Minimi palkka, maksimi työpanos?

työn raskaan raataja

Olen tehnyt töitä kaupan alalla että ravintola-alalla ja satunnaisesti vähän muutakin. Nyt opiskelen ihan uutta alaa. Koulutukseen kuuluu kurssi jolla käydään läpi työsuhdeasioita, myös palkkausta. Opettaja kummasteli, miksi monet työntekijät, varsinkin naiset, antavat maksimityöpanoksen vaikka saavat minimipalkkaa. Olen aina tehnyt työni niin hyvin ja tehokkaasti kuin mahdollista, antanut sen 110 %. Usein olen työpäivän jälkeen ihan naatti, ei paljoa jaksa harrastaa tai panostaa perheeseen. Kuitenkin työnantaja on maksanut minulle täsmälleen sen palkan, mikä on pakko, eikä senttiäkään yli. Yksi pitkäaikaisimmista työnantajistani on tehnyt paljon voittoa ja tahkonut kovia tuloksia jopa koko taantuman ajan, joten heillä olisi ollut mahdollisuus maksaa myös enemmän palkkaa, he eivät vain halunneet.

Eli käytännössä; minä annan työnantajalle niin paljon kuin voin ja hän antaa minulle niin vähän kuin voi. Olisinpa tajunnut tämän jo aikaa sitten.

4

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsdystyk

      Näinhän se menee, mutta ei muuta kuin perustamaan kannattavaa yritystä ja sitten maksat kaikille työntekijöille maksimipalkkaa :)

    • kaupassatälleetaas

      Yritys on maksavinaan palkkaa, minä olen tekevinäni töitä.

    • Työm raskaan raataja

      Älkää ymmärtäkö minua väärin. Kyllä minimipalkka minulle riittää, mutta tästä lähin aion suhteuttaa työtehon palkan määrään.

    • raataja

      mä joka päivä töitä teen, joka ainoa aamu seitsemäksi meen.. ja sitä rataa ja koko päivän painan täysillä aamusta iltaan.. ja liian pienellä korvauksella.. saan 35% enemmän kuin kollegani mutta silti tuotan paljon enemmän voittoakin yritykselle... perkele..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3809
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      64
      724
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe