Ristin tie-näytelmä, rienan juhlaa!

Jumalanpilkkaa!

Perinteeksi muodostunut pääsiäistapa on järjestää ns. Via crucis (Ristin tie)- näytelmä pitkänäperjantaina Helsingin keskustassa, mutta järjestetään sitä muissakin kaupungeissa. Mm. Porvoossa.

Tämän uuden pääsiäisperinteen perusajatuksena on, että joka vuosi pitää järjestää edellisvuosia shokeeraavampi ja rienaavampi kärsimysnäytelmä.

Kirkko on sitoutunut siihen, että käsitystä Jeesuksesta pitää voida muokata ja venyttää aina äärimmäisyyteen asti, että Jeesus-kuva pitää muokata mahdollisimman tunnistamattomaksi. Mitä kauemmas Raamatun Jeesuksesta Via cruciksessa päädytään, sitä tyytyväisempi on kirkon johto, ja Kirkko kuulolla-palstan ateistipapisto.

Tähän mennessä on jo nähty ateisti-Jeesus, feministilesbo-Jeesus. punkkari-Jeesus, puliukko-Jeesus ja japanilainen nais-Jeesus. Nyt Jeesuksesta on tehty suomenruotsalainen. Porvoon Via cruciksessa.

*_*_*

Tuhannet ihmiset ovat kokoontuneet viettämään pitkäperjantaita Via Crucis -näytelmien pariin. Ulkoilmassa on tänään esitetty täysimittainen Ristin tie -näytelmä ainakin Porvoossa ja Helsingissä.

Porvoossa on esitetty tänään ensimmäinen kaksikielinen kärsimysnäytelmä, jossa juoni eteni normaalisti, mutta kieli vaihtui jatkuvasti.

-Tarina on niin tuttu ja vahva, ettei jokaisen repliikin sanatarkka ymmärtäminen ole välttämätöntä, sanoo Porvoon tuotannon suomenkielinen käsikirjoittaja Maria Peura.

Porvoossa esitys alkoi hautaumaan luota Näsinmäeltä, vaelsi Vanhalle Raatihuoneentorille ja hupeintui Kirkonmäelle. Järjestäjien arvion mukaan paikalla oli yli 2500 ihmistä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kulttuuri.shtml/2012/04/1525172/ikiaikainen-tarina-jaksaa-viehattaa

VIELÄ PUUTTUU PORNOHULLU SADO-MASOKISTINEN SARJAMURHAAJA-SAATANANPALVOJAHEVARI-JEESUS! Ehkä jo ensi vuonna? Odotamme ilolla!

6

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pö... pö...

      PÖYRISTYTTÄVÄÄ!

    • Oikeassa olet!

      Minun ei-uskovainen puoliso sanoi kyseistä näytelmää Jumalan pilkaksi.

      • Ateisti...

        Jaahas, joku uskovainen mies siellä taas keksii satuja. Ei-uskovainen vaimo, jos on tosiaankin ateisti, ei koskaan sano mitään tuollaista.


    • Siannussija-Jeesus

      olis kanssa kiva nähdä.

    • Jumalan ääni

      Kyllä, rienaus ja pilkkaaminen on huipussaan, ja mikä ironisinta, KIRKKO on ja suojelee Kristuksen pillkaajia. Mitä vielä tarvitaan, että Jumalan mitta tulee täyteen Suomen kohdalla? Jumala on ollut pitkämielinen suomea kohtaan, mutta nyt menee rienaus jo suoraan Jumalaan. Suomi, " On hirmuista langeta elävän Jumalan käsiin". Suomi leikkii kohtalollaan KIRKON johdolla, siis saa luvan sieltä, mistä pitäisi julistaa Raamatun totuutta ja opettaa vanhurskautta Kristuksessa kansalle, nyt tämä portto-kirkko johtaa synnillistä ivaus ja heittää p....aa Jeesusken kasvoille. Mutta mitä muuta vapaamuurari ja ateisti papit voisivatkaan saada aikaan. Ällöttää koko tekopyhä Suomen kirkkolaistos huorat pappeina, lesbos kirkkoherroina, voi maata Sodoman ja Gomorran synnissä rypevää Isebelin hauretta suustaan oksentava , iyseään Kristuksen kirkokosi nimittä antikristuksen monumentti, YÄK !!!

    • mitä tod. tapahtui?

      En koskaan katso näitä kansakoulunäytelmien tasoisia esityksiä (esiinnyin itse lapsena, kauan sitten, kansakoulunäytelmissä, joten muistan ne hyvin).

      TV-uutisissa näin, että Jeesus Kristus oli laitettu huutamaan roomalaisille sotilaille kuin puolihullu profeetta ja niinhän Jeesus ei todellisuudessa käyttäytynyt. Jeesus käyttäytyi hillitysti ja arvokkaasti, sekä vastasi yksinkertaisesti ja rauhallisesti roomalaisten kuulusteluun. Jos nuo näytelmien tekijät vaivautuisivat edes lukemaan alkutekstit ja näkisivät sielunsa silmin ja hengessä, mitä tapahtui. Mutta suomalaisissa näytelmissähän pitää aina huutaa vihaisesti (siksi en koskaan katso suomalaisia tv-sarjoja ja elokuvia, aina kirotaan ja huudetaan).

      Eikö joskus voitaisi, Jumalan kunniaksi, esittää asiat, niinkuin ne tapahtuivat? Onko tämä näyttelijöistä liian vaikeaa? Eläytyä johonkin pyhään? Ihmiseen ja Jumalaan. Jeesus ei ollut porvoolainen, vaan juutalainen puusepän poika Juudean alueen pikkukaupungista, kuitenkin ihmiseksi syntynyt Taivaallisen Jumalan Poika, Itse Herra Sebaot.

      Tänään on tarkalleen Hänen kuolemansa päivämäärä: nisankuun 14.päivä, 7.huhtikuuta, v. 30 j.a.a.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4852
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3870
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1343
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1259
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe