mitkä on vuokralaisten oikeudet????

Neuvoton

Annoin taloni vuokralle viime vuonna. No ihan ekaksi he eivät maksaneetkaan vuokriaan, sitten he rikkoivat paikkoja ja sotkivat talon perin pohjin talousjätteillä ja vaipoilla. Yläkerrassa oli kissa asustanut ilman hiekkalaatikkoa koska vaatekaapissa oli todella paljon kissan pissaa ja mh oli kakkoja pitkin poikin.
Alakerrassa oli verannalla koiran ulosteita niin tuoretta kuin vanhempaa sorttia.
Talousjätteitä oli ympäriinsä niin sisällä kuin ulkonakin, vaikka sopimuksessa olikin että vuokralainen ottaa itse sähkö-, vesi- ja jätesopimukset. Jätesopimusta ei oltu otettu ollenkaan ja vesi ja sähkölaskutkin oli jätetty maksamatta.
Jätteitä kerätessäni havaitsin että tuo nuori (parikymppiset iältään) pari söi eineksiä mielummin kuin olisi tehnyt itse ruokaa, heillä oli n. 2 v tyttö ja toinen tulossa.
Myös minun omaisuutta oli tuhottu ja varastettu.
Pariskunta muutti pois alku vuodesta ilmoittaen vain että muutavat pois, eikä muuta ja tämä oli heidän irtisanominen.
Nyt he käyvät tontillani hakemassa kaikkea käyttökelpoista itselleen ja kun pyysin heitä viemään myös roskiaan pois niin vastaus oli vain "ei me sun pihaas aleta siivoamaan"
Olen jo laittanut asian eteenpäin lakimiehelle ja poliisille. Mutta tuntuu kuin kaikki menisi eteenpäin kuin täi tervassa.
Onko todella näin ettei kehenkään voi luottaa enää, saatika että sais oikeutta. Missä on nuoremman sukupolven moraali??????

3

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaho4

      Voi herra jumala! parikymppinen pari ja nyt jo 2 vuotias tyttö :O Täytyy kyllä sanoa että joillakin on todella kiire hautaan kun eivät jouda edes nuoruutta elämään. Ja mitähän mahtaa siitä lapsestakin tulla kun vanhemmatkin ovat vielä melkein lapsia.

    • viisas mies

      Ei sun muuta auta kun haasta ne sikailijat oikeuteen. muuten et mitään rahoja saa takas.

    • älä siivoo mitään

      Sulta vaaditaan aika paljon ihmistuntemusta että saat kunnolliset vuokralaiset. Jutussa pitä olla näyttöä että pariskunnalle tulee tuomio. Oo seuraavalla kerralla tarkempi, ota siihen vaikka tuttu ihminen, sukulainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe