Romanian romanit: Kaikki palvelut tarjottava meille.

Pelottavaa.

Sosiaaliturva ja työ siellä, missä he kulloinkin ovat.
Romaneista moni kokee, että he eivät saa terveydenhoitoa. Suomeen tulevilla kerjäläisillä on paljon hoitamattomia sairauksia. Osalla on perussairauksia, jotka johtuvat huonosta elintasosta.

Romanian romanimiehistä joka viides lukee itsensä työvoimaan kuuluvaksi, naisista vain joka kymmenes. Suuri lapsiluku vähentää naisten työssäkäyntiä.

Voi kiesus, nyt tuli itsenäisyyden ajan suurin ongelma, sanon vaan.

http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2012/04/romanit_kaipaavat_eu-mailta_vastuunjakoa_3383539.html

22

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi veljet!!!

      ´´Suomeen tulevilla kerjäläisillä on paljon hoitamattomia sairauksia.´´

      huhujen mukaan jopa TUBERKULOOSIA! :(

      • Ankaraa...

        Se on kyllä ne perheen päät, joilla on monta kiinteistöä ja hienoja autoja, jotka eivät anna lapsilleen ja voimoilleen, ym. "orjille" terveydenhuoltoa. Nämä konnat pitäisi asettaa vastuuseen, eikä suomalaisia veronmaksajia, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

        Minusta tuntuu että on meneillään jotakin kokeiluja, joiden tuloksena EU-mafia sitten valitsee "oikeat" menetelmät ryöstää kansalaisilta kaikki turva ja omaisuus, kuten tekivät vapaamuurariveljiensä Trotskin ja Leninin avustuksella Neuvostoliitossa.

        Jo nyt oikeuslaitoksemme on "mutu" -menetelmällä päätöksiä tekevä rikkaiden käsikassara. Eikä se auta että laillisuusvartijat ovat nenä pystyssä, että "ei aihetta".

        Katso mikä meitä odottaa Euvostoliitossa, jos emme ole valppaina:

        http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_nwo73.htm


      • Käytä Aivojasi.
        Ankaraa... kirjoitti:

        Se on kyllä ne perheen päät, joilla on monta kiinteistöä ja hienoja autoja, jotka eivät anna lapsilleen ja voimoilleen, ym. "orjille" terveydenhuoltoa. Nämä konnat pitäisi asettaa vastuuseen, eikä suomalaisia veronmaksajia, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

        Minusta tuntuu että on meneillään jotakin kokeiluja, joiden tuloksena EU-mafia sitten valitsee "oikeat" menetelmät ryöstää kansalaisilta kaikki turva ja omaisuus, kuten tekivät vapaamuurariveljiensä Trotskin ja Leninin avustuksella Neuvostoliitossa.

        Jo nyt oikeuslaitoksemme on "mutu" -menetelmällä päätöksiä tekevä rikkaiden käsikassara. Eikä se auta että laillisuusvartijat ovat nenä pystyssä, että "ei aihetta".

        Katso mikä meitä odottaa Euvostoliitossa, jos emme ole valppaina:

        http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_nwo73.htm

        Nyt toteuttakaa: Ottakaa huijarikerjäläisiltä se kippo sisältöineen aina kun näette, niin voi se kerjääminen loppuakin. Turhaan siellä altistutaan tuberkuloosille ja muille lääkemafiaa hyödyntäville sairauksille?

        On aika puolustautua, sillä hallitus on TODISTANUT että eivät aio sitä tehdä.


    • haistakaa vittu

      Diakonissalaitoksen kyrpänaama vaan vähätteli aamuteeveessä ongelmaa.Somenhurri toimittaja melkein tippa silmässä vaati terveydenhoitoa ja koulutusta tänne tuleville.Seuraavaksi helsinki jakaa niille ansunnotkin.

      • Jussuf (se sama)

        Et ehkä huomannut, mutta persut esittivät Eduskunnassa että Romanian kerjäläisten lapsille ruvettaisiin antamaan koulutusta.

        Maajussit tietenkin ovat aina vastustaneet minkäänlaista oppimista, mutta koulutetulla ihmisellä on paljon parempi mahdollisuus työllistyä. Kouluttamaton kelpaa lähinnä vain tekemään EU-maataloustukianomuksia ja lepäilemään pankolla.


      • jotain rotia !!! zxz
        Jussuf (se sama) kirjoitti:

        Et ehkä huomannut, mutta persut esittivät Eduskunnassa että Romanian kerjäläisten lapsille ruvettaisiin antamaan koulutusta.

        Maajussit tietenkin ovat aina vastustaneet minkäänlaista oppimista, mutta koulutetulla ihmisellä on paljon parempi mahdollisuus työllistyä. Kouluttamaton kelpaa lähinnä vain tekemään EU-maataloustukianomuksia ja lepäilemään pankolla.

        Kouluttamaton ei kyllä selviä mistään eu-tukihakemuksiin liittyvästä paperisodasta, epäilen suuresti myös koulutettujen osaamista; se vaatii tietoa jota ei saa lähipubissa roikkumassa aamuneljään...


    • Romput hiiteen!

      Alexander Stubb saisi majoittaa taloonsa rompanssit, koska haluaa hyysätä heitä. Tuota hammasnaamaa ei kiinnosta kotimaan kansa tippaakaan, ainostaan ulkomaalaiset. Haukkuipa vielä Jussi Halla-ahoa, kun tämä ehdotti ainoaa fiksua keinoa ongelmaa elli rompanssien poistamista maastamme vaikka pakkokeinoin ja maahanpääsyn tiukentamista.

      Tuo pskasakki tulee tänne joka ikinen kevät ja yhä enemmän vaan vuosi vuodelta, rikoksia tehtailemaan.

      Päättäjämme ovat aivoinvalideja, niin pöhköä on tämän maan touhu.

      Kannatan avoimesti natsiaatetta ja jos Hitler olisi saanut tukea USA:lta ja muilta länsimailta, ei olisi ollut enää neukkuja eikä rompansseja. Mutta, vielä on mahdollisuus ottaa tuo oiva aate käyttöön Euroopassa ja siistiä maat.

      • Kansan Mitta Täys.

        Kaverit puhuvatkin jo jotta tekevät jäynää näille rosmoille aina kun näkevät. Uskon tämän olevan laajempaakin kansalaisaktivismia.

        Seuraavaksi tulevat haittateot hyysäreiden kiinteistöihin ja autoihin, jne.


      • ei ole oikein
        Kansan Mitta Täys. kirjoitti:

        Kaverit puhuvatkin jo jotta tekevät jäynää näille rosmoille aina kun näkevät. Uskon tämän olevan laajempaakin kansalaisaktivismia.

        Seuraavaksi tulevat haittateot hyysäreiden kiinteistöihin ja autoihin, jne.

        Ei ole oikein, että hallitus pyrkii tekemään kerjäläisrikollisten olosuhteet paremmiksi, jonka seurauksena kerjäläisiä tulee entistä enemmän.


        Kansan on ajettava kerjäläiset pois. Ei voi olla oikein, että romanialaiset saavat ryöstää vapaasti ihmisiä kaduilla.

        Kansa menettää luottamuksen hallitukseen, joka on rikollisten puolella.


    • Romani Guggen

      Romaniasta tule kiikuttaa tänne kulttuuriattashea, joka vaihtaa kokemuksia Stubidin kanssa siitä, miksi romani-kulttuuri menestyy niinkin hyvin Romaniassa?

    • Ohi on.

      Ei OLE mitään itsenäisyyden aikaa.

    • Moraalin vartija

      KERJÄÄMINEN VEROLLE
      Miksi kerjäläiset saavat harjoittaa julkisesti pimeetä työtä josta he eivät maksa veroa?
      Ammattimainen kerjääminen tulisi lailla asettaa verotettavaksi työtuloksi.
      Suomalaiseen kulttuuriin kuuluu, että kaikkia tuloja verotetaan ja ne ovat mm sosiaalietuuksissa vähennettäviä/huomioitavia tuloja. Jos suomalaiset joutuvat kerjäämään, he hakeutuvat leipäjonoon tai sosiaaliviraston luukulle. Näin Suomalaisten kerjääminen on kontrolloitua.

      Nyt uutisissa kerrotaan massakerjäläisten saapumisesta Suomeen, kun muissa maissa oleminen ja rahan tuleminen on hankaloitunut. Sieltä tulee kuulemma aivan työssäkäyviä paremmanelintason perässä tänne ja mukaan on otettu lapsia ja kouluikäisiä.

      Suomalaisia vanhempia rangaistaan jos laiminlyövät lapsensa kouluvelvoitteen. kerjäläislapset vanhempineen tulisi karkoittaa heti tulleeseen maahan, koska eivät huolehdi lastensa koulunkäynnistä. Suolalaisen yhteiskunnan ei ole tarvetta hyysätä tahi alkaa järkestämään nykyisillä resusseillaan kerjäläisten koulunkäyntiä. Varsinkaan kun oman maan kansalaisten koulunkäynti ja opetuksen resussit eivät ole riittävät. Opetustoimi kärsii jatkuvasta työvoimapulasta ja liian heikoista resusseista.

      Voi taivas!!! Eikö hallituksella ja päättäjillä ole mitään tajua missä mennään? Kuinka kalliiksi kerjäläisten paapominen tulee ja mikä on tärkeysjärjestys mihin rahat laitetaan. Suomen kansalaisilla on taatusti oikeus tulla kuulluksi sosiaaliset- ja humanitääriset rahat tulisi jakaa ensin Suomalaisille ja kun KAIKILLA suomalaisilla on toimeentulo ja ravinto taattu ; voidaan loppuraha sijoittaa tulevaan eikä heittää kankkulan kaivoon niinkuin kerjäläisten hyysääminen on.

      Jokaisen maan tulee huolehtia omistaan. Ei ole Suomen vika jos esim. Italiassa on löysä maahantulokulttuuri. Samoin on Espanjan laita. Nyt siellä menee heikommin mutta sen tulisi itse keksiä omat ratkaisunsa omien kansalaisten ja maassaolijoiden ongelmiin.

      Hallitus voi avata erillisen rahaston, johon kansalaiset ja päättäjät voivat vapaaehtoisesti kerätä varoja mitä jakaa kerjäläisille. Tästä tulosta tietysti pitää maksaa veroa.

      kerjäläiset tulisi karkoittaa maasta jos heillä ei ole varoja itseään el'ättää niinkuin muissa maissa.Suomalaisena koen kotimaassani Rasismia ja eriarvoisuutta!
      minut on asetettu huonompaan asemaan kuin kerjäläiset.

    • lijuytfilugy

      Voi uittu, mitäpä jos herra ja rouva manne alkaisi vähitellen tehdä ITSE jotakin oman tilanteensa korjaamiseksi. Suomi taitaa olla ainoa maa maailmassa jossa näitä loisia paapotaan näin ylenpalttisesti.

      • hitokunollaan tyhmiä

        ÄLÄKÄÄ ANTAKO KERJÄLSILLE YHTÄÄN RAHAA.


    • kaikenlaistapitääsie

      Älkää noita kerjääjiä syyttäkö, vika on meidän päättäjissä, rajat kiinni.

      • Synteettinen Terrori

        Omilla päättäjillämme on kädet sidottuina. Se onkin niin "mainiota" rikolliselle päättäjälle, että häntä ei saa mistään vastuuseen koska aina on vastaus että "brysselissä määrättiin", ja "velkataakkamme vuoksi nyt on poikkeustila", tms. skeidaa.


      • akka vaan

        ei voi kun on ne kaiken maailman vastaanottavat shengen-sopimukset ja muut viekkaudet.


    • akka vaan

      kuka muistaa, eikö se kerjääminen ja kaupustelu ollut kielletty Suomessa vielä 60-70-luvuilla... koska se on kumottu, jos ei ole niin miksi ei panna lakia toimeen...Meille kun tuli kauppaamaan jotain painokuvia , sanoin että mene nopeasti pois , mieheni on poliisi ja vähän matkan päässä naapurissa toinen, jos näkevät kaupustelua niin sakot tulee... lähti hyvää vauhtia eikä mennyt yhteenkään taloon tällä kadulla ainakaan.Ei se ukkoni mikään poliisi ole muttei siitä haittaakkaan tuntunut olevan kun niin sanoin.

    • pelottavaa kulkea
      • Tosimies.

        "otka ovat saattaneet olla vuosikausia töissä"

        -Hou hou hou;)

        Kuinka kukaan voi olla niin hyväuskoinen idiootti että uskoo moista?


    • Tosimies.

      Vastuu on kuin kirosana nykyään, meidän on kannettava vastuu Kreikan kriisistä, meidän on kannettava vastuu romaneista, meidän on kannettava vastuu jopa terroristien ihmisoikeuksista.

      Mutta entäpä vastuu siitä lähimmäisestä joka pankkiautomaatilla joutuu romanien ryöstämäksi siitä ei saa kantaa vastuuta sillä jos kannat ja ryhdyt puolustus kannalle olet syyllinen ties mihin .

      Todellista vastuuta olisi suojella omia kansalaisia ,palauttaa rajavalvonta ja karkoittaa roistot hevonvittuun.


      Minä maksan niin paljon veroja että vastuunkantamiseni alkaa olla hyvin loppusuoralla,minua ei kiinnosta Romanien romanien asema yhtään,se ei ole minun asiani se ei voi olla minun asiani eikä saa olla.

      Ja oletteko huomanneet kuinka kausiluonteista romanien hädänalaisuus on suuri hätä koittaa kesäksi;)

      Ja asiasta ei saisi eurooppaministerin mukaan edes puhua??

    • Schengen, katastrofi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      241
      2751
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1154
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      58
      905
    8. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      830
    10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    Aihe