Kuinka lähteä määräaikaisesta työpaikasta?

5+1

Olen määräaikaisessa työsuhteessa (vuoden 2012 kestävä sopimus) ja haluan lähteä.

Mitkä ovat keinot päästä epämieluisasta työstä?

Kuinka hoidan itselleni potkut ilman sanktioita?

Jos sanon itseni irti voiko työnanatja nakittaa jostain sopimusrikkomuksesta tai vastaavasta?

4

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvästi vaan

      1) Sovit työnantajasi kanssa, että lopetat. Se on siinä.

      2) Jos et saa sovittua, sanot kiitos ja hyvästi ja lähdet. Teoreettisesti voit joutua maksamaan uuden henkilön palkkaamisesta tulevat todelliset kulut, mutta paljonko maksaa laittaa ilmoitus mol:n sivuille. Sitäpaitsi kulut saa vähentää verotuksessa.

      Karenssin välttäminen ei niin vaan onnistu. Työnantajan pitäsisi irtisanoa sinut tuot. tal. syistä. Jos itse aiheutat irtisanomisen, niin karenssi tulee. Parasta vaan etsiä ensin uusi työ ja sitten vasta lähteä.

      • näkemiin siis

        Tarkennuksena, että työnantaja ei voi irtisanoa määräaikaista sopimusta. Se voisi loppua kesken määräajan sinusta riippumattomasta syystä, jos olet perhevapaalla olevan sijainen ja perhevapaalla olijalle tulee perusteltu syy keskeyttää perhevapaansa. Silloin perhevapaalla olijlla on oikeus palata töihin 1 kk ilmoitusajalla. Muu syy voisi olla, että työnantaja tekee konkurssin tai kuolee. Sitten on tietysti se mahdollisuus, että työnantaja purkaa työsopimuksen sinusta johtuvasta syystä.


    • ............

      työnantaja voi pidättää 2vko palkan työntekijältä sopimusrikosta

      • ,,,

        Tämä koskee sellaisia työsuhteita, joissa on sovittu irtsanomisajasta ja jos lähtee lätkimään yllättäen noudattamatta irtisanomisaikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      91
      1627
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      120
      1495
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      72
      1327
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1232
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1050
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      968
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      950
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      838
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      763
    Aihe