Parisuhteen muodot

sitoutumishaluinen

Nykyään trendinä tuntuu olevan erilaiset avoimet suhteet, epämääräisyydet ja friends-with-benefits -tyyppiset sänkysuhteet. Mitä ihmettä on tapahtunut perinteiselle parisuhdemallille, jossa ollaan yhdessä ja sitoudutaan yhteiseen tulevaisuuteen?

Ikävää huomata, että kertakäyttökulttuuri on levinnyt parisuhteisiin ja perheisiinkin. Parisuhteesta erotaan yllättävän kevein perustein, vaikka lapsiakin on. Monet haluavat "etsiä itseään" ja siksi haluavat olla sitoutumatta toiseen. Voihan niitä omia juttuja tehdä parisuhteessakin.. Eikö?

Minä ainakin vielä haluaisin uskoa ehyeen perheeseen ja pysyvään parisuhteeseen, toivotavasti löydän vielä itselleni samoin ajattelevan kumppanin.

5

325

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nelikymppinen nainen

      Aivan samaa olen pohtinut. Ihmiset tuntuu vain hakevan koko ajan jotain parempaa tai ihanampaa kumppania. Olen aivan kyllästynyt näihin kertakäyttöihmissuhteisiin. Tuntuu olevan mahdotonta löytää miestä, joka on valmis sitoutumaan ja panostamaan parisuhteeseen.

    • 0123

      Olen täysin samaa mieltä. Itse haluaisin vain löytää ihanan, kiltin ja uskollisen miehen joka haluaisi sitoutua. Tässä maailmassa tuo vaikuttaa kuitenkin lähes mahdottomalta tehtävältä...

    • kärsimättömyys

      Se johtuu osittain myös siitä että ihmiset on nykykulttuurissa entistä yksinäisempiä, ja siksi otetaan kumppaniksi kuka tahansa vastaan tuleva "ihan mukava" tyyppi, ajatuksella että kunhan on joku. Sitten suhde etenee luonnollisesti, kunnes tajutaan että ollaan ihan väärän ihmisen kanssa. Ihmiset ei jaksa enää odottaa että se oikea tulee kohdalla, vaan kokeillaan vähän jokaista vastaan tulevaa. Eron jälkeen on pakko löytää laastari ettei tarvitse olla yksin, tai varsinkaan käsitellä tunteita. Netistä etsitään chattiseuraa, vailla todellista kemiaa ja aitoutta. Suhteilu on nykyään epätoivoista takertumista ja tarraamista mihin sattuu. Ja kun vaistotaan että ei ole se oikea kyseessä, ehdotellaan kaikenmaailman kevyitä ja avoimia suhteita, kun ei haluta kuitenkaan sitoutua kunnolla väärään ihmiseen. Olkaa siis kärsivällisiä, hyvät ihmiset, ottakaa aikaa itsellenne, miettikää mitä haluatte. Joku kaunis päivä se kenen kanssa henkiset ja fyysiset kemiat todella kohtaa, kävelee vastaan. Silloin ei ole hyvä olla sen väärän ihan mukavan kanssa.

    • Mulla on ainakin tavoitteena löytää nainen jonka kanssa voisi elää loppuelämän yhdessä ja tehdä ehkä vielä lapsen. No tulipas sekin nyt sitten kakistettua ulos :)

      Kun on ollut takapakkeja suhteissa niin sitä vaan tulee aika kriittiseksi. Mun ikäisissä on niin paljon jo katkeruutta ja sen tuomaa joustamattomuutta että parisuhteeseen kykenevän ihmisen löytäminen on haaste. Parisuhteen muodostaminen on aika helppoa jopa, mutta tässä iässä siis on jo kriteerit niin kovat että se karsii ehdokkaita. Sinänsä kriteerini eivät vaikuta mielestäni kovilta mutta silti sellaista on vaikea löytää. Haluaisin että nainen olisi herkkä kuten minä, todella avoin, rehellinen, empaattinen, itsevarma, pitäisi läheisyydestä ja kykenisi vielä rakastamaan täysillä :)

    • 30+

      Ja mistä ihmiset oikein aloittavat kaikki parisuhteensa. Mulla on tuttuja, jotka yhden suhteen päätyttyä ovat samantien jo uudessa suhteessa.. Missä ihmeessä tapaa sellaisia ihmisiä, jotka suunnilleen heti kättelyssä muodostavat "parin".. Itselleni on ainakin tärkeää tutustua ihmiseen, pelkkä ulkokuori ei riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe