Tuli sitten (ihan omaa huolimattomuutta) oltua liian pitkä aika käymättä hammaslääkärillä, ja nyt kun tuli mentyä, oli tuomio suht tyly.
Monessa hampaassa reikiä, ja kaiken lisäksi joudun ilmeisesti sanomaan hyvästit suurimmalle osalle poskihampaistani. (Aiemmin jo poistettu ylhäältä viisurit, ja viime käynnillä lähti sitten alhaalta seiskahammas, ja todennäköisesti siltä puolelta lähtee vielä viisurikin jossain vaiheessa).
(Pahimmillaan suussani on siis kohta 9 hampaan vajaus. loput viisaudenhampaat, seiskahampaat ja lisäksi hajonnut vitoshammas)
(Voin sanoa, että on ihan mielenkiintoinen kokemus, kun menet säryn takia päivystykseen, ja siinä tilanteessa lääkäri ilmoittaa, että vaihtoehtoina on joko särkylääkekuuri ties kuinka pitkäksi aikaa ennen seuraavaa tarkistusta, tai sitten hampaan poisto kokonaan. Siis ihan kuin tässä nyt potilaan oletetaan olevan lääkäriä fiksumpi ja tietävän, että milloin juurihoito vielä on kannattavaa, ja milloin taas hampaan poisto on parempi ratkaisu. No, annoin sitten ottaa sen hampaan pois, ja en vieläkään tiedä, teinkö oikean päätöksen)
Ja jos takahampaat eivät olekaan ongelma, niin se on ainakin, että minulta on hajonnut myöskin vitoshammas, johon onkin sitten käytännössä pakko saada implantti tai silta tai jotain muuta, mihin minulla ei ole varaa.
Olen useammasta paikasta lukenut, että kun hampaita poistetaan, niin viereiset hampaat saattavat liikkua pois paikoiltaan, joten ilmeisesti implantti pitää saada paikalleen suht äkkiä.
Ja inhottavinta tässä kaikessa on se, että en oikeasti tiedä, että ovatko takahampaani todella niin huonossa kunnossa, että niille ei todellakaan voi tehdä mitään, vai onko kyse vain siitä, että lääkäri yrittää päästä helpolla.
Tolisaalta taas, en myöskään halua mennä mihinkään yksityiselle lääkärille, joka laskuttaa minulta huimia summia toivottomiksi tapauksiksi luokiteltaviin hampaisiin tehtävistä juurihoitoyritelmistä.
Onko elämää ilman poistettuja hampaita
AnskuKK
1
363
Vastaukset
- Hyvin pärjää
Kyllä sitä elämää on. Minulta on huonon hoidon vuoksi poistettu kaikki poskihampaat ylhäältä ja kun toinen kulmahammaskin hajosi ja jouduttiin poistamaan, olin valmis osaproteesiin. Hyvinhän tämän osaproteesin kanssakin pärjää eikä maksanut kunnallisella puolella laitettuna kuin vajaa 500 €.
Juurihoito on aina hampaa ensiapua ja aikanaan hammas joudutaan joka tapauksessa poistamaan. Hammaslääkäri osaa melko varmasti arvioida kuinka pitkäksi aikaa hammas pystytään pelastamaan juurihoidolla ja kannattaako se koska juurihoito on kallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741195EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30636