Ihmisoikeusloukkaukset kirkkokunnassamme?

oikeusmurhako?

Toimituskieltoihin julistetut ortodoksipapit lienevät lainsuojattomia ja mielivallan uhreja? Onko kukaan valittaneut Euroopan ihmisoikeuskomissioon?

16

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisautta ylhäältä

      Jokainen diakoniksi tai papiksi vihittävä on ollut tietoinen mahdollisista sanktioista silloin kun on kysymyksessä avioero, suhteessa eläminen tai jokin muu selvästi kristillisen etiikab ja Kirkon tradition vastainen käyttäytyminen.
      Nyt olisi jo aika lopettaa tämä vouhkaaminen toimituskieltojen osalta!

      • Viisaus ei tule "ylh

        Ehkä pitäisi vouhkaamisen sijaan keskustella perusteellisesti. Jos ollaan kovia joillekin, niin ollaan sitten kovia kaikille.


      • maallikkotuomioistui
        Viisaus ei tule "ylh kirjoitti:

        Ehkä pitäisi vouhkaamisen sijaan keskustella perusteellisesti. Jos ollaan kovia joillekin, niin ollaan sitten kovia kaikille.

        Toki näin on, olette aivan oikeassa.

        Perustakaamme tänne suomi24-keskusteluun yleinen maallikkotuomioistuin, jossa me kaikki asiaa mitenkään ymmärtämättömät helluntailaiset, mormonit, luterialaiset, jehovantodistajat, vanhoillislestadiolaiset ja kaikki muutkin muuten vain kiinnostuneet voisimme selvitellä ja levitellä ortodoksisen papiston henkilökohtaisia asioita ja antaa niistä mahdollisimman ankarat tuomiot.

        Oppisivatpa sitten olemaan kunnolla!


      • öpiskelijä

        Papiksi pitäisi vihkiä vain naimattomia pappeina tulisi olla palkkaa saamattomia ei hallinnolosia vakaumuksellisia ihmisiä joilla oikeasti olisi aikaa seurakuntalaisille hengellisessä tarkoituksessa kanoniset lait eivät edes nojaa raamattuun vaan ovat aikansa hallinnollista ylimistön kikkailua


      • näin se on
        öpiskelijä kirjoitti:

        Papiksi pitäisi vihkiä vain naimattomia pappeina tulisi olla palkkaa saamattomia ei hallinnolosia vakaumuksellisia ihmisiä joilla oikeasti olisi aikaa seurakuntalaisille hengellisessä tarkoituksessa kanoniset lait eivät edes nojaa raamattuun vaan ovat aikansa hallinnollista ylimistön kikkailua

        kanootit ovat ortodoksisuuden umpilisäke


    • Voisitteko vielä tar

      Sehän on kovin valitettavaa, jos teillä on asiat niin huonosti. Voisitteko vielä tarkentaa, missä onnettomassa kirkkokunnassa te olette, jotta osaamme keskustella oikean kirkkokunnan asioista.

    • Kiitos peukutuksesta

      Homoille oikeudet pappeuteen! Naiset pois kirkoista!

      • -------X

        nyt en kyllä ymmärrä???


    • Dibs

      Ei ole, koska pappina toimiminen ei kuulu ihmisoikeuksiin. Papille asetetut vaatimukset ovat myös papeiksi vihittävien tiedossa. Ottaessaan vastaan vihkimyksen, he suostuvat niihin ehtoihin, jotka kirkko asettaa.

      • On täysin mahdollist

        Pappeuteen vihkiminen ei ole koskaan ollut mitenkään itsestään selvyys yhdellekään papiksi haluavalle. Papiksi voidaan opiskella, suorittaa tarvittavat teologiset opinnot, mutta kukaan ei ole saanut pappeutta automaattisesti vain opintojensa päätteksi.
        Jokaisen pappeutta haluavan on anottava vihkimystä piispalta ja ennen kuin hän tekee päätöksensä, asia mietitään monien lausuntojen jälkeen, kuten pappisvihkimyksessä mukana olleet seurakuntalaiset hyvin tietävät.

        Ja pappisvihkimystä haluavat miehet tietävät, mihin ovat pyrkimässä, ja aivan varmasti se asia vielä ennen pappisvihkimystä heille kerrataan.

        On täysin mahdollista, ettei papiksi opiskelleesta koskaan tule pappia, sillä pappeus ei todellakaan ole mikään ammatti. Luterialaiset saarnaajat ovat maallikoita ja seurakuntansa virkamiehiä, heidän "pappeudessaan" ei ole kyse samasta pappeudesta, josta Kirkon uskonopissa puhutaan.


      • -----A

        Väitätkö ihan tosissasi ettei papille kuulu ihmisoikeudet tai papin ei pidä olla työssään ihmisoikeuksista tietoinen?

        Mikä ihmeen yli-ihmistoimia nämä ovat?


      • Hei camoon
        -----A kirjoitti:

        Väitätkö ihan tosissasi ettei papille kuulu ihmisoikeudet tai papin ei pidä olla työssään ihmisoikeuksista tietoinen?

        Mikä ihmeen yli-ihmistoimia nämä ovat?

        Miltä osin papilta puuttuisivat ihmisoikeudet?

        Puuttuvatko minulta ihmisoikeudet, jos on työpaikalla tullut kalossinkuvaa persustaan?


    • -------D

      On valittanut!

    • Syytensin

      Kertokaa nyt ensin mistä syystä toimituskiellon voi saada?

      • ---------q

        Avioeron seurauksena. Kaikki eivät kuitenkaan saa, vaan ovat suosiossaaaaa


      • Kysymys:
        ---------q kirjoitti:

        Avioeron seurauksena. Kaikki eivät kuitenkaan saa, vaan ovat suosiossaaaaa

        Kuka pappi EI ole saanut toimituskieltoa avioeron seurauksena?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      832
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe