Työttömyydestä

Alinta luokkaa

Minä sanoin jonkin aikaa sitten kaveriporukassa, että ei minua haittaa, vaikka olen töissä vain kausiluontoisesti (puutarha-ala) ja loput vuodesta työttömänä. En tarvitse niin paljon rahaa, mielummin pidän työn sivuseikkana elämässä ja keskityn niihin juttuihin, jotka ovat minulle tärkeämpiä. "Sinulla ei olekaan lapsia" kuului vastaus. Ei ole lapsia ei, mutta vaikka olisikin, niin tulisin kyllä toimeen. Minulla ei nimittäin ole velkaa.

Keskiluokkaiset ystäväni elävät siinä illuusiossa, että omistavat asuntoja ja autoja ja voivat siinä sitten "kunnon veronmaksajan" oikeudella tuomita työnvieroksujiksi ja yhteiskunnan loisiksi ne, joille riittää vähempikin. Heistä useimmat vaikuttavat siltä, etteivät pidä töistään (se ainainen marmatus), mutta työnteko on samalla ylpeyden aihe.

Oravanpyörä. Se on sen nimi. Vankilan, jonka seinät muodostuvat lainoista ja ikean kuvastojen painostavista kuvista. Sillä ei ole väliä, mitä työtä tekee. Oli se sitten miten hyödytöntä tahansa ja vaati se sitten tekijältään miten vähäistä älyllistä kapasiteettia tahansa, se on tässä yhteiskunnassa oikein. Kaikki muu on keplottelua ja rehellisten ihmisten verorahoilla elelyä. Sillä, että työttömiä töihinpatistelevien virkailijoiden ja koko TE-systeemin hallinnon palkkoihin ja pyörittämiseen kuluu moniverroin enemmän rahaa, kuin itse työttömien korvauksiin (tähän pitää vielä lisätä ne firmat, joille työkkärin kurssit on ulkoistettu, ja niille syydetyt rahat), ei ole mitään merkitystä. Saatikka sillä, että jos kaikki työttömät menisivät töihin, niin keskiluokasta tulisi se alempi luokka, eikä omakotitalojen pihoilta silloin voitaisikaan nyrpistellä nokkaa loiseläjille. Helppohan se on ymmärtää, että se veisi osan loistosta pois.

Työttömyysturva on työttömän kansalaisen oikeus. Velvollisuus puolestaan, on hakea töitä. Jos niin tekee, rahan saamisessa ei ole mitään laitonta.

Minulle ehdotettiin työkkärissä jopa, että vaihtaisin työpaikkaa, koska puutarha-ala on niin huonopalkkaista. Pyh. Oikea syy on se, että nimi pitää saada listoilta pois, vähintäänkin tempputöihin. Kehotetaanko kaikkia puutarha-alan kausityöläisiä vaihtamaan työpaikkaa?

Nyt olen menossa työvoimakoulutukseen, opettelemaan miten niitä töitä haetaan. Minä, jolla on töitä. Hyvinhän tämä yhteiskunta toimii.

3

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        45
        5070
      2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

        Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
        Maailman menoa
        113
        1604
      3. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        48
        1269
      4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        10
        1189
      5. Aleksi Rytilä

        Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        13
        1133
      6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

        Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
        Suomalaiset julkkikset
        17
        1017
      7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

        Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
        Maailman menoa
        76
        979
      8. Kulukusuunnat

        Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
        Kuhmo
        3
        895
      9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

        Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
        Ähtäri
        57
        779
      10. Junan alle

        Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
        Kajaani
        27
        763
      Aihe