugurttia ja hedelmiä.
10. jotain ruokaa mitä teen esim. makkarakastiketta ja muusia.
11. hedelmiä, ehkä pari leipää, teetä ja vichyä
12. vichyä ja hedelmiä
13. en harrasta liikuntaa.
14.en liiku tarpeeksi.
1. Sukupuolesi?
nainen
2. Ikäsi?
22
3. Pituutesi?
177
4. Painosi?
61
5. Ruumiinrakenteesi (kuvaile omin sanoin)? sporttisen hoikka
6. Oletko tyytyväinen painoosi?
en
7. Yritätkö laihduttaa?
kyllä
8. Onko syöminen sinulle ongelma?
tavallaan
9. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä aamulla (klo 6-10 aikana)?
juon vettä
10. Entä mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä päivällä? (klo 10-14)?
banaanin/joghurttia
11. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä iltapäivällä? (klo 14-19)?
pastaa
12. Mitä syöt yleensä/keskimäärin/tavallisena päivänä illalla ja yöllä? (klo 19-06)?
en mitään
13. Kerro liikuntatottumuksistasi. Koska, kuinka, miten rankkaa?
vähintään joka toinen pvä spinning,lenkki tai sali
14. Minkä luulet olevan suurin syy siihen, että olet sopivan painoinen / liian lihava / liian laiha?
liian lihava siksi, koska välillä syön jäätelöä, karkkia ja muita herkkuja.