Suomessa on hyväksytty laki kansalaisaloitteesta.
Tämä tarkoittaa sitä, että 50 000 äänioikeutettua voi laatia kansalaisaloitteen, jonka eduskunta käsittelee.
Nyt on aika tehdä seuraavanlainen kansalaisaloite:
Jokaisen huostaanotetun, avohuollossa tai jälkihuollossa olevan lastensuojelulaitoksen kunnalta perimistä maksuista (esim. vuorokausimaksu)
perittäisiin 30 % huostaanotettujen ensiasunto – ja itsenäistymiskassaan.
Kassassa olevilla rahoilla nuori voisi hankkia
esim. omistusasunnon, huonekaluja ja kodinkoneita.
Tämä olisi paljon parempi systeemi mitä tukiin perustuva itsenäistymiskassa.
Lastensuojelulaitoksia syntyy kuin sieniä sateella.
Osa näiden laitosten omistajien hyvinvoinnista kuuluu laitoksissa oleville nuorille.
Jos vähintään 50 000 äänioikeutettua liittyy, niin sitten on riittävä määrä aloitteen tekemiseen.
Mukaan ovat tervetulleita myös alaikäiset!
Tietty prosenttiosuus vuorokausimaksuista tulisi myös mielenterveyspotilaille, kehitysvammaisille (myös muulla tavoin vammaisille esim. liikuntarajoitteisille) ja vanhuksille.
Pörssiyhtiöt laajentavat toimintaansa lastensuojeluun. Tämä on huolestuttavaa.
Sijoitusyhtiöt ovat kiinnostuneet / ostavat yksityisiä lastensuojelulaitoksia.
Huostaanotot menevät koko ajan enemmän markkinoiden armoille.
Paremmin nuori kouluttautuisi ja työllistyisikin tällä tavalla kun osa esim. vuorokausimaksuista käytettäisiin hyödyksi nuoren
yhteiskuntaan sijoittumista varten.
Tutkimusten mukaan huostaanotetuilla (ja varmasti esim. mielenterveyskuntoutujilla) on vaikeuksia työllistyä.
Tämä aloite auttaisi laitosnuorten (ja aikuisten) sijoittumista yhteiskuntaan.
Rahaa sitä paitsi riittäisi esim. opiskeluun sillä huostaanotetut ovat monesti heikosti koulutettuja.
Tällä tavalla voitaisiin turvata heidän tulevaisuutensa.
Iso osa nuorista, jotka jäävät työkyvyttömyyseläkkeelle ovat huostaanotettuja.
Laitoksesta laitokseen, osastolta osastolle ja lopulta työkyvyttömyyseläkkeelle.
Työkyvyttömyyseläkkeen sijaan nuori voisi keskittyä opiskeluun ja sijoittua yhteiskuntaan.
Korkeimmat vuorokausimaksut ovat satoja euroja vuorokaudessa.
Yksi syrjäytynyt nuori maksaa yhteiskunnalle keskimäärin miljoona euroa.
Lakiteksti:
http://www.avoinministerio.fi/ideat/laki-huostaanotettujen-ensiasunto-ja-itsenaistymiskassasta
Tykkäyssivu:
https://www.facebook.com/Kansalaisaloite
Allekirjoita adressi:
http://www.adressit.com/kansalaisaloite-huostaanotetut
Huostaanotettujen kansalaisaloite
1
<50
Vastaukset
- Tero R
Alkuperäiskansojen aikuisilta on varastettu lapset jotta kansat kuolisivat sukupuuttoon. Nyt on vastaava meno täällä koska tietyt lapset, vanhemmat ja perheet uhkaavat vallitsevaa järjestelmää joka suosii kaikkea tottelevaa kansalaiskriminaalia. Hlöt jotka menevät mukaan rikolliseen toimintaan jonka systeemin kriminaaliset puolet tarjoavat, ovat ns. tavallisia kansalaisia eli päällypuolin normaalin näköisiä henkilöitä joilla kylläkin on vintti pimeä ja sydän samaten. Ei olisi uskonut että sama homma tulee tänne (lasten varastaminen) mutta se tarkoittaa nyt sitä että paljon on vielä suomalaisissa potentiaalia poistaa kriminaalit elementit yhteiskunnasta. Ilahduttava asia. Sitä vain on välillä unohtanut että ihmisissä on Hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145