Työpaikka ruotsinkieliselle?

23

8

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syrjintää

      Vaikuttaa epäilyttävältä. Eikö Helsingin kaupunki ole nimenomaan halunnut suosia maahanmuuttajia työhönotossa? Valintaperuste "ruotsinkielinen" ei ole ihan linjassa tämän kanssa, koska se rajaa maahanmuuttajat pois.

      • 228w

        Det finns invandrare som är svenskspråkiga.


    • pakkoruotsinet

      Asia johtuu todennäköisesti siitä, etteivät suomenkieliset osaa riittävän hyvin ruotsia. Taas yksi todiste pakkoruotsin turhuudesta. Suomenkielistä niin suuri osa ei halua oppia ruotsia, että kun työtehtävässä ihan oikeasti käytännössä tarvitaan ruotsia, pitääkin alkaa etsiä ruotsinkielistä, eli kaksikielistä, työntekijää.

      Pakkoruotsi ei tuota ruotsin osaajia, mutta sehän ei olekaan pakkoruotsin tarkoitus, vaan tarkoitus on vain vittuilla suomenkielisille.

      • syrjintää

        Itse ainakin ymmärrän ruotsinkielinen-sanan niin, että se tarkoittaa äidinkieleltään ruotsinkielistä. Miksi hommaan, jossa tarvitaan SEKÄ suomen ETTÄ ruotsin sujuvaa taitoa, etsitään nimenomaan äidinkieleltään ruotsinkielistä? Tämä ei vaikuta ihan päivänvaloa kestävältä rekrytoinnilta.

        Esim. Ruotsiin nuorena muuttanut suomenkielinen saattaa puhua täydellistä ruotsia, mutta ei hän silti ole ruotsinkielinen.


      • älypersu..
        syrjintää kirjoitti:

        Itse ainakin ymmärrän ruotsinkielinen-sanan niin, että se tarkoittaa äidinkieleltään ruotsinkielistä. Miksi hommaan, jossa tarvitaan SEKÄ suomen ETTÄ ruotsin sujuvaa taitoa, etsitään nimenomaan äidinkieleltään ruotsinkielistä? Tämä ei vaikuta ihan päivänvaloa kestävältä rekrytoinnilta.

        Esim. Ruotsiin nuorena muuttanut suomenkielinen saattaa puhua täydellistä ruotsia, mutta ei hän silti ole ruotsinkielinen.

        Itse ainakin ymmärrän ruotsinkielinen-sanan niin, että

        Juuri näin, ymmärryksesi on hieman vajavaista!


    • pakkorako..

      Ilmoitus on ihan ok! Amispersut älkööt vaivautuko!

    • Samma på svenska

      Näinhän se käy. Kiintiöiden kautta näitä "osaajia" tulee pilvin pimein hakemaan hyväpalkkaisia hommia. Ja kun "osaa" ruotsia, niin työpaikka on selvä.

    • hohhoijaa...

      Niin, niin.......sossu hoitaa persut...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4294
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      100
      3740
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3429
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3010
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2498
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2429
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2202
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1836
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1625
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1612
    Aihe