Onko kenellekkään sattunu, että työnantaja olis purkanu työsopimusta työstä kieltäytymisen johdosta? Onko mahdollisesta riitauttamisesta ollut apua ja millä lopputuloksella?
karenssi
entinen työläinen
2363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä se on sellainen homma pitkälti noissa jutuissa että työnantajan sana "voittaa" leijonaosassa tapauksia. Riitauttaahan toki voi ja joskus kannattaakin mutta jos ainut syy on ettei tule 3kk:n karenssia niin voipi olla aika turha vaivakin jo monissa tapauksista.
Tilanteet ovat yleensä aika yksiselitteisiä ja selvimmät syyt joilla voi suoraan sanoa että työnantaja on tehnyt virheen lausuessaan suoraan syyksi työstäkieltäytymisen ovat:
Firma muuttaa ulkomaille=ei työntekijän syy jos ei halua lähteä, eli ei työstäkieltäytyminen
Työ on terveydelle TODISTETUSTI haitallista=yleensä normaalein tilanne. Käsketään tehdä työtä jota terveys ei selvästi kestä. Paras tilanne on jos jo olemassaoleva diagnoosi tai lääkärintodistus josta näkee heti ettei annettu työ ole suotavaa kyseisessä tilanteessa. Toki jälkikäteenkin hankittu pätevä todistus on ok. Voihan esim. selkä kipeytyä hommassa ykskaks ja työnantaja pitää lusmuiluna, lääkäri taas löytää selkeän selkävian. Näissä tapauksissa kieltäytyminen on myös ihan hyväksyttävää. Myös se on hyväksyttävää jos todistetusti työolosuhteet ovat selvästi haitalliset tai jopa vaaralliset terveydelle.
Työ on syystä tai toisesta täysin vastoin eettistä tai vakaumuksellista kantaa. Hyvin vaikea alue ja yksi suurin ryhmä nyt ovat lähinnä sivarit joita koskee.
Kuitenkin siinä määrin muitakin aloja että jos on selkeästi tiedossa tai tulee tietoon ihmisen lähinnä uskonto joka kieltää jonkin homman tekemisen JA on alunperin palkattu täysin eri hommiin (pitäisi melkein olla työsopimuksessa määritelty ja nähtävillä). Niin tällöin voi joskus olla pätevä syy.
Esim. olet pakkaajaksi palkattu muslimi ja ykskaks sinut laitettaisiinkin sikoja teurastamaan. Työsopimuksessa kuitenkin lukee selvästi että miksi sinut on otettu hommiin. Tällöin on selvästi sallittua kieltäytyä. Tosin tämä nyt vähän turhan kärkiesimerkki muutenkin, tuosta nyt voisi jo kieltäytyä muissakin tapauksissa.
Melkeinpä sitten valtaosa muista tapauksista menee niin että työstäkieltäytyminen ei ole sallittua. Lähinnä juuri sopimusasiat voivat muuta sanoa jos on tarkoin rajattu alue ilman liikkumavaraa ja sitten ollaan täysin kuvaa muuttamassa. Muutoin kyllä jos työnantaja sanoo sinun kieltäytyneen työstä ja esittää selvät perustelut niin omiin niskoihin tulee.
Kyllähän asia selvitetään ja kannattaa sinunkin sanasi sanoa, voihan olla että asia lievenee esim. että katsotaankin työnantajankin olleen jossain kohdin liian jyrkkä sanomisissaan tms. mutta kyllä on paha jos homma nyt lähinnä vaikuttaa siltä että syy oli "ei nappaa" niin kyllä paha on muuksi muuttaa. Jos ei selvästi havaita että työnantajakin on ollut asiaton käskyissään ja lausunnoissaan.
Mutta riippuu aina tilanteesta kannattaako alkaa valittelamaan. Jos itsestäkin aika selvä tilanne niin pelkkä 3kk karenssin tulo voi olla sen verran pieni haitta että turha alkaa selvityttämään. Meinaan jos alusta asti tilanne on sellainen jossa jokainen katsoo vian olleen sinun, voi vastaisuudessa olla heikot lähtökohdat jos jonkin todellisen asian viet selvitykseen.
Mutta kaikki tietty vaikuttaa, kauanko olet ollut töissä? Millainen sopimus? Määräaikainen, vakituinen, osa-aikainen...? Onko erottaminen tapahtunut "sääntöjen" mukaan...? Puhutaanko periaatteesta vai isoista menetetyistä tuloista joita haluaisi korvattavan? Kuinka paljon TODELLA itsellä on ollut osuutta? Ym ym eli tapauskohtainen kun jokainen tilanne on ja suuntaviivat vain määritelty niin eipä osaa muuta kukaan sanoa.
Kiitos tyhjentävästä vastauksestasi, johon olit varmasti käyttänyt paljolti vapaa-aikaasi.
Omasta mielestäni kuulostit enemmän työnantajan puolella olevalta henkilöltä, kuin puolueettomalta tietolähteeltä...onko vain omaa tunnettani...hhmmm
Omalla kohdallani asia etenee. Työtuomioistuimen päätöksien perusteella työsopimuksen purkanut työnantaja häviää useimmissa tapauksissa, kun kyseessä työsopimuksen purkaminen.
Omalla kohdallani ei ole kyseessä mikään törkeä rikkomus, jonka perusteella työnantaja ei olisi pystynyt työllistämään irtisanomisaikaani. Irtisanomiseen hänellä olisi ollut täysi oikeus, mutta ei työsopimuksen purkamiseen (en ole mikään kriminaali).
Puolueettomat valtion virkamiehet lopulta ratkaisevat, lähdetäänkö taistonjen tielle ja millä vaihteella. Uskon kaikesta huolimatta olevani vahvoilla, koska vastaavista tapauksista ennakkopäätöksiä on voittoisin merkein työtekijöiden eduksi. Päätökset nähtävillä alla olevasta linkistä.
http://www.finlex.fi/oikeus/index.php?CONTENT=tyotuomioistuin.html&SELECTED_MENU=tyotuomioistuin
Tuleen ei tälläkään kertaa jäädä makaamaan, joten matka jatkuu voittoisasti. Toisekseen en ole mikään "ei nappaa" tyyppi. Työt ovat maistuneet ja ne on hoidettu aina tyylikkäästi ja hyvin loppuun asti. Myös tämä työsuhteen purkaminen tullaan hoitamaan viimeisenä projektina loppuun viimeistä pistettä ja piirtoa myöten.
Jos oikeus toteutuu kohdallani, saa työnantajani paljon ilmaista mainostilaa paikallislehtien sivuilta, jotka hän maksaa lopulta itse omasta pussista korkojen kera.
Voittajilla on omat periaatteet ja riskit. Tässä tapauksessa ei ole edes riskiä, joten pistetäänpä ässät pöytään ja puhdistetaan oma maine.
Quilty or not quilty...siinäpä vasta kysymys