Hyvää mainosta kolarilintoille

Kuningaskuluttajassa

Kerrottiin Ihvin lunastamasta Volvosta. Siitä oli ajon aikana lauennut turvatyyny ja auto pusikkoon. Ihvi ei poistanut rekisteristä, vaan korjautti auton selvittämättä tai kertomatta turvatyynyhäiriötä.
Ihvi on omistajana Autovahinkokeskuksessa ja romujen pitäisi päätyä sinne "vaurioituneena rekisteristä poistettuna", mutta näköjään jonkinlaista oikotietä myös käytetään.
Volvosta ei kuitenkaan kilpiä poistettu ja korjauksen jälkeen se myytiin. Uusi omistaja huomasi pian tukuttain vikoja autostaan ja alkoi selvittämään asiaa. Turvalaitteiden ohjainyksikkövikaa ei ilmeisesti ollut selvitetty kunnolla, joten uusi omistaja ei uskaltanut käyttää autoa.
Hän olikin nyt sitä mieltä, että kunnollisen kolariauton löytäminen on sattumaa...

Vakuutusyhtiöiden moraali kaupanteossa ja liikenneturvallisuudessa on surkea, tosin yleensähän ne peittävät kauppansa käyttämällä bulvaanina Autovahinkokeskusta. Tällainen romujen kunnostus käyttöön ei millään tavoin edistä liikenneturvallisuutta ja kannattaisikin lopettaa, jos nyt ollaan olevinamme länsimaa.

3

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolariromu

      Minä tarkastan aina onko kyseessä kolariautoa ja, että minkälaisia vaurioita on kyseessä, jos on ollut lunastettuna..

      Tuokin kaveri olisi voinut mennä kauppaan ja ostaa paremman auton, mutta ei! Piti ostaa Halpa ja luulla sitä hyväksi.

      Kuka ostaa lunariin ajetun auton????

      Kuka ostaa halvan auton? Niissä kuten niitä myyvissä liikkeissäkin on aina jotain huomauttamista ja hämärää.
      Minä en osta kuin autoja, joilla ei ole moista historiaa.

    • Turvallisuus pois

      Kymmenisen vuotta sitten alkoi tulla autojen alustasuojiksi muoveja. Katsastusmiesten mukaan niiden alla muhii ruoste hyvin, koska ruostesuojausta ei ole tehty.
      Tällaisten autojen ruoste- tai kolarivaurioiden korjaaminen on haasteellista, jos halutaan saada rakenteet alkuperäistä vastaaviksi, koska koreissa on luultavasti käytetty suurlujuusterästä.
      Takapihan patarautapaikkauksilla korjattu auto ei enää kolarissa toimi toivotulla tavalla. Turvallisuuttaan ajatteleva ei näihin AVK:lta ostettuihin, ns. korjattuihin kyhäelmiin, kajoa.

    • Kuusakoskelle vaan

      Kun turvavarusteiden, airbag, ym., uusimisaika on kymmenen vuotta, samalla suurlujuusteräksisen korin käyttökelpoisuuden voisi tarkastaa. Ruostuneena se ei kolarissa varmaankaan toimi suunnitellusti. Toki voi olla, että siinä iässä sähkölaitemurheet jo johdattavat kärryn Stenalle tai Kuusakoskelle.

      Auto Bild tutkimus: Hieno uusi tekniikka toimii alussa, mutta pitemmässä käytössä tulee ongelmia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4862
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3523
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1548
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      40
      1413
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1312
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1108
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1027
    Aihe