Uusateistit vievät maailmaa kohti helvettiä, mutta onneksi on vielä järkevääkin pohdiskelua.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/uskonto-ei-lahde-ihmisesta-tiede-on-ryhtynyt-kyseenalaistamaan-tieteellisen-ateismin-periaatteita
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/uskonto-ei-lahde-ihmisesta-tiede-on-ryhtynyt-kyseenalaistamaan-tieteellisen-ateismin-periaatteita
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minusta on selvää että lapsi uskoo helposti yliluonnollisiin asioihin sillä vähäisellä tietopohjalla ja kokemuksella mikä hänellä on. Ympäröivän kulttuuripiirin vaikutus on vahva. Mielestäni Dawkins on lähempänä totuutta kuin tämä SK:n tutkija. Jo se että lapsi omaksuu yleensä sen uskonnon jota lähipiiri tunnustaa on selvä osoitus tästä. Toisaalta ihmisen synnynnäinen "usko" yliluonnolliseen ei tietenkään tarkoita että yliluonnollisia asioita esiintyisi oikeasti. Enemmän kyllä ihmetyttää että "järkevät" aikuiset uskovat tähän hömppään.
Ei nyt ihan lähellä hänkään,,:
"Mielestäni Dawkins on lähempänä totuutta kuin tämä SK:n tutkija."
,,antaessaan kuvan lasten "uskonnollisen indoktrinoinnin" vahvuudesta ja ratkaisevasta merkityksestä. Lapsuuden uskon hylkää ja aikuisena uskoon tulee varsin suuri osuus, jonka tarkempi tutkiminen (tai tutkimustietojen siteeraus täällä) olisi hyödyllistä.
Anecdotal evidence ainakin kertoo noinpäin.
Samasta aiheesta tehtiin 2 päivää sitten jo oma avauksensa. Menikö ohi?
Tuossa siihen vastaus: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10572301#comment-54557591