Aivovamman kanssa selviäminen työelämässä.

AV

Aloitin otsikon mukaisen keskustelun ja haluan nimenomaan kokemuksia miten olette selvinneet aivovamman kanssa työelämässä. Ensin kerron hieman itsestäni: joduin auto-onnettomuuteen v. 2004 istuin vänkärin puolella ilman turvavöitä kovassa humalassa, kun auto lähti kuljettajalla hallinnasta ja törmäsi mäntyyn oikean etupilarin kohdalta. Ambulanssi tuli onneksi aika nopeasti paikalle ja minut vietiin Oulun Yliopistolliseen Sairaalaan ja siellä todettiin aivovamma, kallonpohjanmurtuma, vasemman näköhermon vioittuminen ja aivoverenvuotoakin CT-kuvissa oli jonkinverran. Olin sairaalassa yhteensä 3vk ja ensimmäiseen 2vk minulla ei juuri ole muistikuvia. Vasemman silmän näkö koitettiin saada korjattua, mutta se jäi todella heikoksi ja mulla on näkökenttäpuutos siis sille puolelle. Selkäydinestettä vuoti myös n. viikon verran nenän kautta, mutta onneksi se lakkasi itsestään ja leikkausta ei tarvinnut siihen. Olen tällähetkellä kuntoutettu moneen kertaan ja koulutettu uuteen ammattiin. Muuten olen alkuvaikeuksien jälkeen selvinnyt elämässä, mutta työelämässä tuntuu olevan haastetta oireiden kanssa. Väsyn tosi helposti ja tarkkaavaisuutta vaativa työ vie minusta helposti mehut. Kotona olen aivan sippi enkä viikonloppuisin jaksa tehdä yksinkertaisesti mitään. Kertokaa omia kokemuksia, miten jaksatte/ette jaksa tehdä töitä aivovamman kanssa.

3

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä suomi

      hyvin näyttää menevän ... itse aiheutetussa kolarissa neliraajahalvaus ja rullatuoliin. työnantaja tykkäs ja nimitti järjestelmäpäälliköksi. ihan oli onnepotku, kun on vaa apuhoitajan paperit.

      mies sai mersun ja mun taksit on ilmasia. lekuri kirjottaa mömmöjä, niin ei tartte paljoo viinaakaan kuupan sekottamiseen.

    • pikku nalle

      Mulla tilanne on vielä aika auki. Olen ollut vasta sairaslistalla enkä edes kuntoutukseen ole päässyt. En ole itse osannut toimia eikä auta muiden möhlingit. Itse ei ole aina tajunnut väärää tietoa ja toimintaa.

      Töihin olen halunnut koko ajan päästä.

      Vaikutat kuntoutuvan. Väsyminen on meille aika tavallista.

      Omia sairaspapereita en ole edes viitsinyt selata. Näytti pahalta. Leikkauksessa olen ollut, taisi olla hyvä kirurgi. Muita en ole osannut arvostaa. Lähetään toiseen sairaalaan ja omassa on hylätyn olo. Tuntuu etteivät ymmärrä aivonsa vammauttaneen todellisuutta.

    • Onnekas(ko)

      Itse jouduin aika tarkalleen 10 v. sitten kolariin, jonka seurauksena sain mm. vaikean aivovamman, kallonmurtumia sekä menetin toisesta korvastani kuulon lähes kokonaan. Vietin kahdessa eri sairaalassa n. 5 vkoa ja ensimmäiset muistikuvat ovat n. pari vkoa onnettomuuden jälkeen. Muistikuvat koko sairaala-ajalta ovat edelleen melko hataria. Sairaslomani kesti 3 kk. Töihin palasin näin jälkikäteen ajatellen ehkä vähän liian aikaisin, pidempi toipumisaika olisi ollut varmastikin hyväksi. Parikymppisenä sitä kuitenkin uskoo selviävänsä kaikesta..

      Toivuin kolarista nopeasti, olin monella tavalla onnekas. Sairaalassa sain fysioterapiaa ja kotiinpääsyn jälkeen kävin useamman kerran neuropsykologin testattavana. Toimintaterapiaa tms. en saanut. Töihin paluuni onnistui varsin hyvin. Ainakin ulospäin yritin näyttää, että kaikki on kunnossa ja selviän kaikesta normaaliin tapaan. Varsinkin alkuvaiheessa töiden jälkeen ja viikonloppuna olin ihan älyttömän väsynyt.

      Alkuaikojen jälkeen on kuitenkin helpottanut. Työni ei ole fyysistä työtä, mutta vastuullista ja itsenäistä työtä, jossa on oltava tarkkana. Välillä tuntuu, että takki on tyhjä ja voisin vaihtaa johonkin ns. "hyllyntäyttöhommaan". Mietin aika usein, onko mm. väsyminen, tuskastuminen ja riittämättömyyden tunne aivovamman jälkioireita vai yritänkö vain keksiä itselleni tekosyitä laiskuuteeni..

      Pohdin näitä asioita lähinnä itsekseni. Jos joskus puhun toisille, että muistini ei oikein ole entisellään ja se tekee minulle välillä tepposiaan, vastaus on yleensä, että kaikilla on muistiongelmia ja kiire sitä aiheuttaa. Siitä jää fiilis, että yritänkö vain suurennella asiaa ja keksiä itselleen oireita, joita ei oikeasti ole.

      Olen alkanut miettiä, että lisääntyykö väsymisen ja muistin aiheuttamat ongelmat iän myötä? Jaksaako nuorena kompensoida paremmin jälkioireet? Jos jollain on asiasta asiallista lisätietoa, kuulisin mielelläni! Netin aivovammasivustoilta tms. en ole löytänyt aiheesta tietoa. Kiitos AV:lle viestiketjun aloittamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe