heippa!
olen tuore äiti, vauva nyt vajaa kaksi kuukautta vanha ja haluaisin ruokavalioni tasapainoon. olen sairastanut nuorena bulimian ja anorexian ja edelleen on ajoittain ahmintaa.
haluaisin ihan vaan kuulla mitä te 'normaalit' ihmiset syötte päivän mittaan.
oma käsitys on hieman vääristynyt siitä miten tulisi syödä, joko dieettaan ankarasti tai syön mitä sattuu ja liikaa ja kun jopkin ahdistaa niin ahmin):
haluaisin ettei lapselle tule vaikutteita huonoista syömistavoistani ja siksi vähän kuulla miten 'normaalisti' ruokaan suhtautuva syö.
harrastan liikuntaa aika paljon ja olisi hyvä saada vastapainoksi terveellinen ruokamalli ilman että on hyvin tiukalla diettillä mikä ei toimi pitkän päälle.
mitä syöt?
6
95
Vastaukset
- veganism
Tarkoitatko normaalilla sellaiista joka ylläpitää painoaansa vai ihmistä joka laihduttaa?
Täältä varmasti saat paljon, erilaisia vastauksia mistä on vaikea lähteä poimimaan mikä on hyvä ja mikä on huono. Esimerkiksi itse vegaanina syön huomattavasti enemmän kuin varmasti moni tällä palstalla oleva ja yhä laihdun. Kun taas joku saattaa syödä puolet vähemmän sekaruokavaliolla ja silti kykenemättä laihduttamaan. Vegaanisuus ei kuitenkaan ole ainoa terveellinen ruokavalio, mutta siitä kannattaa lukea.
Sanoisin että parhain ruokavalio olisi sellainen missä paljon tuoreita kasviksia, hedelmiä ja marjoja, jonkun verran täysjyvä tuotteita, lihaa ja vaan hitusen maitotuotteita.
Jos ei syö hedelmiä, se usein laukaisee, ainakin itselläni bulimiassa sen, että halusi nopeasti jotain makeaa. Ja kun oli ahminut paljon makeaa, halusi jotain suolaista, joten tuli ahmittua siis vaikka mitä.
Tärkeää on siis alkaa ymmärtämään että mitä se keho yrittää sulle viestittää että tarvitset.
On kuitenkin hienoa, että haluat tavoistasi eroon, lapset kun kuitenkin katsovat hirmu tarkasti miten vanhemmat syö ja matkivat niitä.- terkkarille, mars
miksi et juttelisi terkkarin tai ravitsemusneuvojan kanssa? Kannattaisi varmaan tuolla taustalla..?
- sssnnkkff
Onnea vauvan johdosta! Mielestäni syömishäiriötaustan omaavan ei kannattaisi lähteä rankasti muuttamaan, esim vegaaniksi, vaan saada tavallinen terve suhde ruokaan. Saisitko neuvolasta tai ravitsemusterapeutilta apua alkuun?
Kiloklubi.fi on myös vaihtoehto ei-laihduttajille, siitä näkee helposti onko ruoan määrä ja laatu kohdallaan. Tsemmpiä!- veganism
Sain tästä sellaisen kuvan että postaukseni olisi jotenkin tulkittu että yrittäisin puhua ihmisiä täällä vegaaneiksi. Se ei ollut lainkaan tarkoitukseni.
Mitä sanoin oli, että ihmiset eri ruokavalioilla syövät eri määriä ruokia.
Tosin pakko todeta, ettei vegaaniksi muuttuminen ole lainkaan rankkaa :)
- Petsy.
Laihdutan normaalisti, enkä tiedä minkälaisten ihmisten ruokapäiväkirjoja haet mutta omat päivän syömiseni on tässä:
Aamupala:
Ruisleipä kasvirasvalevitteellä
Banaani
Kiivi
Lounas:
Tumma makaroni keitettynä n. 60-75g
Sikanautajauhelihakastike n. 150g
Ketsuppia
Salaattia
Raejuustoa n. 60g
Loppupäivä koostuu vain lähinnä välipaloista, kun kunnon päivällistä ei tullut tehtyä :D
Välipalat:
4 Kiiviä
600-700g Rasvatonta maitoa
2 Porkkanasämpylää kasvirasvalevitteellä
3 Kuppia teetä
Kannatan myös kananmunien syömistä, ne täyttää ja ovat terveellisiä! :)
Ja tämä on tosiaan laihduttajan päiväkirjasta.. muuten söisin n. 800-1000 kcal enemmän! - Kiloklubilainen
Myös minä suositan kiloklubia. Se on täysin ilmainen ja siitä todella saa hyvän kuvan mitä eri asioita ruokavalioon tulee sisältyä missäkin suhteessa. Myös määrän näkee siitä kun syöttää kaikki syömänsä ruoat sinne. Se arvioi perusenergian kulutuksen ja liikunnan kuluttaman energian (painosi, pituutesi, ikäsi, sukupuolesi ja ohjelmaan syötettyjen liikuntasuoritteiden mukaan).
Helppo oppia käyttämään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3166161Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483636Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1482827"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2252167Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1011742- 671212
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua811055Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni145973Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10948Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11894