Suomen rajavalvonta toimii (osittain).

AK-47 kills

Vaikka tämäkin tieto pitää hakea ulkomaisista lehdistä. Suomessa julkaistuna se olisi rasismia ja aiheuttaisi taas marssikenkien kiillottamista tietyllä taholla ;o)
Tosin aika turhaa hommaa koska tämä mies oli matkalla pois Euroopasta!

"Mies joka on oleskellut laittomasti 18v Euroopassa paljastui Helsinki.Vantaa lentokentällä torstaina. Hän oli matkalla kotimaahansa.
Suomen viranomaiset saivat selville että hän oli tullut Hollantiin 1994 turistiviisumilla. Hän työskenteli siellä 15v. Matkusti sitten Portugaliin, mutta päätti lähteä kotiinsa kun ei saanut töitä.
Suomen maahanmuuttolaitos päätti karkottaa miehen kotimaahansa. Sen lisäksi hän sai 5v sisääntulokiellon Schengen alueelle.
Samalla lentoasemalla on tänävuonna tavattu 15 henkilöä jotka ovat olleet laittomasti Schengenaluella vuosia. Kaikki ovat olleet Aasialaisia."

"En man som vistats nästan 18 år olagligt i Europa upptäcktes på Helsingfors-Vanda flygplats på torsdagen. Han var då på väg tillbaka till sitt hemland.

Myndigheterna i Finland fick reda på att 58-åringen kommit med turistvisum till Nederländerna 1994. Där jobbade han på en restaurang i 15 år. Sedan reste han till Portugal, men beslöt åka hem när han inte fick jobb.

Migrationsverket i Finland beslöt avvisa mannen till hemlandet. Han fick dessutom fem års inreseförbud till Schengenområdet
På samma flygplats har man i år hittat 15 personer som vistats olagligt i Schengenområdet i åratal. Alla kommer från Asien."

Alkuperäinen uutinen tässä:
http://www.dn.se/nyheter/varlden/vistades-18-ar-olagligt-i-europa

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        86
        4660
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        109
        3847
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        187
        3686
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        69
        2098
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        75
        1941
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        79
        1298
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        130
        1172
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        149
        1117
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        51
        1024
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        30
        914
      Aihe