Täällä kun on ollu tappelua siitä et eroaako Joe Blascon ja Grimasin meikit laadultaan kauheesti toisistaan, niin mitä mieltä olette?
Tilasin tuolta http://www.meikkitaide.fi/ sivuilta itselleni tollasen vaaleanvihreän peitevärin peittämään kasvojen punaisuutta. Se on huomattavasti halvempi kun Joe Blascon punaisen neutraloija, mutta kuka tietää, onko laadussa eroa? Oisko kannattanu ostaa Joe Blascoa?
Grimasin tuotteet ei ole vielä tullut!
Tilasin tuolta http://www.meikkitaide.fi/ sivuilta itselleni tollasen vaaleanvihreän peitevärin peittämään kasvojen punaisuutta. Se on huomattavasti halvempi kun Joe Blascon punaisen neutraloija, mutta kuka tietää, onko laadussa eroa? Oisko kannattanu ostaa Joe Blascoa?
Grimasin tuotteet ei ole vielä tullut!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on Joesta huonoja kokemuksia. Ostin silmänalusiin peitevoidetta, joka ei levity lainkaan. Ne ovat tosi kuivia. En enää KOSKAAN osta mitään tuontyyppisiä tuotteita Blascolta.
Pidän kovasti Blascon tuotteista, enkä aio vaihtaa Grimasiin tai muuhun. Olen kokeillut Ben Nyenkin tuotteita, mutta mielestäni ne eivät ole yhtä hyviä. Lisäksi en ainakaan itse tiedä mitään siitä testaako Grimas raaka-aineitaan tai tuotteitaan eläinkokeilla. Joe Blascoon voin luottaa sillä tuotesarja kuuluu PETA:n listalle. Minusta voiteet eivät ole ollenkaan kuivia, ja levittyvät aivan mainiosti kunhan muistaa laittaa kosteusvoidetta silmänalusille yms. ennen voiteen levitystä. Muutenkinhan erikoisvoiteita levitetään pienellä pensselillä, ei sormenpäällä. Meikkivoide taas otetaan ensin spatulaan ja sitten vasta sieneen.
Ihmisiä ja ihotyyppejä on niin erilaisia että se mikä sopii jollekin ei sovi toiselle. Itse vaihdoin Blascon nyt kesäksi toiseen tuotteeseen, sillä halusin jonkun joka ei sula kesän auringossa. Blasco on muuten hyvä mutta kun tuote on tehty mehiläisvahasta, niin voi arvata miten sille käy jos se altistuu pitkäksi ajaksi kuumalle. Omat kasvoni ovat muutenkin hikoilevammat kesäisin enkä tarvitse niin paljon meikkiä kun kesällä käyn vain kaupassa yms. Sitten talvella ja syksyllä voi taas turvautua Blascoon ja suojata sillä ihoaan ilmansaasteita, pakkasta ja tuulta vastaan. :-)
Olen vuosien ajan käyttänyt Blascon tuotteita
ja nyt kun eksyin tuonne samaisille Grimasin sivuille, niin ajattelinpa testata meikkivoiteet, kun aivan järkytyin miten halpoja olivat kaikki ne neutralisoijat ja muut. Tilasin peitevoidettakin meikkivoiteen ja neutralisoijan lisäksi sekä ne "vaalennusaineet", että saa omalle iholle sopivan sävyn. Siihenkin suhtauduin epäillen, etät onkohan hirmu homma alkaa ite väriä säätämään, mutta nyt viikon kokemuksella voin sanoa, että hyviä ovat. Naama ei näytä niin jähmeältä (minusta Blascolla on tullu jotenki omituinen, vaikka vähän laittanut)ja tasottaa ihon pintaa mukavasti, kun arpiakin on. Minusta toimivat oikein mainiosti ja neutralisoija varsinkin oli tehokkaampi kuin Blascolla, täytyy vain olla laittamatta liikaa, kun on vihreä väriltään..(kirkastaa jotenkin, vaalentaa liikaa). Plussaa lisäksi todella lyhyestä toimitusajasta, kahdesti olen tilannut ja ensin tuli seuraavana päivänä ja viimeksi kahden yön kuluttua.
Mun mielestä esim sarjojen meikkivoidenapit on hyvin samanlaiset, aiemmin käytin blascoa mutta hinnan vuoksi päädyin kokeilemaan grimasia ja olen ollut tosi tyytyväinen siihen.
grimasilla ei ole yhtä laaja tuotevalikoima kuin blascolla mutta ne tuotteet mitä grimasilla on, on lähes poikkeuksetta erittäin hyviä. en muutenkaan käytä vain yhden ainoan tuotesarjan meikkejä, joten se ei niin haittaa.
grimasilta käytän pääasiassa meikkivoidetta, joskus peiteväriä, irtopuuteria, luomivärejä löytyy aikamoinen läjä.
en ole kokeillut blascon neutralisoijaa, mutta luulen että se on voidemaisempi kuin grimasin camouflage. camouflage on sellanen että sitä kun laittaa niin siinä se pysyy. :)
Myydäänkö noita Grimasin meikkejä muualla kun tuo nettikaupas?