Avioliitto-/parisuhde neuvontaa Vantaalla

Nyt on tilanne ajautunut siihen pisteeseen että molemmista tuntuu että tarvitaan joku ulkopuolinen asioita ratkaisemaan.
Eli onko kellään kokemuksia Vantaan perheasiain neuvottelukeskuksesta? Epäilyttää ovatko ammattitaitoisia ja tuputetaanko uskonasioita.
Myös jos joku tietää Vantaalla jonkun hyvän yksityisen parisuhdeneuvojan niin kiitollisena kuulisin lisää.
3126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokemusta on. Uskonasioita ei tuputettu, mutta eipä tuputettu mitään muutakaan. Ihan yhtä tyhjän kanssa oli kolme käyntiä. Kävimme, kun lastenvalvoja kehoitti menemään.

Vaikka hakeudutte neuvontaan, kukaan muu ei ratkaise ongelmianne puolestanne. Se teidän täytyy tehdä keskenänne. Ellei millään onnistu, niin ei onnistu.

Äänestä

Eituputeta, mutta siellä kuunnellaan ja se on hyvä, jotta voit sen pahanolon kaataa heille ja sitten esittävät luultavasti muutaman kysymyksen, joilla pyrkivät saamaan ajattelusi oikeisiin uomiin.
Varmasti on apua ja siellä on myös koulutetut henkilöt, sillä aikaisemmin oli laki, että jokaisen eroa hakevan perheen molempien puolisoiden oli käytävä kolmessa neuvottelussa ennen eron saamista ja siellä asiat hoidettiin silloinkin
Sieltä kyllä tarvittaessa opastetaan saamaan apau vaikka lääkäriltä.

Päätöksiä he eivät sanale, keskusteluiden aikana itsellesi selviää miten mennä eteenpäin ja varmasti jotakin, minkä olisit voinut olla tekemättä.

Äänestä
  • "selviää miten mennä eteenpäin ja varmasti jotakin, minkä olisit voinut olla tekemättä"

    Kaikki mitä on tehty, on tehty. Ei elämää eletä niin, että valitsee jälkikäteen mitä olisi voinut jättää tekemättä. Kannattaa miettiä vain sitä miten jatkossa mennään eteenpäin (vai mennäänkö yhdessä) riippumatta siitä mitä on tehty, mitä on tapahtunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Jepe kirjoitti:

Nyt on tilanne ajautunut siihen pisteeseen että molemmista tuntuu että tarvitaan joku ulkopuolinen asioita ratkaisemaan.
Eli onko kellään kokemuksia Vantaan perheasiain neuvottelukeskuksesta? Epäilyttää ovatko ammattitaitoisia ja tuputetaanko uskonasioita.
Myös jos joku tietää Vantaalla jonkun hyvän yksityisen parisuhdeneuvojan niin kiitollisena kuulisin lisää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu