että kerrostalossa kuuluu ääni paremmin sivusuuntaisesti kuin ylhäältä alas? Kuuluuko ääni yhtä hyvin ylös kuin alas?
Toivoisin vain, etten ole ainoa, joka kärsii uuden naapurin eli yläkerran asukkaan bilettämisestä.
Toivoisin vain, etten ole ainoa, joka kärsii uuden naapurin eli yläkerran asukkaan bilettämisestä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En koskaan sitä miettinyt, vaikka toinen asunto on kerrostalossa. Talon äänet tekee vaan olon turvalliseksi ja vähemmän yksinäiselsi. Havahduin ja nukahdin uudestaan. Alakerrasta ne äänet kuuluivat. Kuulin siitä myöhemmin, että joku nuori asukas oli saanut häädön. Öisin kadulta kuuluu ääniä ja sisällä näkee liikkua katulamppujen valossa.
Tuskin sitä miettimällä saakaan selville, mutta miehethän usein tietävät nämä rakentamiseen liittyvät asiat.
Miten asiat sitten selviää ellei miettimällä?
Miehetkö tietää miettimättä, ilman että ottaa selvää asiasta? Geeneihin kirjoitettu.
Perusnainen ei ymmärrä rakennusteknisiä asioita, vaikka miettisi kuinka. Enkä nyt jaksa vängätä tästä asiasta.
Kyllä ne äänet kantaa joka suunnassa. Osa tulee ilman kautta ja osa rakenteita pitkin johtumalla. Osa valikoituen. Esim meidän makkarin seinä ja naapurin keittiön seinät on vastakkain. Kuulen kun ne paukuttaa lusikkalaattikkoa (vttu sitä jyskettä) kiinni ja mikron päälle, mutta puhetta ei oikein kuulu. Ne teki keittiörempan itse ja sinne kaapiston ja seinän väliin olis voinu laittaa toppinkia, kuten esim puukerrostaloon (kuuluisi laittaa) kerrosten väliin, katkaisemaan rakenteita pitkin kantavaa ääntä.
Suomalaiset ei osaa rakentaa, vaikka väittävätkin niin. Talot on homeessa, lämmöt karkaa, täynnä rakennusvirheitä ja melu häiritsee lähes kaikkia.
Tällä kertaa vaikuttaa enemmän asukkaat kuin rakentaminen. Olen asunut tässä vuosia ja aikaisemmat bilettämisen ääniä on ollut vuodessa saman verran kuin nyt viikossa.
Eikä ole ikään sidottua tuo iletys. Seinän takana asuu vielä nuorempaa porukkaa eivätkä he häiritse.
Katsopas, kun keskittyminen on häiriintynyt ja tulee kirjoitusvirheitä huonosti nukutun yön jälkeen.