Alistetut miehet

Olen lukenut näitä palstoja ja huomannut että täällä on paljon miehiä jotka sanovat että ex-vaimo alisti. Minkälainen mies antaa naisen alistaa itseään parisuhteessa tai suhteen jälkeen, esim. huoltajuusriidoissa. Miksi nainen ei tottele sinua?
Kuinka moni mies tottelee ex-vaimoaan vielä eron jälkeen?
7363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

panttaamalla isojalkoväliä..
se kaataa liiton

Äänestä

Liian kiltti mies.. joka on niin tottunut ettei mistään saa itse päättää ja loppujen lopuksi kadottanut mielenkiinnon moneen asiaan. Sitten se onkin katastrofi tulevalle ex-vaimolle huomata, että mies tahtoikin eron. Ja sitäkään ei meinata hyväksyä. Ja koska et totellut ja pysynyt alistussuhteessa, lapset on paras keino saada kostaa tämäkin asia.

Äänestä

Nitistäjiä parisuhteessa. Ei kannata antaa hyppiä "nenille".

Äänestä
  • On paljon ihania naisia, joiden kanssa on mukavaa olla. Miehet vaan haluavat valita vaimoiksi niitä justiinoita. Kiltit naiset ovat useammin ilman miestä. Mistä johtuu?

    Äänestä

  • wonderer kirjoitti:

    On paljon ihania naisia, joiden kanssa on mukavaa olla. Miehet vaan haluavat valita vaimoiksi niitä justiinoita. Kiltit naiset ovat useammin ilman miestä. Mistä johtuu?

    Kaunis justiina on niin ihku, ja kiltti tavallinen nainen tylsä, vaihtokypsä hätävara?

    Äänestä

vastasin jo toiseen kirjoitukseen mutta laitetaan tähänkin vielä.
kun olette eroamassa niin tehkää lasten tapaamisesta ja huoltajuudesta selkeä sopimus ja aina kirjallisesti. muuten lähivanhempi on täysin yksinvaltias ja määrää kaikesta lapsiin liittyvästä. ja voi kiusata toista mielin määrin.

itse avioliiton alkuaika oli ihan ok. tulevaisuudensuunnitelmat selkeät. onnellisia oltiin. mutta sitten exä kait huomasi että tämä ei riitä. lähti lapset mukanaan. luotin tietenkin häneen, uskoin että lasten tapaamiset menevät hyvin. exä kyllä haukkui ja syyllisti minua koko 13 vuotta milloin mistäkin. kunnes piti lähteä lasteni kanssa lomamatkalle viikoksi. reissu oli jo sovittu lasten kanssa niinkuin tapaamisetkin viime vuosina. exä vain ilmoitti että eipä käy.
mitään syytä hän ei tarvitse, haluaa vain kiusata. mittani täyttyi. 12 vuotta valehtelua, kiusaamista, kiristämistä, syyttämistä, mielivaltaa. eikä vapaata matkustamista meikäläiselle heru, siis pakko oli mennä oikeuteen. meillä oli vain hoitopaikka ilman mitään omia oikeuksia.

tehkää aina se kirjallinen sopimus, siihen voi vedota. jos ei sitä ole niinn sinulla ei ole mitään sanomista mistään.

Äänestä
  • Onneksi ei ole huoltajuusriitoja koska olimme uusio-perhe. Ehkä osui vain väärä nainen joka ei todellakaan arvostanut mitään mitä tein, eli lasten ja kodin hoito. Ex-vaimolle tärkeintä oli rahan teko ja oma vapaa elämä lastattuna vanhoilla traumoilla, ja niitähän riiti... Jokainen ex-mies facekaverina jne... Ei oikein tiedä mitä sanoisi, onneksi/harmiksi ohi, kuitenkin 10 v yhdessä ja vaikka kuinka paljon historiaa... Nyt eron jälkeen en halua olla exäni facessa kaverina, enkä vastaa puhelimeen kun ex soittelee kännissä, eli kohti uutta:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnostaisi tietää kirjoitti:

Olen lukenut näitä palstoja ja huomannut että täällä on paljon miehiä jotka sanovat että ex-vaimo alisti. Minkälainen mies antaa naisen alistaa itseään parisuhteessa tai suhteen jälkeen, esim. huoltajuusriidoissa. Miksi nainen ei tottele sinua?
Kuinka moni mies tottelee ex-vaimoaan vielä eron jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu