Heipsan kaikki!
Saan tänä keväänä lakin päähäni ja täydellinen yo-mekko on hakusessa. Valkoinen sen täytyy olla sekä olkaimeton/yksiolkaiminen. Luulen, että löysin täydellisen mekon, jonka haluaisin tilata ainakin kokeiluun, mutta helman pituus/lyhyys huolestuttaa.
Halensin sivuilla kerrotaan, että helman pituus on noin 83cm olkapäästä helmaan. Mutta onko se tarpeeksi näin tärkeään ja "viralliseen" tapahtumaan? Kuvassa mallilla mekko näyttää lyhyeltä, mutta oletan että hän on vähintään 175cm ja käyttää kokoa 34-36. Itse olen 168 ja kokoa 36 eli ehkä voisi 5cm tulla lisää pituuteen kuin kuvassa? Ei ole edes kuvaa takaapäin, mikä antaisi paremman vision millainen on.. En tiedä, tarvitsen teidän apua! Ehkä tilaan kokeiluun ja vaikka olisi liian lyhyt siihen tilaisuuteen, tulee sille varmasti muuten käyttöä.
Mutta, mitä ajattelette?
http://www.halens.fi/naiset-yläosat-mekot-555/mekko-079577/brand$5053/sorting$score,Descending/paging$1,25?oc=038
YO-mekon helman sopiva pituus?
6
2018
Vastaukset
- onneksi vielä aikaa
Tilaat kokeiluun ja palautat jos on liian lyhyt. Olen itse 178 cm ja tuon mittainen - 86 cm mainittu - mekko on minulle puolireiteen eli auttamatta liian lyhyt, näyttää siltä että kulkisin jonkun toisen ihmisen vaatteissa!
- Kinuskiiiiii
Mun mielestä tuo ei olis sulle liian lyhyt. Vaan oikein tyylikäs. Ei nuorten tarvii mitään mummo kolttuja päälleen laittaa, mutta onhan se totta että ei se liian tyrkky saa olla. Mutta tuo mekko on oikein tyylikäs. Tilaa kokeiluun. =)
- Tyksin tästä
Tiesitkö että monet katalogi-malleista on aika lyhyitä? Pituutta vaaditaan enneminkin runway- ja housumalleilta. Lisäksi katalogi-mallien keskivartalo on usein lyhyt, vaikka jalat olisivatkin pitkät -> mekon helma voi osua päälläsi aivan eri kohtaan jos selkäsi on pidempi. Mutta tilaa ja katso, ei tuo kuitenkaan liian "yökerho" ole ylioppilasjuhliin, vaikka monet suosivatkin tea-lenght- mekkoja :)
- joku..
Mielestäni se mekko näytti siinä kuvassa aika lyhyeltä.... Tietysti itselläsi saattaa helma asettua jotenkin muutoin kuin kuvan mallilla (oma pituus / eri vartalon osien pituudet), mutta mielestäni saisi olla pidempi mekko yo-juhliin - vaikka ei sen toki tarvitse nilkkapituinen olla ;)
- RB
Minun mielestäni "halvan" näköinen arvokkaaseen juhlaan. Bilemekkona ok.
- EDMS
Mekkoja edullisesti myynnissä:
http://www.huuto.net/fi/showlist.php3?seller=Maiguess&status=DN&order=C&start=0&num=50&odir=A&opuh_ownlist
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617530Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242959- 1431793
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1171479Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691429- 1311173
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53764