Yle:n suurkuluttajille tiedoksi!

terttu

ovat itsensä arabi johtajan mukaisesti 50% egyptiläisiä ja 50% saudeja?! Näin pyydettin (oikeutetusti??!) aseapua heimovelille, jotka asuvat Isralilta ryövätyllä Gazan kaistaleella! Pahasti lipsahti arabijohtajalta. Tämän ei ollut tietenkään tarkoitus tulla länsimaalaisten uutistoimistojen tietoon, mutta nyt asia on heidän itsensä sanomana vahvitettu. Aina on puhuttu Palestiinan juutalaisista....Palestiina nimi tulee ajalta v. 70 jkr, jolloin Rooma valtasi Israelin ja ajoi juutalaiset pois isiensä maasta. Rooma antoi alueelle nimen Palestiina, nöyryyttääkseen juutalaisia, sillä palestiina tulee sanasta Filistea. Filistealaiset livat pahimpia juutalaisten vihamiehiä. Filistealaiset olivat kotoisin Välimerän toiselta rannalta Kreetalta, mutta he eivät olleet arabeja! Filistealaiset kansana on hävinnyt kansojen joukosta, niinkuin käy kailille kansoille, jotka asettuvat Jumalan säätämystä vastaan. Tämä pitäsi olla vanha tuttu asia; Minä siunaan niitä jotaka sinua siunaavat Israle, ja minä kiroan niitä jotka sinua kiroavat Israel! Nykyään suomalaiset ovat niin flegmaattisia etteivät viitsi ottaa selvää asioista joihin menevät mukaan huutamaan mielipiteitään.
Pölyyttynynt raamattusi kertoo, että eräs ryhmä juutalaisia olivat viisaampia kuin toiset, sillä he aina kirjoituksista tutkivat oliko niinkuin heille oli opetettu?
Suomalaiset uskoo aina mitä Yle:n ja MTV3:n uutiset sylkee suustaan.....eikä mikään suomalaista ihmetytä.....

2

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juttusi

      Juttusi, ne ovat päivä päivältä sekaisempia ja koko ajan enemmän irti todellisuudesta. Otan osaa.

      • terttu

        Näin on itsenäistä palestiinalaishallintoa ei ole koskaan ollut. Palestiinalaisiksi itseään tituleeraavat ovat arbiheimojen kansalaisia ja kuuluisivat lähinnä Jordaniaan. Eivätkä muutkaan "sukulaiset" heitä huoli, koska heitä on hyvä käyttää valtapyrkimyksissään eli Israelin tuoamiseksi.
        Tämä palestiinalaisten sympatiseeraus ihmetyttääminu suuresti. Kukaan ei tideä mistä oikeesti on kysymys, mutta kaikki notkuvat saman tahtipuikon tahdissa! Tarpeeksi ISO valhe, se uskotaan, koska ajatellaan että kukaan ei voi valehdella noin paljon.
        Nämä toteamukset" juttusi ovat seismpia jne." jääköön oman arvoonsa. Pyrit lähinnä keskustelun tukahduttamiseen. Otan osaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe