mita mielta?

meinlove

Olen vastikaan alkanut seurustella eraan miehen kanssa. Kaikki on mennyt erittain hyvin kaikilla tasoilla. Ainoa ongelma on, etta itsellani on hankalia asioita meneillaan, lahinna taloudellisia. Toimin yksityisyrittajana vaikealla alalla, ja olen viimeksi saanut siita tuloa useita kuukausia sitten, talla hetkella en saa mitaan. Rahatilanteeni vuoksi menetin vuokra-asuntonikin, joten asun eraan ystavani luona nyt.
Tapaamani mies voisi eraalla tavalla auttaa minua: han tarvitsee ammattilaista eraassa asiassa, ja on kirjoittanut sopimuksen eraan ammattilaisen kanssa. Satun itse toimimaan juuri samalla alalla. Mies voisi kaytannossa purkaa sopimuksen toisen henkilon kanssa, ja palkata asian hoitoon minut. Olen hyva alallani, luotettava ja tehokas. Olen antanut miehelle omia ammattilaisneuvojani ja mielipiteitani.
Koska suhteemme on tuore, en ole olettanut viela, etta han palkkaisi minut hoitamaan asiaansa, mutta pikkuhiljaa minusta tuntuu, etta jos olemme yhdessa ja han valittaa minusta, hanen ehka pitaisi? Hyotyyhan han itsekin, kun joutuu jotakuta jokatapauksessa kayttamaan asiassa.
Eli mtia mielta olette, olenko reilu vai odotanko liikoja?

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+11

      Et ole reilu. Olet vastikään alkanut seurustelemaan miehen kanssa ja nyt jo tahdot sotkea bisnekset mukaan suhteeseen. En ihmettelisi, jos mies lähtisi kälppimään, mikäli tuollaisia alat hänelle ehdotella. Saattaa luulla, että tahdot vain hyötyä hänestä.

    • Vanha mutta kokenut

      Riippuu vähän siitä mistä alasta on kysymys. Useinhan pyritään välttämään tilannetta missä asiakas on samalla läheinen, esimerkkeinä lääkäri, asianajaja,
      pappi.
      Jos kysymys on lähinnä teknisen alan asiantuntemuksesta ei suhteellanne liene juurikaan merkitystä. Mutta mieti on alassasi eettisiä normeja ja noudattaisitko niitä?
      Toinen asia on paljonko olisit valmis velottamaan mieheltä jonka kanssa seurustelet?

      Kaikkea hyvää teille!

    • meinlove

      Kiitos vastauksista. Ei toki tietenkaan ole mitaan eettista ongelmaa tassa. Painvastoin, han luottaa minuun ja arvostaa mielipiteitani, eli koska olemma laheisia, tekisin tyoni hanen kohdallaan viela paremmin kuin yleensa!

      Itse asiassa en edes ole varma, haluaisinko asiaa hoitaa, koska olen aina pitanyt asiakkaani vain asiakkaina. Mutta: toivoisin, etta han edes PYYTAISI minua.

      Kuten sanottu, olemme keskustelleen asiasta paljon, eli olen antanut kommentteja, neuvoja, mielipiteitani ko asin hoitoon liittyen. Talla hetkella asia ei valttamatta ole ihan parhaassa hoidossa ja han on itse sanonut, etta ihmettelee kayttamansa ammattilaisen tiettyja toimenpiteita eika ole aivan vakuuttunut etta ko ammattilainen on tarpeeksi hyva hoitamaan asiaa.

      • 13+7

        No voithan sinä tietysti hänelle ehdottaa, jos hän ei ole nykyiseen ammattilaiseen tyytyväinen, mutta älä nyt ihmeessä ala hänen välittämistään tuolaisella asialla mittaamaan. Kaikki eivät todellakaan halua sekoittaa raha- tai työasioitaan ja henkilökohtaista elämäänsä.
        "Jos olemme yhdessä ja välität minusta, sinun ehkä pitäisi palkata minut." Kait ymmärrät, miten pahalta tuo kuulostaa...


    • Voihan tuosta asiasta olla tietty montaa mieltä. Mutta yksi näkökulma on se että jos teidän suhde on hyvä ja vakaalla pohjalla niin silloin parisuhteessa pitäisi puhaltaa yhteen hiileen. Se tietty vaikuttaa että olette seurustelleet vasta vähän aikaa, sitten jos suhdetta olisi takana vaikka 4 vuotta niin sitten ainakin pitäisi auttaa toista tuossa tilanteessa. Nyt se on vielä arveluttavaa kun suhde on tuore.

    • ...

      Entä jos mies ajatteleekin, että olisit hyvä siihen työhön, mutta pelkää että jos eroatteki niin sössit koko jutun. Ja sitte se joutuu taas ettimään uuden siihen työhön. Helpompaa vaan pitää asiat erillään lyhyen tuntemisen jälkeen, vakavammassa suhteessa ois eriasia.

      • NikoS

        Mielestäni typerää olettaa että hän antaisi sulle toimeksiannon. Itse ainakin pitäisin nämä asiat erillään. Eri asia olisi jos olisitte pidempään olleet yhdessä jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      312
      6088
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3596
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2780
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2151
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1718
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1160
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      142
      947
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      918
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      874
    Aihe