Suhtautuminen potilaaseen

MietinpäVain

Olen gynekomastiaa pitkään potenut mies. Olin vuosia leikkausjonossa entisellä kotipaikkakunnallani ja kerran pääsin naispuolisen plastiikkakirurgin vastaanotolla. Nainen suositteli psykiatriaa ja korosti vaivan "kosmeettisuutta". Ilmeisesti lääkäriltä unohtui että plastiikkakirurgian osa on korjata juuri kosmeettisia vaivoja.
-
Asiat näyttivät helpottavan kun muutin ja olenkin nyt kuulemma pääsemässä pian leikkaukseen. Minua vähän ihmetytti ja synkensi se kun postista tuli kirje (jonka luulin olevan kutsu leikkaukseen) mutta se olikin täynnä lääkäreille tyypillistä suomen kielen väkinäistä latinaksi vääntämistä, minulle sinänsä turhanpäiväisiä spekulaatioita leikkauksen laadusta sekä vielä naurettavaa luonneanalyysiä minusta, kuin se jotenkin liittyisi asiaan. Tunsin itseni kuin jonkinlaiseksi eläimeksi jota arvostellaan näyttelyssä.
-
Tänään tuli toinen kirje joka ei sekään ole kutsu leikkaukseen vaan lisää samaa suomilatinaa ja akateemista terminologiaa jonka ilmeisesti jokainen potilas hallitsee loistavasti (?).
Nyt paperissa lukee myös että leikkausmuoto tulisi olemaan liposuktio...Onko mahdollista ettei lääkäri ymmärrä että kyse on aidosta gynekomastiasta ja että pelkkä rasvan imeminen ei riitä? Tiedän että on todella paukapäisiä lääkäreitä ja tämä onkin yksi tärkeä syy moniin terveysongelmiini; väärä hoito.
Nyt vähän huolestuttaa että uskaltaako leikkaukseen mennä ollenkaan. Kryptisten lappusten latinat ovat vielä nuoren, erikoistuvan lääkärin joten se kokemuskin puuttuu ja lähimmäisilläni on tällaisista kirurgeista hyvin ikäviä kokemuksia.

1

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gyne go

      Aika erikoista käytöstä..Amatöörimäistä ja alentavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe