Raskaana?

epätietoinen12345

Harrastin noin 12 viikkoa sitten seksiä ja olen siitä hetkestä asti epäillyt olevani raskaana. Menkat ovat tulleet jo 4 kertaa. Käytimme partnerin kanssa ehkäisynä kondomia. Tein testin 3 kertaa 5 viikkoa yhdynnästä ja jokainen näytti negaa, tosin tein testit ennen kuukautisten alkua. Kävin myös gynekologilla noin 8 viikkoa yhdynnästä eikä ultrassa näkynyt mitään muuta kuin, että menkat olisivat juuri tulossa. Voinko silti olla raskaan? Näkyisikö vatsa jo?

3

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et ole olet.raskaana

      Ei näkyisi, itselläni ei ainakaan näkynyt noilla viikoin.

      Mutta......raskaana tuskin olet, mikä ihme sinut saa epäilemään moista? Ehkäisy on ollut, kuukautiset tulleet, testit negoja jne.

      No, tee nyt vielä yksi testi.....

    • epätietoinen12345

      Kiitos vastauksesta! Gynekologikin sanoi minulle, että en olisi raskaana ja määräsi minulle Yasmin e-pillerit ja nyt on alkanut turvottaa hyvin paljon vatsasta, joten alkoi taas epäilyttää. Toisaalta turvotus johtuu luultavimmin e-pillereistä. Tyhjennysvuotokin tuli, joten alkaa hieman naurattaa tämä minun vainoharhaisuuteni.

    • jaa-a

      En ole itse ikinä ollut raskaana, mutta, voisiko kenties raskauden pelko aiheuttaa raskausoireita?

      Yasmin -pillereiden pakkausselosteessa mainitaan mainitsemasi haittavaikutukset eli nesteen kertyminen.

      Kannattaa mennä puhumaan asiasta esim. terveydenhoitajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12833
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4780
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2788
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1955
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      111
      1706
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe