kolmen soppa

kolmen soppa

Erosimme avomieheni kanssa jokin aika sitten. Se oli minun aloitteestani, koska olin niin surullinen ja onneton siinä suhteessa. Avomieheni haukkui (mm. ulkonäköäni), uhkaili erolla, ei kyennyt keskustelemaan, talous oli vääristynyt, meni ja tuli, koin olevani yksin. Olen löytänyt uuden miesystävän. Suhde on ihan ihan uusi. Mies haluaisi edetä minua nopeammin, mikä aiheuttaa minulle stressiä. Mutta hän on hyvä ja ihana minua kohtaan. Ex kuitenkin soittelee ja haluaa tulla käymään, ehkä jatkaa suhdetta. En tiedä. En ole sallinut. En ole kertonut hänelle, että minulla on uusi miesystävä. Siinä sivussa olen pyytänyt lapseni isän takaisin elämäämme, mikä sopii uudelle miesystävälleni, mutta ei sopinut exälle. Hän ei tiedä sitäkään.
Ajatuksia, neuvoja??

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SelväKuPläkki

      Miksi edes mietit exän päästämistä takaisin elämääsi?! Hän ei siis ole lapsesi isä eli senkään puolesta ei ole mitään asiaa. Olet ollut onneton hänen kanssaan ja nyt sinulla on mahdollisuus uuteen onneen, joten mitä vielä mietit?! Haluatko vanhaan kurjuuteen takaisin?
      Exän ei tarvitse tietää sinusta ja asioistasi mitään muuta kuin että et halua olla hänen kanssaan missään tekemisissä. Hänelle ei kuulu millään tavalla se, että sinulla on uusi miesystävä tai että olet pyytänyt lapsesi isän takaisin elämääsi.

    • uuttakohti vaan12

      Minusta kanssa nyt rauhoitut. Sinulla ja lapsella ja uudella miesystävällä on kaikki munat korissa onnistua.
      Lapsen kannalta etenkin on tärkeää että isäsuhdekin tulee kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      138
      9808
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5383
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      39
      3982
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3595
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1418
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe