Alhainen älykkyys ja rasismi

siinä se.

Ei ole hellävarainen tapa laittaa se: Ihmiset, jotka antavat periksi rasismia ja ennakkoluuloja voi yksinkertaisesti olla tyhmä, mukaan uusi tutkimus, joka on sidottu sekoita julkisiin kiistoihin.

Tutkimus toteaa, että lapsilla, joilla on alhainen älykkyys todennäköisemmin pitää ennakkoluuloisia asenteita kuin aikuisilla. Nämä havainnot osoittavat noidankehä, mukaan johtava tutkija Gordon Hodson, psykologi Brock yliopistossa Ontariossa. Matala älykkyys aikuisten tapana kallistua kohti sosiaalisesti konservatiivinen ideologiat , tutkimuksessa todettiin. Nämä ideologiat puolestaan ​​stressiä hierarkia ja muutosvastarintaa, asenteita, jotka voivat osaltaan vaikuttaa, Hodson kirjoitti sähköpostia LiveScience.

"Ennakkoluulot on erittäin monimutkainen ja monitahoinen, mikä tärkeää, että kaikki tekijät vaikuttavat bias ovat paljaana ja ymmärretty ", hän sanoi.

Eli siinä se on simppelisti sanottu.

http://www.livescience.com/18132-intelligence-social-conservatism-racism.html

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vai että ihan

      bias paljaana vaan hosutaan? Kyllä sellainen rikkoo jo sukupuolisiveellisyyttä, moraalia ja järjestyssääntöäkin. Putkaan vaan sellaiset biaksen vilauttelijat!

    • kaannynnainen
    • we3ef

      jotkut ihmiset olivat jopa ennakkoluuloisia Hitleriä ja Stalinia ajatuksia kohtaan

      Mikä konservatiivisuus ja rasismi

      nykysuomessa toisinajattelijoilla on sama kohtelu kuin edellämainituilla ihmisillä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe