Mitä virikkeitä köyhä voi antaa lapselleen?

siinäkö ne ovat

Ruokakauppa - kirjasto - kirpputori - metsäpolku.

21

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Joo katsos kun mihinkään ei pääse ilman maksua.

      Pelkällä kulukorvauksella ei mitään tueta ja voitto/tuotto prosentin on oltava vähintäin 100 % kuluihin verrattaessa.

      Kauppa se on joka kannattaa. Ei edes kirkot tarjoa mitään ilmaiseksi.

      • .

        tueta TUOTETA


    • Pyttis

      Mitenkään vähättelemättä kenenkään ongelmia, niin noihan on ihan loistavia! Tietysti riippuu vekaran iästä, mutta en kyllä usko, että lapsi oikeasti tarvitsee mitään kalliita virikkeitä. Tietysti sitten tulee vaikeuksia, kun ollaan sen verran isoja, että aletaan verrata siihen, mitä muilla on, mutta se on vähän erilainen ongelma kuin se, ettei olisi oikeasti virikkeitä.

      Luulisi, että jos köyhiä lapsiperheitä on muitakin kuten väitetään, niin että toivottavsti löytyy "samanhenkistä" seuraa. Kyllä se yhteistoiminta muiden kanssa antaa virikkeitä. Ei leikkeihin välttämättä tarvita yhtään mitään välineitä ja puistoihin esim. pääsee ilmaiseksi. Pallo ei ehkä paljoa maksa tai joku lautapeli kirppikseltä.

      Yhdessä voi vaikka puuhailla halpaa ja terveellistä ruokaa esim. leipoa tai sitten voi vaikka tehdä kirppislöytövaatteista hienompia ja opetella käsitöitä. Maailmassa on miljoonia kiinnostavia asioita, joita voi opetella vaikka kirjastosta lainattujen kirjojen avulla. Näin keväällä voi opetella vaikka kasveja ja lintuja. Kesällä pääsee uimaan ilmaiseksikin.

      Mielikuvitusta peliin!

    • 55++11++

      ne mitää keinotekosii 'virikkeitä' tarvi, terve kakara keksii itse omat leikkinsä ja ne virikkeensä, jos ei mielikuvitus niitä tuota niin on joko mölli mitään osaamaton tai valmiiksi pilalle passattu jolle ei mikää kelpaa ja riitä.Pennut on aina keksineet itse ne parhaat jutut.

    • luontoon.fi

      Leikkipuistot on myös ilmaisia.

      Jos teillä on metsä, niin ei paljon muuta tarvi. Luonto on ihan parasta luksusta virikkeittten kannalta.

      • ap.

        17-vuotiaskin on lapsi ja täällä puhutaan leikkipuistoista...


      • Miksi et sitten
        ap. kirjoitti:

        17-vuotiaskin on lapsi ja täällä puhutaan leikkipuistoista...

        ilmoittanut lastesi ikiä?
        Emme ole selvännäkijöitä...


      • luontoon.fi
        ap. kirjoitti:

        17-vuotiaskin on lapsi ja täällä puhutaan leikkipuistoista...

        Sitten kun leikkipuistot ja kerhot ei enää kiinnosta, voi mennä kaupungin nuoristalolle ja seurakunnan nuorten juttuihin. Yleensä nuoret itsekin osaa mennä noihin ilman että vanhempien pitää huolehtia.


      • Jos tuo sinun
        ap. kirjoitti:

        17-vuotiaskin on lapsi ja täällä puhutaan leikkipuistoista...

        17-vuotias viihtyy niillä metsäpoluilla niin missä on ongelma?
        Vajaan vuoden päästä hän on aikuinen, eikä sinun tarvitse enää keksiä virikkeitä.

        Jos kysyy jotain niin vinkit voisi ottaa asiallisesti vastaan. Ei ole vastaajien vika jos aloittaja on laittanut huonon aloituksen.


    • 44226633

      ei täällä kukaan selvänäkijä ole minkä ikäisiä pentuja kullakin on.Lapsi on n12v. ikään ja senjälkeen kylläkin alkaa olla nuori.17-ikäiset yleensä jo itse keksii tekemisensä ja viis veisaa isin ja äipän 'leikkivihjeistä'Yleensä ne on jo pahanteossa ympäristössään.

      • ap.

        50 veekin on lapsi omille vanhemmilleen.

        Luulisin, että ihminen on lapsi, jos hän ei ole täysi-ikäinen...


    • bääbääbää

      keksi itse kakarallesi mitä haluut kuten 44226633 mainitsi ei kukaan voi tietää kenenkään ikää , kun ap ei aloituksessaan mitään maininut.Eikä ap kannata myöskää v.tuilla siitä että joku mainitsi leikkipuiston, sekin ihan siksi kun se ap ei maininnut sitä ikää mutta rupesi kiukuttelemaan kuitenkin siitä leikkipuiston maininnasta... Parasta olisi kun keksisit itse itsellesi leikit, ei tarvisi täällä turhia kysellä.

    • vaikka mitä::::

      Leikkipuisto, uimenen yleisellä uimarannalla, kauppareissut, jokin pieni metsäretki, ilmaiset muutaman kilometrin luonto/vaelluspolut jossa nuotiomakkarat, jätskit uimarannalla. Pyöräily, hiihto, lenkkiely kaikki harrastuksia
      jotka eivät paljoa maksa.Marja-ja sienireissut eväiden kanssa syksyllä.

      Uimahallikäynnit silloin tällöin eivät myöskään paljoa maksa. Askartelu, tiimarista saa edullisesti tarvikkeita. kartonkeja, tarroja vesivärejä, liituja , hames-helmiä yms.Ureheilukisat naapuruston lasten kesken.

      Lukemattomia täysin tai lähes ilmaisia harrasteita löytyy. Täysin kiinni vanhempien viitseliäisyydestä ,luovuudesta ja kiinnostuksesta keksiä lapselleen tekemistä.Ja lapsi todellakin tarvii ohjausta ja neuvontaa näissä. Eikä niin kuin joku väitti että itse keksisivät.
      Mukavaa ja kehittävää puuhaa löytyy vaikka kuinka.
      nm. kaksi yksin kasvattanut.

    • Anna aikaa!

      Pelkä rahan puute ei ole este virikkeiden antamiselle. Jos ongelmasi on henkinen köyhyys, eli et tosiaan keksi virikkeitä, pyydä apua kasvatusneuvolasta.

    • tottuuus

      Kylä ne lapset tartee oikeeta harastuksii kute laskettelu jääkiieakko ja mopt ymn. Ja öäpuhelin sekä läppäri ja muatikutet. Meiä kersoi kiusitaa ko ei varaa ko metsässä käyntii.

    • jdfsoifsjoij

      Virikkeitä?
      Jos kyseessä on 17v. niin ahkeran opiskelun ohella löytyy vaikkapa (esim. koulun) harrastekerhoa ja nettiaktiviteetteja.

    • nuukuus kunniaan

      Toukokuun 18. on kansainvälinen museopäivä. Silloin lähes kaikkiin museoihin pääsee ilmaiseksi. Merkitsepä se kalenteriin.
      Eri paikkakunnilla on monenlaista tarjontaa. Esimerkiksi kirjastosta saat tietää siitä tarkemmin.

    • Leikkipuistoon...

      Sisätilat avoinna myös, ja hyödyllisiä näin talvella.

      Täynnä leluja. Ei siis tarvitse ostaa leluja kotiin.

      Lapset voi myös laittaa seurakunnan tms. kerhoihin, yleensä ilmaiseksi.

    • Lääkäri

      Jos lapset ovat yli 15 v. , niin ilmaisjakelulehtien jakelusta saa jokusen euron.
      Ei paljon, mutta edes jotain.

      Itse tein samaa hommaa aikanaan hammasta purren, säällä kuin säällä, mtta meikäläisen kk-budjtissa 1oo euroa oli iso raha.
      Joskin opiskelukaverit - pappa betalar - systeemillä - naureskelivat, mutta so what.

      Nyt on vakivirka ja rahaa jää säästöönkin asuntolainan ja elantokustannusten jälkeenkin.

    • Selkeää

      Ei mitään. Nähtävästi köyhä ei ole virikkeillä tai älyllä pilattu.

    • TEE jotain!

      Virikkeitä ilmaiseksi tai vähällä rahalla hankittavissa on vaikka kuinka paljon.
      Tärkeintä on antaa rakkautta , aikaa ja hyväksyntää lapselle. Täytyy myös antaa toivo paremmasta, että kun hän opiskelee ja hankkii ammatin sekä työtä, hän ei enää ole köyhä ja tulee pärjäämään. Vahvista lapsesi itseluottamusta ja ole tukemassa ja kannustamassa koulunkäyntiin.
      Ei kannata masentaa lasta huokailemalla koko ajan omaa köyhyyttä ja toimeentulo huoliaan lapsen kuullen, hän on syytön tilanteeseesi, ja itse olette hänet hankkineet.

      Älä näytä koko ajan omaa surkeuttasi ja aloitekyvyttömyyttäsi. Ole esimerkki kekseliäisuudessä ja positiivisuudessa. Hae hyvät puolet joka asiasta äläkä masenna lasta omalla, itsehankkimallasi kurjuudella. Anna hänelle tilaisuus ja mahdollisuus hankkia parempi elämä!!
      Opeta hyvien sukulais, ystävyys ja sisarus suhteden merkitys.

      Kai teilläkin lapsilisistä ym. etuuksista jää osa lapsen tarpeisiin mm. harrastemaksuihin.
      nm. köyhä, muttei tyhmä. Kaksi akateemista YKSIN kasvattanut!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      667
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe