AUTOILIJA, HALUAISITKO HIRVEN TUULILASIIN?

.kl

Niin. Etpä varmaan. Kuvitellaan seuraavanlainen tilanne: ajat autollasi ja huomaat hirven tienpientareella. Reagoit välittömästi ja hiljennät nopeutta, sillä tiedät hirven olevan liikkeissään arvaamaton. Lisäksi tiedostat minkälaista jälkeä seuraa hirven ja auton liian läheisestä kohtaamisesta. Fiksu liike tuo vauhdin pudottaminen, sanoisin, ja väitän, että noin 99% autoilijoista toimii kuten sinä. Mutta otetaanpas toinen esimerkki, kuvitellaan seuraavaksi hieman erilainen tilanne. Ajat autollasi ja näet tienpientareella hevosen ratsastajineen. Tässä kohtaa noin 70% autoilijoista (sivuhuomautuksena sanottakoon, että prosentteja on turha lähteä tarkistelemaan, ne perustuvat kirjoittajan omakohtaisiin kokemuksiin) reagoi, hetkinen, ei mitenkään. Sehän on heppa, ja sillä on kuljettaja kyydissä. Ohitanpa reippaasti ja jatkan matkaa. VÄÄRIN, YSTÄVÄT, VÄÄRIN.

Hevonen on kaikesta jalostuksesta ja kesyttämisestä huolimatta vaistojensa varassa toimiva saaliseläin, jonka ensimmäinen, ja kaiken koulutuksen ohittava reaktio on paeta pelästyessään. Sellainen hevonen, joka ei ikinä pelästy mitään, on se joka makaa aamiaisleipäsi päällä, tai työntää horsmaa pellon reunassa. Selvennetään vielä, siis kuollut. Ja kuolleet hevoset eivät nykylääketieteenkään saavutuksilla kävele ratsastaja selässään tien pientareella. Liikennevarminkin hevonen voi säikähtää ohi kiitävää autoa, ja säikähtäessään olla yhtä arvaamaton liikkeissään kuin tuo autoilijoiden suuresti kunnioittama sarvipää.

Satutko sinä, autoilija tietämään, että keskivertohevonen painaa noin sata kiloa ENEMMÄN kuin hirvi, ja saa täten aikaan vähintään yhtä pahaa jälkeä konepellillä pötkötellessään. Sivuseikkana mainittakoon, että hevosen kyydissä on myös ratsastaja, joka siis useimmiten on ihminen. Jonkun äiti, isä, sisko, veli, poika tai tytär. Miltähän hän näyttäisi siinä konepellillä? Jos asenteesi on vieläkin välinpitämätön, ajattele miltä autosi näyttää törmättyään kuuteensataan kiloon luuta ja lihaa. Jos et ole noin hävyttömän materialistinen, kuvittele hetki itseäsi ilman jalkoja. Sinuna tekisin varmuuden vuoksi testamentinkin hyvissä ajoin.

Vauhdin pudottaminen hevosen ohittaessasi ei maksa sinulle mitään. Se ei vaikuta perille pääsyn aikatauluun kuin sekunteja. Sen sijaan hevoseen törmääminen maksaa henkiä. Hidasta siis reilusti, ohita toisen kaistan puolelta jos vaan suinkin pystyt. Ahtaassa paikassa anna ratsastajalle aikaa ohjata hevonen turvalliseen ohituspaikkaan. Palkaksi saat todennäköisesti ystävällisen hymyn ja tervehdyksen, jolla me ratsastajat kiitämme huomaavaista autoilijaa. Muista, että henki jonka säästät voi olla omasi.
tekijä: Riikka S päivä: 30. maaliskuuta 2012 kello 22:49 ·

16

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekkaspede

      onneksi ajamani rekka-auton ohjaamo on niin korkealla ettei hirvet tai hevoset sinne änkeä.itse tykkään elämästäni ja terveydestäni niin paljon ettei tulisi mieleenkään mennä muun liikenteen sekaan kuljettamaan/ohjastamaan sellaista laitetta tai eläintä jota en pysty hallitsemaan.mutta jos teidän hevosella ratsastajien asenne on se että mennään muun liikenteen sekaan eläimellä jota ette pysty hallitsemaan,niin ajatelkaa
      miltä näytätte hevosineen kun olette liiskaantuneet 50 tonnia painavan rekan keulaan/alle.

    • metwurstiksi vaan

      Vaikka tuo aloittajan vuodatus oli noinkin pitkä niin siitä huolimatta kannattaa hänen oman itsesuojeluvaiston turvin pysyä aivan muualla kuin autoliikenteen alueella, ei todellakaan ole oikea paikka koneille ja kaakeille, vaikka autoista löytyy molempia. Eikö riitä tarkoitukseen varatut alueet missä saa vielä rauhassa paskantaa ettei ne köntsät jää keskelle tietä, talvella ne kuitenkin jäätyvät isoiksi kökkäreiksi jotka vielä rikkovat autojen alustarakenteita.

      • Ratsastaja

        Hevonen on laillinen muualla kuin moottoriteillä ja ratsastaja, vaikka onkin hevosen selässä on jalankulkija. Ja vaikka kuinka hyvin koulutettu ja paljon kokenut hevonen onkin, säikähtäessään se voi tehdä aivan mitä tahansa ...


    • HEPAT MAKKARAKSI

      PITÄÄKÖ NIIDEN HIRNUJIEN KANSSA TULLA AJORADALLE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, PARASTA HEVOSESSA ON MEETWURSTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • kateellisten puheita

      Ovat vaan kateellisia niille hepoille, kun hepat on päässeet teinityttöjen jalkojen väliin. Kyllä se puhe sitten muuttuu, kun herää sairaalasta ja kuulee, että auto on lunastettu, hevonen ja ratsastaja on kuollut ja itse on ainakin vuoden sairaslomalla.

      • Ei kateutta

        vaikka olisi teinityttö hevosen jalkojen välissä.


    • Pois pois

      Lainmuutos siten, ettei koneja ja kaakkeja saa tuoda lähelle tietä omilla kavioilla ja hirvet voisi metsästää 0 kantaan.

    • Tiedä häntä

      Tuossa lähes päivittäin näen ratsukoita kadulla. Ratsastavan Poliisin vieressä kun asun. He suorittavat yleistä järjestyksen valvontaa siinä heppoja ulkoiluttaessaan. 50 vuotta olen noita nähnyt eikä ne mitään paniikkia aiheuta. Ajaa tiensivuun tai hissukseen ohi. Eipä ole "kerjäläisiäkään" majoittunut Keskuspuistoon.

    • perhana,käyny edes m

      No johan levis kuin "jokisen eväät" tääkin juttu.
      Aloittaja oli oikeassa,kyllä niitä näkee maalla taluteltavan tien reunassa,

      Oikeesti,en kyllä aikaisemmin ole edes ajatellut moista asiaa.Nyt täytyy muuttaa asennetta.

      • Älä nyt

        No vähän olet ajatellut.
        Jos siinä tiellä liikkuu luontokappale niin kukaan ei voi mennä takuuseen mihin suuntaan se säikähtäessä ryntää.
        Älä vaan mene Pohjois-Norjaan. Vuonohevosten ja porojen lisäksi tiellä voi olla lauma lampaita ja hanhia. Muuten kivoja muttei ne väistä mihinkään vaikka menisi tuuppimaan. Siinä on turha hermostua.


    • no, joo ....

      Olihan tuo aika tunteisiin vetoava purkautuminen Riikalta. Tosiasiat siinä kuitenkin olivat kovin ristissä. Vaara ratsastajalle ja hevoselle liikenteessä voi olla perusteltuakin, mutta hirvivaaraan vertaaminen ontuu pahasti.
      Onko Suomessa tiettävästi yksikään hevonen tullut auton tuulilasiin kuten hirvi, joita on tullut sadoittain?
      Hirvi pysähtyy tienreunaan tullessaan ja sitten auton lähestyessä kohti todellakin pelästyy ja ryntää poikittain juuri auton edestä ja sitten ...
      Hevonenkin voi toki pelästyä takaa päin tulevaa ja liian läheltä ja kovaa ohittavaa autoa, mutta vasta kun auto on jo rinnalla ja ohi. Ei hevonen ehdi autolle yhtään mitään tehdä - ratsastajalle hyvinkin, mutta se onkin sitten toinen juttu.
      Eli vähän realismia tuohon sinänsä vakavaan asiaan, vaara siinä on, mutta ei autoilijalle. Ei pidä pelotella olemattomilla argumenteilla.

    • isoreiska

      Mä ainakin laitan kaasun pohjaan kun näen hepan. Koska mitä nopeammin menee sen ohi niin sen parempi. Heppa ei edes tajua mikä se oli kun menee tuhatta ja sataa ohi. Joskus ne toki vauhkoontuu, mutta ei haittaa ja sitä on kiva kattella taustapeilistä.

      • Ratsastaja

        No siinä kun käy niin että ratsastaja saa siun rekkarin ylös ni saatkin sitten poliisille selitellä ...


    • allaniolimunpäälläni

      Hai mie sanon miun ruuna on tallissa ja pysyy..

    • Miettikääpä tätä

      Ja kuvitelkaapa samalla tämä : noin kuukausi sitten ratsastin tietä pitkin ja takaani tuli auto joka päätti lähteä jahtaamaan minua takaa. Ajoi minua asfaltti tietä pitkin takaa vaikka kuinka huidoin ja huusin siellä. Lopulta hevoseni hyppäsi auton edestä ojaan ja tipuin niskoilleni maahan. Sain rekkarin ylös ja ilmoitin poliisille. Kortti pois ja syyte tapon yrityksestä. Kivasti joutui maksamaan rahaa. Hevosella vieläkin pahat traumat autoihin ja 10 000 euron hevosella jalka paskana ja jos nyt saadaan eläinlääkäriltä semmonen tieto ettei se enää parannu niin saa maksaa meille vielä reilusti lisää. Että miettikääpä sitä seuraavan kerran kun tulee hevonen vastaan :) Hevonen on tosiaan laillinen liikenteessä ja ratsastaja jalankulkija.

    • Miettikääpä tätä

      Ja kuvitelkaapa samalla tämä : noin kuukausi sitten ratsastin tietä pitkin ja takaani tuli auto joka päätti lähteä jahtaamaan minua takaa. Ajoi minua asfaltti tietä pitkin takaa vaikka kuinka huidoin ja huusin siellä. Lopulta hevoseni hyppäsi auton edestä ojaan ja tipuin niskoilleni maahan. Sain rekkarin ylös ja ilmoitin poliisille. Kortti pois ja syyte tapon yrityksestä. Kivasti joutui maksamaan rahaa. Hevosella vieläkin pahat traumat autoihin ja 10 000 euron hevosella jalka paskana ja jos nyt saadaan eläinlääkäriltä semmonen tieto ettei se enää parannu niin saa maksaa meille vielä reilusti lisää. Että miettikääpä sitä seuraavan kerran kun tulee hevonen vastaan :) Hevonen on tosiaan laillinen liikenteessä ja ratsastaja jalankulkija.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      43
      2278
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2171
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      166
      1833
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      231
      1330
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1269
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1144
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1065
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      949
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      83
      884
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      862
    Aihe