Kun petät puolisoasi ja järjestät aina kaiken niin, että et varmasti jää kiinni. Mieti sitä, että kun hän vain saisi tietää, ei välittäisi sinusta ehkä enää pätkääkään...tuntisi suurta vihaa! Ei varmaan haluaisi elää kanssasi päivääkään...niin JOS VAIN saisi tietää. Ketä sinä petät? Sinä petät ITSEÄSI!
Ajattele!
näin se menee
6249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Höh? No eikös se ole sanomattakin selvää, että järjestelyjen tarkoitus on peittää jäljet? Aivan varmasti järjestelyjen pointti on tietoisuus, että jos käry käy, ulkoruokinta kutsuu heti eikä viidestoista päivä. Mitäs peittelemistä siinä olisi, jos voisi olla suht varma, että siippa vähän aikaa riehuttuaan antaisi anteeksi?
Niin, onhan se sanomattakin selvää. Mutta miksi peitellä jälkiään jos pitää lähteä hörhöilemään?? Eikö sitä vois ihan vaan lähteä suhteesta jos kerran arvostaa toista noin vähän. Vai ovatko ne pettäjät kuitenkin niitä suhteessa roikkujia, eivätkä sittenkään ne petetyt?
Niin, niin, mutta tarkoitan sitä, että petetty puoliso on pettäjän kanssa vain koska ei tiedä olevansa petetty. Siis jos tietäisi, hän ei varmaan enää rakastaisi eikä haluaisi elää pettäjän kanssa. Siis kaikki perustuu siihen, että petetty ei tiedä totuutta ja siksi elää pettäjän kanssa. Eikö kaikki silloin perustu valheeseen? Jos minä pettäisin puolisoani tietäen, että kaikki on meidän väliltä ohi jos vain hän saa tietää. Totta hitossa se haittaisi niin paljon, että en voisi sellaista elämää edes elää! Sehän on itsensä pettämistä!
Pettäjä valehtelee aina kaikista eniten itselleen. Uskottelee selviytyvänsä voittajana ja keksiii kaikenlaisia perusteluja itselleen, miksi hänellä on oikeus toimia niin kuin toimii. kiinnijäädessään sitten ehkä tajuaa, jos tajuaa, miten idioottimaista ja riskaabelia tuo kaikki olikaan. Sitten vasta tulee se pakokauhu kaiken hajoamisesta.
No mutta miten paljon pettämisiä jää ikuisiksi ajoiksi petettyltä salaan? Pal-jon!
Pettäjä selviää kuin koira veräjästä ja elämä jatkuu... Ei se pettäjä itselleen mitään perusteluja keksi, vaan antaa palaa vaan. Jos perusteluja pitäisi keksiä, jäisi moni "reissu heittämättä". Pettäjä ei ajattele mitään muuta kuin omaa nautintoaan ja sen maksimointia varmistamalla, että käry ei käy.
No sitäpä juuri. Eli ajattelee itseään. jollainhan hän silloin sen itselleen perustelee ja saaitsensä uskomaan siihen, että on oikeutettua hänen käyttäytyä kuin pullopersesika!