Olenko ainoa nainen joka haluaa olla kotirouva?
Olen siis 22 vuotias ja menossa naimisiin tänä kesänä, mieheni on 26 vuotias ja olemme seurustelleet 2 vuotta, tiesin melkein heti tavattuamme että hän on se oikea, meillä vain kaikki sopi yhteen heti. Meillä ei ole koskaan ollut riitoja siivouksesta tai rahasta jotka näyttävät olevan palstalla suurimpia ongelmia parisuhteissa. Meillä hommat toimivat niin että minä, joka tienaan huomattavasti vähemmän hoidan kotityöt kokonaan, minä siivoan, pyykkään ja kokkaan kaiken. Ja minusta näin on hyvä.
Minusta on oikeasti mukavaa valmistaa miehelle aamiainen ja evästä töihin, laittaa ruoka valmiiksi kun hän tulee kotiin ja muutenkin mielyttää häntä kaikin mahdollisin tavoin.
Mies taas puolestaan tekee kunnon uraa ja maksaa kaikki kulumme kuten vuokran ja laskut. Hän puolestaan hemmottelee minua viemällä minua ostoksille ja matkoille ja on muutenkin erittäin romanttinen ja saattaa tuoda kukkia joskus montakin kertaa viikossa.
Minusta elämämme on siis suorastaan täydellistä tällä tavoin.
Ainoa ongelmamme on muiden suhtautuminen suhteeseemme. Ystäviemme ja perheeni mielestä minä olen ALISTETTU ja LUOVUN omasta urastani!? Siis en kertakaikkiaan ymmärrä että miksi meidän suhteemme kuuluu kellekkään muulle? Mieheni ei minua pakottanut siivoamaan ja kokkaamaan vaan edelleen itse tarjoutuu ja yrittää auttaa, mutta minusta on mukavaa huolehtia hänestä ja tehdä hänen olonsa mukavaksi. Ja mitä uraani tulee niin olen aina ollut sitä sorttia että teen mitä vain työtä kunhan laskut tulee hoidettua eli ura ei nyt koskaan ole oikeasti ollut mikään suuri asia sydämessä.
Miksi siis muille tämä on niin vaikea asia?
Minua usein kiusallaan verrataan tuontivaimoihin ja kotiorjiin joka on minusta oikeasti todella loukkaavaa. Tuntuu että jos ei halua olla itsenäinen "kaikki ostetaan/hoidetaan puoliksi" nainen, niin sitten on pakko olla alistettu ja hyväksikäytetty miehen orja.
Roolijako ongelma muille?
4
214
Vastaukset
- nainen 89
postasin vahongossa väärälle palstalle sori.
- vastaus;
Sopii tännekin. Sen takia menet opiskelemaan ja töihin, ettei eläke tyhjästä kerry ja kun ukkos vaihtaa nuorempaan, olet tyhjän päällä. Otan osaa. Neuvon sinua myös vaatimaan aikanaan oman osasi omaisuudesta, vaikka se nyt näyttääkin menevän yksin miehen nimiin. En edes luullut , että tuollaisia naisia on ihan oikeasti enää olemassa. Siis suomalaisissa naisissa. Orjat onkin eri asia.
- Kateellista puhetta
Hei kuulehan.
Jos miehesi pitää sinusta noin hyvää huolta ja sinä olet tilanteeseen tyytyväinen ja onnellinen niin mitä se haittaa vaikka muut arvostelee? Te tiedätte itse mitenkä asia on ja piste.
Mutta kunhan vanhenet niin huomaat kyllä tuon eläke asian, se ei valitettavasti kerry kotirouvana olosta. Jos taas olet varma että tuleva mniehesi pitää sinusta huolta silloinkin olet 60 vuotias ja naiseus muista vain, niin sillloin hän on todellinen vanhankansan Mies joita ei enää oikein löydy. Tosin, ei löydy sinunlaisiakaan, mutta se ei ole missään nimessä huono asia. Jos olette valinneet tuon yhdessä, sopineet käytännön asioista yms (kuten eläke) niin olkaa onnellisia noin ja tehkää toistenne elämästä ruusutarha.
Älä siis välitä mitä muut sanovat. Ehkäpä he ovatkin vain katellisia?
Mutta muista että nuo asiat _tarvitsee_sopia etukäteen. Myöhemmin on turha vikistä jos ei ole asiaa sovittu.
Itse olen hieman tuon kaltainen, tosin itselläni se menee ehdottomasti siihen että Mies on Mies ja nainen ja nainen. Mutta siitä lisää ehkä joskus.
Tsemppiä!- näin meilläkin on
Myös minä olen ja minut on kasvatettu hoivaamaan ja huolehtimaan, mutta OMAN eläkkeen takia teen myös ansiotyötä. Ja sen takia myös MINUN nimeni näkyy omistusasuntopapereissa jne. Olen liikaa nähnyt ja kuullut niistä reppanavaimoista, joille ei 30 yhteisen vuoden jälkeen jää mitään käteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?907177Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186320Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975428Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus425141Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t34134Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193655