Sinkkuna minua v..uttaa eniten naiskaverit, jotka ovat aina olleet niitä "koulun suosituimpia" ja joiden perässä vaeltaa palvovien miesten limanen vana. Nämä naiset eivät ole koskaan hetkeäkään yksin. Kun 1 suhde päättyy, ovella on jono josta valita uusi kumppani.
Olen jo päässyt kateudestani yli teinivuosien jälkeen mutta nyt aikuisena vielä ketuttaa se, että miehet ovat niin sokeita näiden naisten suhteen. Nämä naiset osaavat kietoutua limaisesti miehen ympärille ja aina kun mies ilmestyy näköpiiriin, oli se sitten oma kumppani tai joku muu, limanuljaskanainen unohtaa kaiken muun ja osoittaa jakamattoman huomionsa miehelle. Kaverin näkökulmasta tämä on raivostuttavaa, koska vaikka olemme lähteneet ns. tyttöjen kesken jonnekin, kuvioihin ilemstyy aina joku mies. Jos se on limanuljaskan seurustelukumppani, loppuilta meneekin sitten heidän nuoleskeluaan katsellessa ja jos yrität siinä jotakin jutella väliin limanuljaska vain hihittelee ja kiemurtelee miehelle ja tekee selväksi että sinun juttusi on aivan yhdentekeviä. Jos yrität paeta tilanteesta, esittämällä vaikka kotiinlähtöhaluasi, limanuljaska tarraa sinuun teatraalisesti "että meillähän on nyt tämä tyttöjen ilta" ja piti tehdä sitä ja tätä.
Limanuljaskat ovat pahimman luokan selkäänpuukottajia. He pitävät mieshaaremia ja auta armias jos joku muu nainen tulee lähellekään. Nuljaska haluaa omistaa kaikki miehet.
Ja kaikkein ketuttavinta on se, että miehet eivät näe nuljaskan todellista luonnetta. Jos joku mies käyttäytyy samalla tavalla kuin limanuljaskanainen, miestä nimitetään gigoloksi tai pelimieheksi ja kaikki häneen lankeavat naiset ovat typeriä ääliöitä, jotka "eivät osaa valita kunnollista miestä." Mutta miehet itse palvovat näitä nuljaskanaisia, eivätkä tajua että hehän ovat vain naispuoleisia pelureita. Nuljaskanaiset pyrkivät mahdollisimman hyvään avioliittoon ja haluavat mahdollisimman korkean statuksen.
limanuljaskat miestennielijät
29
387
Vastaukset
- kjhawp
Hei, oli oikeasti kiehtovaa lukea välillä naisten näkökulmaa! Lisää tällaista kiitos!
Ymmärrän kyllä tuon vertauksen että limanuljaskanaiset ovat tavallaan naispelimiehiä. Mutta ymmärrän myös sen, miksi miehet lankeavat limanuljaskoiden haaremiin. Se johtuu puhtaasti siitä että miehen on niin käsittämättömän vaikeaa koskaan saada seksiä, että jos sellaiseen tulee tilaisuus, siitä ei voi kieltäytyä.
Naisilla sen sijaan on valinnanvaraa vaikka kuinka paljon.
Jokainen nainen voi seksiä halutessaan milloin tahansa hankkia hyvän kunnollisen miehen vakipanoksi. Mikään ei pakota tyytymään pelimieheen, mutta silti naiset vain jatkuvasti lähtevät pelimiesten matkaan, vaikka muitakin vaihtoehtoja olisi.
Miehillä ei ole valinnanvaraa. Jos joku nainen osoittaa haluavansa seksiä, niin tilaisuus on lähes pakko käyttää hyväksi oli se nainen sitten millainen limanuljaska tahansa. Koska muutakaan ei ole tarjolla.- ethän sä oikeasti
Silloin sinäkin ymmärrät hyvin sen miksi nainen valitsee sen sosiaalisen, naismarkkinoilla menestyvän miehen eikä rumaa ATM.ää. Yksinkertaista. Parempi tulee valituksi ja huonompi vaihtoehto jää paitsioon. Niin se elämä rullaa etiäpäin.
- loveshyness=sairaus
ethän sä oikeasti kirjoitti:
Silloin sinäkin ymmärrät hyvin sen miksi nainen valitsee sen sosiaalisen, naismarkkinoilla menestyvän miehen eikä rumaa ATM.ää. Yksinkertaista. Parempi tulee valituksi ja huonompi vaihtoehto jää paitsioon. Niin se elämä rullaa etiäpäin.
Ei ATM ole useinkaan ruma vaan yksinkertaisesti ujo tmsv. joten ei pärjää sosiaalisilla markkinoilla jotka eivät uskalla lähestyä naisia. Kovimmat panomiehet ovat rumia tai korkeintaan taviksen näköisiä, mutta ulospäin suuntautuneita.
- liman varjossa
Tulipas tänne vastauksia.. : ) Vastaan nyt sinulle, kun ei viitsi jokaiseen tölväisyyn kommentoida.
On pakko tarkentaa, että nämä nuljaskanaiset eivät todellakaan ole aina niitä kaikista kauneimpia. Heillä vain on miellyttämisen taito. Eikä heiltä aina edes irtoa sitä "pesää", vaan he nimenomaan kiusoittelevat miehiä käyttäytymisellään. Tätä toimintaa voisi kai nimittää "sosiaaliseksi lahjakkuudeksi vuorovaikutuksessa vastakkaisen sukupuolen kanssa" ? Eli ihan samalla tavalla hiljaisemmat ja ujot naiset jäävät pimentoon kuin hiljaiset ja ujot miehet.
Tuohon vakipanoasiaan en oikein osaa kommentoida, vaikuttaisi siltä että naisten ja miesten tarpeet on hieman erilaiset. Naiset eivät yleensä pitkän päälle ole hyvinvoivia pelkässä seksisuhteessa, mikäli haluavat oikean parisuhteen. Seksisuhde voi jättää syvät henkiset haavat, jos sitä käyttää parisuhteen korvikkeena. - Hähä! :D
loveshyness=sairaus kirjoitti:
Ei ATM ole useinkaan ruma vaan yksinkertaisesti ujo tmsv. joten ei pärjää sosiaalisilla markkinoilla jotka eivät uskalla lähestyä naisia. Kovimmat panomiehet ovat rumia tai korkeintaan taviksen näköisiä, mutta ulospäin suuntautuneita.
Väännetäänkö rautalangasta vai tarviitko tavuviivat.
Vielä kerran: Parempi tulee valituksi ja huonompi vaihtoehto jää paitsioon.
Olet se huonompi vaihtoehto jos et kelpaa. Se mikä siihen on syy on sinun ongelmasi. - kjhawp
liman varjossa kirjoitti:
Tulipas tänne vastauksia.. : ) Vastaan nyt sinulle, kun ei viitsi jokaiseen tölväisyyn kommentoida.
On pakko tarkentaa, että nämä nuljaskanaiset eivät todellakaan ole aina niitä kaikista kauneimpia. Heillä vain on miellyttämisen taito. Eikä heiltä aina edes irtoa sitä "pesää", vaan he nimenomaan kiusoittelevat miehiä käyttäytymisellään. Tätä toimintaa voisi kai nimittää "sosiaaliseksi lahjakkuudeksi vuorovaikutuksessa vastakkaisen sukupuolen kanssa" ? Eli ihan samalla tavalla hiljaisemmat ja ujot naiset jäävät pimentoon kuin hiljaiset ja ujot miehet.
Tuohon vakipanoasiaan en oikein osaa kommentoida, vaikuttaisi siltä että naisten ja miesten tarpeet on hieman erilaiset. Naiset eivät yleensä pitkän päälle ole hyvinvoivia pelkässä seksisuhteessa, mikäli haluavat oikean parisuhteen. Seksisuhde voi jättää syvät henkiset haavat, jos sitä käyttää parisuhteen korvikkeena.Hmm... Mahdoitkohan vastata minulle vai jollekin muulle. No sama se, vastaan kuitenkin.
"On pakko tarkentaa, että nämä nuljaskanaiset eivät todellakaan ole aina niitä kaikista kauneimpia. Heillä vain on miellyttämisen taito. Eikä heiltä aina edes irtoa sitä "pesää", vaan he nimenomaan kiusoittelevat miehiä käyttäytymisellään"
Näinhän se on, he eivät useinkaan ole niitä kauneimpia, mutta juuri se kiusottelu, joka johtaa siihen että mies ajattelee että saattaisi olla jokin mahdollisuus seksiin, johtaa siihen että miehet menevät heidän pauloihinsa.
Se johtuu juuri siitä, että miesten on niin tavattoman vaikeaa koskaan saada seksiä, että jos siihen näyttäisi olevan edes pieni mahdollisuus, niin siitä ei voi kieltäytyä. Nämä limanuljaskat tietävät sen ja käyttävät sitä hyväkseen.
Hiljaiset ja ujommat naiset saattavat jäädä pimentoon esim. baareissa, koska miehet ajattelevat (yleensä ihan aiheellisesti) että heiltä ei saa seksiä yhtä helposti kuin limanuljaskoilta.
Periaatteessa siis hiljaisilla ja ujoilla naisilla ei pitäisi olla mitään syytä kadehtia limanuljaskoita, koska nämä miestennielijäthän harrastavat pääasiassa seksisuhteita ja sitähän ujommat naiset eivät halua.
Sen sijaan ujommille miehille kyllä yleensä kelpaisi paremman puutteessa seksisuhdekin, vaikka he haaveilisivatkin ennen kaikkea parisuhteesta.
Ujommat naiset ovat myös siinä mielessä paremmassa tilanteessa kuin ujot miehet, että he voivat aina turvautua nettideittailuun. Ujo mieskin voi kyllä periaatteessa, mutta kun tietää miten vaikeaa miehen on netin kautta löytää naisseuraa, niin ei se kyllä kovin hyvä vaihtoehto ole. Naisen nettiprofiiliin sen sijaan satelee aivan loputtomasti treffipyyntöjä. Ja kaiken lisäksi sitten kun nainen päättää lähteä jonkun netin kautta tapaamansa miehen kanssa treffeille, hänen ei tarvitse edes mitenkään murehtia omaa ujouttaan, koska miehillä ei yleensä ole mitään ujoja naisia vastaan. Sen sijaan ujoa miestä harva nainen haluaa tavata uudestaan.
Otin tuon vakipanojutun puheeksi ihan sen takia, koska nimenomaan seksi on se syy, minkä tähden limanuljaskat ovat suosittuja. Kyllä kunnolliset naiset ovat aina limanuljaskoita paremmassa asemassa parisuhdetta ajatellen, mutta yleensä baareissa miehet etsivät lähinnä seksiä ja limanuljaskat ovat siinä mielessä ainoita vaihtoehtoja miehille.
Sen sijaan pelimiehet eivät ole ainoita vaihtoehtoja naisille jos he haluavat seksiä. Kyllä kunnolliset miehetkin kaipaavat seksiä, koska hyvää oikeaa parisuhdetta on vaikea löytää. Sen tähden miesten suhtautumista limanuljaskoihin ja naisten suhtautumista pelimiehiin ei voi täysin rinnastaa. Koska miehillä ei ole seksin suhteen oikein muuta vaihtoehtoa kuin limanuljaskat. Naisilla puolestaan on muitakin vaihtoehtoja kuin pelimiehet.
- gfgs
Eikös miehet yleesä oo vaa pesän perässä nii niille sopii iha hyvi noi limanuljaskat.
- 5
-> ap
Meilläpäin tuollaista kutsutaan akkapeliksi.
Minä ja kaverini kuulumme kuvailemasi kaltaisen naisen "haaremiin", paneskelemme aina vuoropäivinä ja kivaa on.
Naisparka vain ei tiedä että me tiedämme.- Vajukit on tyhmiä
Ei taas riitä miehen aivot kovin pitkälle. Nainen saa kahdelta te kaksi vuoropäivin. Kumpikohan osapuoli tuossa on se parka?
- 5
Vajukit on tyhmiä kirjoitti:
Ei taas riitä miehen aivot kovin pitkälle. Nainen saa kahdelta te kaksi vuoropäivin. Kumpikohan osapuoli tuossa on se parka?
Vuoropäivinä riittää oikein mainiosti.
- liman varjossa
Tuota en ymmärrä miehissä. Eikö teitä ällötä? Ettekö pelkää tauteja? Miksi ette mieluummin etsi kunnollista naisystävää ja asetu aloillenne?
Kuten jo aiemmin kejussa vastasin, en tarkoittanut nuljaskanaisella naista, joka jakaa kaikille, vaan pikemminkin naista joka saa kaikki miehet lumottua. Tällainen nainen voi olla kovakin pihtari, parisuhteessakin. - Niin se vain on
liman varjossa kirjoitti:
Tuota en ymmärrä miehissä. Eikö teitä ällötä? Ettekö pelkää tauteja? Miksi ette mieluummin etsi kunnollista naisystävää ja asetu aloillenne?
Kuten jo aiemmin kejussa vastasin, en tarkoittanut nuljaskanaisella naista, joka jakaa kaikille, vaan pikemminkin naista joka saa kaikki miehet lumottua. Tällainen nainen voi olla kovakin pihtari, parisuhteessakin."Miksi ette mieluummin etsi kunnollista naisystävää ja asetu aloillenne? "
Kyllähän me etsimmekin mutta, kun emme löydä kunnollista naisystävää joten täytyy ottaa se mitä on tarjolla. - ruikuti ruikuti
Niin se vain on kirjoitti:
"Miksi ette mieluummin etsi kunnollista naisystävää ja asetu aloillenne? "
Kyllähän me etsimmekin mutta, kun emme löydä kunnollista naisystävää joten täytyy ottaa se mitä on tarjolla.Ei täydy. Oma on häpeänne.
- omavalinta.
ruikuti ruikuti kirjoitti:
Ei täydy. Oma on häpeänne.
Samaa mieltä! Ei naistenkaan tarvitse ottaa limapelimiehiä, joita on aina tarjolla.
- fghyik
omavalinta. kirjoitti:
Samaa mieltä! Ei naistenkaan tarvitse ottaa limapelimiehiä, joita on aina tarjolla.
Niin naisten on helppo kieltäytyä juuri siksi, koska niitä limapelimiehiä on aina tarjolla. Miehille seksin saanti on uskomattoman vaikeaa, joten jos siihen joskus sattuu tulemaan mahdollisuus, niin siitä ei voi kieltäytyä.
- wiu
Eiväthän ne naiset mitään väärin tee ja miehetkin taitavat tietää, mihin ovat ryhtymässä.. Se nyt vaan on sellaista, että toiset tahtovat vain heilastella ympäriinsä. Kai sinäkin löydät vielä miehen, jota ei kiinnosta moinen säätäminen, ehkä samankaltaiset ihmiset kohtaavat toisensa loppujen lopuksi. Itseäni ei käy kateeksi ne kouluaikojen prinsessat (ennen yliopistoa), he eivät enää ole niitä kauneimpia tapauksia ja keskittyivät aikanaan enemmän poikiin kuin kouluun joten mitä jäi jäljelle... mitään pahaa en kyllä toivo kenellekään heistä.
- liman varjossa
Tuntemani kouluaikojen prinsessat ovat parisuhteessa/ naimisissa tasokkaan miehen kanssa ja "kulissit" ovat mahtavat. Häät olivat loistokkaat, on talo, auto, etelänmatkat ja "asema". Ja prinsessat vaativat tottakai mieheltään kuninkaallista palvelua..
En tiedä miksi ketjuun vastanneet miehet yhdistivät kuvailemani limanuljaskan "pissiksiin". Pissikset ja lumput ovat aivan eri asia. Heidän perässään olevat miehet hakevat vain sitä seksiä, mutta limanuljaskat lumoavat miehet ja pitävät haaremia. Jotkut nuljaskat kyllä menevät sänkyynkin mutta miehet luulevat aina olevansa "ainoita" jolle kyseinen nainen on antanut.. - out there
liman varjossa kirjoitti:
Tuntemani kouluaikojen prinsessat ovat parisuhteessa/ naimisissa tasokkaan miehen kanssa ja "kulissit" ovat mahtavat. Häät olivat loistokkaat, on talo, auto, etelänmatkat ja "asema". Ja prinsessat vaativat tottakai mieheltään kuninkaallista palvelua..
En tiedä miksi ketjuun vastanneet miehet yhdistivät kuvailemani limanuljaskan "pissiksiin". Pissikset ja lumput ovat aivan eri asia. Heidän perässään olevat miehet hakevat vain sitä seksiä, mutta limanuljaskat lumoavat miehet ja pitävät haaremia. Jotkut nuljaskat kyllä menevät sänkyynkin mutta miehet luulevat aina olevansa "ainoita" jolle kyseinen nainen on antanut..Se on totta, noita naisia ei houritella!
- Avaa suus neiti
Olipas taas kaksinaamaista, mutta ei yllätä, kun olet nainen. Miksi ihmeessä sinä pidät kavereina sellaisia, joita pidät limanuljaskoina? Heille itselleen et varmaan sano asiasta mitään, vaan hymyilet ja kehut kuinka hyviä kavereita ovat?
- hohhoijaa
Niin ja sinäkin arvostelet täällä mutta IRL olisit nuoleksimassa vaikka mitenpäin jos vain jotain saisit. Eipä haittaisi epämääräiset kaverit.
- liman varjossa
En ole aikoihin enää lähtenyt limanuljaskanaisten kanssa minnekään, koska ilta heidän seurassaan kuluu saman kaavan mukaan. Olen myös sanonut asiasta suoraan, että tauoton, limainen imeskely jonkun kanssa on epäkohteliasta muita kohtaan, jos/kun ollaan alunperin lähdetty tyttöporukalla liikkeelle. Nuljaskan kanssa ei voi keskustella asiasta, koska häneltä saa vain kiemurtelevan hymyn vastaukseksi eikä tilanne muutu mitenkään.
Valitettavasti näihin nuljaskoihin törmää vähän väliä. kun tutustuu uusiin ihmisiin. Harmittaa kun miehet ovat niin sokeita. Minä naisena olen jo oppinut välttämään heitä, mutta aina jossain firman juhlissa ym. näkee saman kaavan toistuvan.
Nuljaskat ovat siitä kaksijakoisia, että he ovat usein todella mukavia naisten kesken ja muuttuvat vasta siinä vaiheessa raivostuttaviksi, kun näköpiiriin ilmestyy mies. Kuka tahansa mies aiheuttaa heissä totaalisen muutoksen kivasta kaverista karmeaksi limaiseksi vampiksi. Ja kavereiden/ muiden naisetn kannalta on kurjaa, kun vamppi pyörittää koko mieslaumaa, vaikka ei olisi heistä kenestäkään kiinnostunut. Estää samalla aitojen parisuhteiden muodostumisen niiden tavallisten naisten ja miesten välille.
- :)))
Kaikki vastaavat kirjoitukset panoeinoista on jyrkästi tuomittu naisten toimesta kateellisten panetteluna. Eino harrasti tota samaa limanuljailua palstalla ja naiset puolusti einoa täysillä.
Noin 15% väestöstä kuuluu ekstrovertteihin, saman verran introvertteihin ja loput ovat siltä väliltä. Limanuljaskoilla on vaan tapana ottaa tila haltuunsa, koska he nauttivat siitä ja he tekevät sitä niinkauan kuin sitä läpisormien katsotaan.
Ensikerralla jätätte prinsessan imeskelemään kundiaan yksin, ja siirrytte toiseen pöytään. Ei teidän muiden kotiin tarvitse karata hänen käytöksensä takia. Myös tökkäys kahdella sormella kaulaan kuten koirille toimii näihin einoihin ja prinsessoihin. Koirakuiskaaja Cesar Millanilla on runsaasti neuvoija kuinka ekstroverttia narsistia(einot,pissiliisat jne.) tulee kohdella. Cesar suosii esimerkiksi keinoja joissa rinnalla seisoessa potkaistaan narsistia kiveksille. Tökkäys kahdella sormella kaulaan toimii myös hyvin.
Cesarin narsistin koulutusoppaisiin voi tutustua täällä http://www.cesarsway.com/- 1+5
Kukaan ei ole kieltänyt teitä miehiä puollustamasta nuita limanuljaskanaisia, siitä vaan.
Tuo kiveksiin potkaisu on sen verran hyvä niksi että sen otan käyttöön. Polvi toimii siinä hyvin.
- sillitrooli
Virkistävää lukea teksti, jossa kerrankin nainen arvioi kriittisesti parisuhdemarkkinoiden osapuolia. :)
- Reipas Mies
Kyllä naisissa on se tietty % jotka stailaavat itsensä huoraisesti vain saadakseen nauttia himokkaiden miesten huomiosta esim. yöelämässä.
Mun käsityksen mukaan vähemmistö % normimiehistä menee kulli pystyssä joka pyntätyn muijan perässä, nämä naisasiamestarit ovat siihen erikoistuneet.
Se mikä minua risoo näissä baarien suosikeissa on se että heidät on iskettävä sillä pelimies-tatsilla tai muuten olet tylsä tavispaska joka ei kipinöi naisen silkki stringeissä juurikaan toivotulla tavalla.
Korostan että millä naisella vaan on täysi oikeus kiinnostua vaikka sokeasta elefantista eikä sitä tämän palstan tarinoinnit muuta irl.
Se vaan on hurjan hienoa että joku ap:n tapainen kirkas järkinen nainen sanoo tämän naisnäkökannan edes kerran täällä. Femistit suojelevat pyhää kolminaisuutta että naisille miesten kyykytys on okay kunhan siitä se kyykyttävä nainen hyötyy jollain tavalla.
Seksin saannilla on aina the price, pelimiehet vain saavat härän sisäfileen lauantai makkaran hinnalla, noin karrikoidakseni.
Kyllä tuollainen kulissi-huoraaminen on pahinta, siinä ei auta kuin lyijyputki polvitaipeeseen. Aitoja ammattinaisia sentään voi arvostaa koska kyse on liiketaloudesta jossa elämys on hinnoiteltu ja siihen jokaisella hinnan maksavalla on mahdollisuus.
Ehkä juuri siksi halveksin pelimiehiä aika avoimesti.- selvää kateutta
Miksi halveksit pelimiehiä aika avoimesti kun selvästi se mikä sinua kiinnostaa, on se "härän sisäfilee", jonka haluaisit itsellesi?
- sienestäjä x
Limanuljaska on muuten oikeasti hyvä ruokasieni.Se että vertaa kyseistä käytöstä herkulliseen sieneen,ei ole osuvaa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645592Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204207Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172896- 1522170
- 171896
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1241718- 951367
- 681154
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171126Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o77968