Polttomoottorilaturi, akut, sähkömoottori(t)

onko edes myynnissä

Onko markkinoilla sellaista hybridiä jossa moottoria ei olisi lainkaan kytkettyä suoraan voimansiirtoon, vaan liikkuminen tapahtuisi sähkömoottoreilla ja polttomoottori olisi vain akkujen lataamista varten? Lyhyet ajot sujuisi ilman polttomoottoria akusta ja kotona ladaten, mutta pitkille reissuille voisi lähteä polttomoottorin tuottaman sähkön avulla.

9

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+2

      Fisker Karma on. Muita en tiedä

    • Heikki1

      Fisker Karma, Opel Ampera/Chevy Volt.

      • 9+2

        Opel Ampera/Chevy Volt eivät ole. Polttomoottorilla myös yhteys voimansiirtoon eikä käytetä pelkästään lataukseen.


    • MELKO HYVÄ IDEA

      SÄHKÖMOOTTORIHAN ON AUTOILUN TULEVAISUUS.... AKUT EIVÄT...

      ESIM ISOT LAIVAT KULKEE JO NYKYJÄÄN SÄHKÖMOOTTOREILLA.

      SAMATEN KUN AUTOSSA ON SÄHKÖMOOTTORI, VOI POLTTOMOOTTORI KÄYDÄ "AINA" OIKEALLA KIERROSALUEELLA, JA LISÄKSI SÄHKÖMOOTTORISSA TULEE "KAUPAN PÄÄLLE" TÄYDELLINEN PORTAATON AUTOMAATTIVAIHTEISTO.

      TÄLLAISEN AUTON OLISIN VALMIS OSTAMAANKIN.

      SAMATEN MOOTTORIN EI TARVITSE OLLA MIKÄÄN TEHOKAS, RIITTÄÄ ETTÄ SEN TEHO RIITTÄÄ ESIM 120KM/H NOPEUDEN YLLÄPITÄMISEEN, RAJUT KIIHDYTYKSET YMS VOIDAAN OTTAA SITTEN AKUILTA.

      USKOISIN, ETTÄ TÄLLAISELLA AUTOLLA PÄÄSTÄISIIN PIENEMPÄÄN KULUTUKSEEN KUIN "HYBRIDEILLÄ" VAIKKA EI KOSKAAN LADATTAISI AUTOA "SEINÄSTÄ" JA LISÄKSI KÄYTTÖVOIMAVEROKIN ON KOLMANNES SIITÄ MITÄ SÄHKÖAUTOILLA

    • Ideaa hyvinkin

      Että polttomoottorina olisi hyvällä tehoalueella toimiva moottori, joka riittää nopeuden ylläpitämiseen esim 100km/h vauhdissa, kovemmassa vauhdissa sitten otettaisiin lisäpuhtia akuista.

      Samaten jos lähtisi paikaltaan kiihydttämään 0-100 otettaisiin lähes kaikki tehot akuista.

      Autossa voisi olla myös kaksi sähkömittari, toinen sellainen kun neula osottaa vasemmalle, akku latautuu, ja kun oikealle, akku kuluu, ja keskellä olisi energian tuotto suhteessa käytettyyn voimaan tasan 50/50.

      Näinollen yhdistyisi polttomootti- ja sähköautojen parhaat puolet, ja akut voisi olla senverran isot, että niillä ajaisi tasaista ajoa vaikkapa 100km, jolloin kaupungissa ei välttämättä laittankaan polttomoottori kävivi, ja se käynnistyisi "automaattiseti" kun akkua on jäljellä vaikkapa 19%

      • Hybrid

        Tämä kuvauksesi sopii Priukseen hyvin.

        Priuksessa on atkinssonin työkietoa käyttävä hyvin taloudellinen moottori läpi koko kierrosalueen: http://priuschat.com/forums/members/ken1784-albums-2010-prius-picture1742-engine01.jpg

        Tosin Priuksessa ei ole niin isoa akkua eikä generaattoria että se voisi kulkea 100km/h pelkällä akulla. Moottori läynnistyy ja sammuu tarpeen mukaan, myös silloin kun ajoakun varaustila hupenee liikaa.

        Kun moottorilla pyöritetään generaattoria syntyy muunnoshäviötä. Niinpä on edullisempaa käyttää moottorin energia suoraan liikkeeseen, paitsi jos pystytään rakentamaan vakiokierroksinen kone jonka hyötysuhde on tuota tavallista Atkinson konetta ja generaatorin muunnoshäviötä parempi.


      • bugsone

        Ranskas on o paineilmal toimivia autoja.Siin on männät,mut siellä ei tapahdu minkäänlaista kemiallista räjähdystä.Männät liikkuu sen paineilman avulla.Siihen tuleva energia tulee polttomoottorista.Mut kulutus oli luokkaa litral 50km.Et ei paha.Kaupungis se käyttää vaan paineilmaa,ei tule yhtään päästöjä.Se Ranskalainen äijä on joku lentokoneitten suunnittelija ammatiltaa.Ja rakensi F1 autoja.SE!ON TULEVAISUUDEN AUTO,kulkee 120kmh.Et vauhti on ihan sopiva.SORRY TUOTTAA PETTYMYS MUT LAITE ON JO VALMIINA.VOIN VAAN MIETTIÄ MILLANEN SE ON ESIM. 10VUODEN PÄÄSTÄ,KEHITYS ON NIIN HUIMAA.T.BUGSONE


      • taitaa kannattaa
        Hybrid kirjoitti:

        Tämä kuvauksesi sopii Priukseen hyvin.

        Priuksessa on atkinssonin työkietoa käyttävä hyvin taloudellinen moottori läpi koko kierrosalueen: http://priuschat.com/forums/members/ken1784-albums-2010-prius-picture1742-engine01.jpg

        Tosin Priuksessa ei ole niin isoa akkua eikä generaattoria että se voisi kulkea 100km/h pelkällä akulla. Moottori läynnistyy ja sammuu tarpeen mukaan, myös silloin kun ajoakun varaustila hupenee liikaa.

        Kun moottorilla pyöritetään generaattoria syntyy muunnoshäviötä. Niinpä on edullisempaa käyttää moottorin energia suoraan liikkeeseen, paitsi jos pystytään rakentamaan vakiokierroksinen kone jonka hyötysuhde on tuota tavallista Atkinson konetta ja generaatorin muunnoshäviötä parempi.

        "Kun moottorilla pyöritetään generaattoria syntyy muunnoshäviötä. Niinpä on edullisempaa käyttää moottorin energia suoraan liikkeeseen, "

        Viisaammat ovat tämän jo varmasti laskeneet ja tietävät mikä kannattaa, mutta luonnollisesti on helpompi virittää moottori toimimaan hyvällä hyötysuhteella yhdellä kierrosalueella (=maksimiteholla tai aika lähellä sitä).

        Eihän auton moottorin hyötysuhde ole liikennekäytössä kuin hyvä jos 10%. Polttomoottorigeneraattorit on käsittääkseni hyötysuhteeltaan yli 30%. Jotan aika äkkiä ne akun lataus ja purkuhäviöt on kuitattu moottorin paremmalla hyötysuhteella.


    • sähkö paras

      sähkö menoli tosi varma toiminen itse ajelin työn puolesta sähkö trukinla 10 vuotta ainostaan akku meni vaihtoon 3-4v välein. jos olisin sähkömies tekisin itse sähkö auton netistä saa alle 10 tonnilla tarvikkeet menopeliin. kaupan sähkö autot niin kalliita oiken ihmetyttää hinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe