Eurovision 2012, Äänestäkää!

Äänestäkää teidän top 5 parhaista ja huonoista lauluista!
Esim:

Hyvät:
1. Kypros
2. Romania
3. Islanti
4. Moldova
5. Norja

Huonot:

1. San Marino
2. Latvia
3. Ukraina
4. Georgia
5. Israel

(Tuo ei ollut minun top 5, se oli vain esimerkki.)

Siis, nyt vain äänestämään!
Teen sitten myöhemmin kokoonpanon, mitä Suomen Kansa on äänestänyt.
Mahdollisimman paljon kommentteja, Kiitos!
36336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Parhaat :1 Iso Britania 2 Islanti 3 Ruotsi 4 Sveitsi 5 Estonia Huonoimmat: 1.San Marino,2. Montenegro, 3. Itävalta 4. georgia 5. Portugal

Äänestä

sen vaan sanon että koahti heti toi ruotsin Loreenin euphoria kun kuulin YleX-rytmiparometrissa ennen ruotsin karsintoja ja viisuissa pitää kappaleen upota heti ja tämä teki sen vaikka ruotsista onkin ja jos totta puhutaan ruotsista tulee parempaa musiikkia ainakin ysäri. Suomelta saa ainakin 12pojoo

Äänestä
  • kappaleen tänään ensi kertaa ja samoin kolahti yli viisikymppiselle heti. Iskee juuri ajan hermoon. Kehun vielä että tunnistan hitin yleensä heti kun sen ensi kerran kuulen, omituisenkin. En vaan tiedä, miksi.

    Äänestä

  • Kuulin Ruotsin kirjoitti:

    kappaleen tänään ensi kertaa ja samoin kolahti yli viisikymppiselle heti. Iskee juuri ajan hermoon. Kehun vielä että tunnistan hitin yleensä heti kun sen ensi kerran kuulen, omituisenkin. En vaan tiedä, miksi.

    Vanha oli taas oikeassa. En millään ymmärrä, miksi itäiset maat antavat hyviäkin pisteitä täysin ala-arvoisille esityksille vain sillä perusteella että ovat naapureita. Tai sitten niiden musiikkimaku on vielä muutaman vuosikymmenen länsimaita jäljessä.

    Äänestä

Lisää kommentteja vaan!

PS. Laittakaa mieluummin lista, koska jos sanotte vain parhaimman, niin se hankaloittaa kokoonpanon tekemistä...

Äänestä

No...heitän nyt fiilispohjalta...

Parhaat

1. Bulgaria
2. Ukraina
3. Venäjä
4. Viro
5. Islanti

Huonot

1. Irlanti
2. San Marino
3. Israel
4. Makedonia
5. Montenegro

Äänestä

Lisää kommentteja!

Äänestä

Parhaat:

Äänestä

No mulla ei ole kuin TOP1 hyvästä ja huonosta, kun en ole ehtinyt vielä kuuntelemaan kaikkia, eli TOP1 hyvistä on Ruotsi ja TOP1 paskoista ehdottomasti SUOMI! :(

Äänestä
  • Suomen Pernilla Karlsson on kyllä uskomattoman kökkö: esiintyminen kökköä ja biisi samaa joikhua - ja samat sanat koko ajan - ei mitään vaihtelua... Näitä amatöörejä ei kyllä enää kannattaisi viisuilemaan lähettää. Tulee mieleen se tyyppi (nainen, pöyheät kiharat hiukset, soitti kitaraa), joka tyri finaalissa totaalisesti kukka korvan takana ja koko Suomi häpesi - laulajan tai laulun nimeä en nyt muista...

    Äänestä

1. venäjä
2. ruotsi
3. romania

Muut menee toisesta korvasta ulos.

Äänestä

Hyvät:
1. Kreikka, 2. Romania, 3. Israel, 4. Latvia, 5. Kypros
Huonot:
1. Valkovenäjä, 2. Georgia, 3. Turkki, 4. Irlanti, 5. Islanti

Äänestä

Serbian biisi on kaunis. Vuonna 2004 Zeljko Joksimovic tuli toiseksi upealla Lane Moje biisillä (olisi kyllä saanut voittaa silloin!) ja tämän vuotinenkin biisi todella upea.

Äänestä
  • Lane Mojen säveltäjä taisi olla sama, joka sävelsi myöskin vuoden 2006 Hari Mata Harin esittämän Lejlan. Olisikin ollut hieno asia, jos Hari Mata Hari olisi lähtenyt edustamaan tänä vuonna Bosnia Herzegovinaa. Mielenkiintoista olisi ollut nähdä, olisiko voitto tullut tällä kertaa. Ikävä Hari Mata Haria. Onneksi ovat You Tuubissa.

    Äänestä

Hyvät: 1. Ruotsi 2. Kypros 3. Venäjä 4. Kreikka
Huonot: 1. Suomi

Äänestä

Voittoehdokkaani:

1. Espanja
2. Isobritannia.
3. Ranska
4. Azerbajan
5. Ruotsi

Äänestä
  • Euroviisujen suurimmat rahoittajamaat ovat lähettäneet laadukasta musiikkia tämän vuoden viisuihin! Iso-Britannia,Ranska,Saksa,Italia,Espanja.Toivotan onnea ja menestystä.Noiden maiden kappaleet menestyvät aivan taatusti.Myös isäntämaa Azerbaidzan on lähettänyt hyvän edustajan viisuihin.

    Äänestä

Minä tykkään Venäjän mummoista, saivat heti hymyilemään vaikka kertosäe onkin vähän muodollinen. Ruotsin Loreen on minusta tosi karismaattinen, kappale on keskiverto (tai vähän parempi, onhan siinä tietty koukku) mutta Loreen jotenkin nostaa sen tasoa. Kypros jää korvalierona mieleen. Minusta myös Montenegro on jotenkin ok, siis hauska:)

San Marino on ihan kamala, ei o edes kornilla tavalla huvittava, ihan turha! Georgia on tavallaan aika hauska mutta tavallaan tosi hirveä. Jos laulaja osaa kunnolla englantia niin pakko olla huumoria.

Äänestä

Huonon: Suomi!

Kuinka tuollainen suomenkieltä osaamaton HOMO voi suomea edustaa!!!!!!!!!!!!!!

Koulutustasoton sösösöösöttävä vajaa hurri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Yle lakkautettava tämä sienihomo ei kyllä voita, onneksi

Äänestä

Eipä ole mitenkään huonoja valintoja sulla, kaikki nuot ovat tällä hetkellä nousussa. Islanti on ehdoton suosikkini, toivon ainakin viidettä sijaa. Kaunis kappale, erottuu tyypillisestä eurohumpan joukosta. Kappaletta jaksaa kuunnella useammmankin kerran, eikä ala ärsyttämään esim. jonottaessa kassajonossa, hissiin juuttuneena. Tai, arvauskeskuksen aulassa, kuten esim. Ruotsin kappale ärsyttäisi lopulta, jos sitä toistettaisiin tuntitolkulla joka paikassa. Luullakseni voittajakappaleen pitäisi olla monipuolinen, niin, että se sopisi esimerkiksi elokuvatraileriin. Islannin kappale sopisi mainiosti siihen, kuten myös Suomenkin. Mutta Islannin esitys mahtipontinen ja näyttävä ja taidokas, kun taas Pernillalta puuttuu itsevarmuus ja kaikki tuo muukin.

Äänestä

syökää jo vastaajat paskaa, en enää ota vastaan spämmiviestejänne, mulkut

Äänestä

Sulla on jonkinlainen ongelma, toivottavasti tajuat sen itsekin. Aloitat ketjun. Ja kohta alat haukkua vastaajia. Vai, oletko tyypillinen hermoheikko suomalainen teini?

Äänestä
  • Ööh, itse en ole tuota ylempänä olevaa viestiä kirjoittanut... Mauton pila. :(

    Äänestä

  • ÄLÄ Sinä kastekusipisara minulle ala!

    Haista paska homo PErnilla fani juokse junan alle!

    Äänestä

  • EuroviisuFaniForever kirjoitti:

    Ööh, itse en ole tuota ylempänä olevaa viestiä kirjoittanut... Mauton pila. :(

    Avauksesi on pelkkää spämmiä. Järjetön hoopo. :) Poistoon vain!

    Äänestä

Hyvät:

1.Romania
2.Ruotsi
3.Italia
4.Islanti
5.Iso-Britannia

Huonot:

1. Montenegro
2.San Marino
3.Georgia
4.Irlanti
5.Liettua

Äänestä

Parhaat :

1. Ruotsi
2. Kreikka
3. Kypros
4. Romania
5. Tanska

Huonot:

1. Venäjä
2. Irlanti
3. Albania
4. Unkari
5. Islanti

Äänestä

Ja taas joku kirjoitteleepi minun nimimerkillä... -,...,-
Ylempänä ^^...
Voisitko ystävällisesti lopettaa? :|

Äänestä
  • Näinhän se suurin piirtein tulee menemään nykyisen tilanteen perusteella.

    1. ) ISLANTI
    2.) Ruotsi
    3.) Kypros
    4.) Italia
    5.) Venäjä
    6.) Albania
    7.) Espanja
    8.) Serbia
    9) Turkki
    10.) Norja /Unkari

    Alkupään kolmikko oli aika helppo miettiä, loppu hankalampaa. Norjan ja Turkin tilanne mietityttää. Norjaa ei kuitenkaan ole hehkutettu paljoa ja pohjoismaa, jota Tanska ja Ruotsi nyt sitten tukevat on aivan varmasti Islanti. Toivottavasti myös suomalaiset muistavat sen, että tämä on musiikkikilpailu ja suuntaavat äänensä Islannille.
    USKIKSET, HOI: Udmurtian presidentti on jo myöntänyt rahat kirkolle, joten älkää olko huolissanne. Mummojen ei tarvitse vanhoilla päivillä riehkasta ympäri Eurooppaa. Vaan he voivat alemmalle tilalle sijoittue
    ssa, valita tosiaankin tilaisuudet ja paikat, joissa esiintyä ja levätä aina välillä. Tulevat varmasti sitten Suomeenkin jossakin vaiheessa.

    Turkki ei ole myöskään saanut kannatusta taakseen, toisaalta turkkilaisia on joka Euroopan kolkassa äänestämässä.
    Serbia kerää naapureittensä ääniä taakseen, se on varmaa, kun on alueen stara. Zelko Joksimovic edustamassa Serbiaa.

    Albaniasta. Uskomatonta kyllä pidetään. Se ei ole oma suosikkini, vaikka täytyy kyllä myöntää, että muutaman kuuntelukerran jälkeen esitys alkaa aueta. Albanian itkuhuuto, esittäminen osui karmaisevan sopivasti juuri samalle päivälle, jona 13 nuorta kuoli bussiturmassa Albaniassa. :(

    Äänestä

Omasta mielestäni Albania on paras, heh :) . Erittäin kosketttava, kaunis.
Tosin yllätyin, että se meni finaaliin. Sitä aliarvioitiin aika paljon.
Olisikohan kisan musta hevonen? :D

Äänestä
  • Ja taas joku kirjoitteleepi minun nimimerkillä... -,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,--,...,-
    Ylempänä ^^...
    Voisitko ystävällisesti lopettaa? :|

    Äänestä

Ja tuo taas tuossa ylempänä on jonkun muun tekstiä...
Huoh. Taas sitä pidetään huonoa pilaa todellisen euroviisufanin kustannuksella.

Äänestä

Viron kappale on hyvin sielukas.
Ehkäpä jopa paras.

Äänestä

Kun Suomi ei ole finaalissa, en voi äänestää.

Äänestä

JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!
ALBANIA VIIDES!!!! IHAN TÄPINÖISSÄ! SUOMI ANTO 6 PISTETTÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ÄÄNESTIN ITEKKI!!!!!!!! ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


EuroviisufaniForever kirjoitti:

Äänestäkää teidän top 5 parhaista ja huonoista lauluista!
Esim:

Hyvät:
1. Kypros
2. Romania
3. Islanti
4. Moldova
5. Norja

Huonot:

1. San Marino
2. Latvia
3. Ukraina
4. Georgia
5. Israel

(Tuo ei ollut minun top 5, se oli vain esimerkki.)

Siis, nyt vain äänestämään!
Teen sitten myöhemmin kokoonpanon, mitä Suomen Kansa on äänestänyt.
Mahdollisimman paljon kommentteja, Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu