Kuulostaako oudolta, poikaystäväni on 23 vuotias ja käy edelleen saunassa perheensä kanssa kun käy vanhempiensa luona. Perheeseen kuuluu äiti, isä ja kaksi siskoa joiden kanssa hän käy saunassa edelleen? Siskot ovat syntyneet vuosina 92 ja 95. Hänen mielestään se on aivan normaalia? Keskustelimme asiasta ja hän piti minua outona kun en käy käy enää perheeni kanssa saunassa. Lapsena olen viimeksi käynyt esimerkiksi pikkuveljeni kanssa saunassa, mutta murrosiän tullessa en sitten mennytkään enään saunaan hänen kanssaan ja minusta tämä on normaalia! Normaalia on, että naiset ja miehet esimerkiksi saunovat erikseen. Eikö murrosiän tullessa vanhempien pitäisi ymmärtää tehdä tälläiselle asialle jotain? Mitä mieltä olette asiasta? Minua mietityttää asia, koska en tiedä miten tähän kuuluisi suhtautua?
Vastaukset 10
- Ellela
Perheitä on niin monenlaisia. Joissain perheissä alastomuuteen suhtaudutaan hyvin luonnollisesti ja toisissa häpeillään. Hänellä lienee sellainen perhe, jossa alastomuutta ei häpeillä. Joissain perheissä halaillaan perheenjäseniä ja toisissa kosketusta kartetaan. En ihmettelisi asiaa sen enempää.
- saunaan suomalaiset
Oi, minä olin viimeksi isän ja äidin kanssa saunassa kun olin jo 30v!. Meillä saunoi, ketkä saunoi, ei siinä eroteltu, onko mies vai nainen, lapsi vai aikuinen. Myös suvun kesken mummolassa oli hyvin luontevaa saunoa kaikki yhdessä, tais parhaimmllaan olla neljä sukupolvea yhtä aikaa.
Sen verran aikuisena olen tullut häveliäämmäksi, etten halua saunoa vieraitten miesten kanssa yhtä aikaa. Tosin kylpylässä jouduin äskettäin noloon tilanteeseen. Menin miehille ja naisille yhteiseen höyrysaunaan. Jo ovella huomasin, että höyryä ei ole juuri lainkaan ja lauteilla istui kolme aivan tuntematonta miestä. Eipä siinä muu auttanut kuin mennä sekaan istumaan. Uimapuvussahan sinne ei saa mennä, joten...
Niin, olen sitä mieltä, että suhtaudu vain luontevasti toisten yhteissaunomiseen, ei se mitään kummallista ole. Voit kertoa heille, että teillä on oltu hieman ujompia tai häveliäämpiä, jos siitä mitään puhetta tulee. - ...
Ite oon 24v ja käyn saunassa siskoni 15v ja veljeni 13v kanssa. Mun mielestä siinä ei oo mitään outoa, siellä on mukava jutella ja sieltä on mukava ottaa spurtteja ulos porukalla.
- alasti saunaan
Mä kävin jo 16 kesäisenä ekan kerran mun tyttöystävän kanssa alasti saunassa ja se on ihan normaalia vaikka oltiin nuoria. Ei mun vanhemmat siihen mitenkään puuttunut. Jos perhe on läheinen niin miksei voi mennä saunaan yhdessä. Mun nyky suhteessatyttöystävä ujosteli eka alasti mun alasti saunomiseen samaana aikaan mut nyt se on luonnollista molemmille. Miksi alastomuus on niin paha et siitä pitää vääntää jotain negatiivista
- kylä kylpee
Suhtautuminen yhteissaunomiseen vaihtelee hurjasti. Itse en menisi yhteissaunaan mistään hinnasta muuta kuin jotakin kangaskaistaletta ympärillä. Jotenkin se ei vain käy.
Varmaan tavat tulevat kotoa. Paljon tuntuu Suomessa olevan näitä, joiden mielestä saunominen koko aikuisen perheen/suvun voimin on ok.
Parasta siis suhtautua asiaan tyynesti. Poikaystäväsi perheessä saunotaan yhdessä. Se on heistä luontevaa. - nakupelle
Olen mä ollut kylpylöissä alasti yhteis saunassa. Ei siel paljoo höyryä ollut joten kaikki näki kaiken ja siel oli kans nuoria 20 vee naisia jotka tuli viereen istumaan. Ei ole mitään ihmeellistä
- normaali
No ei kuulosta yhtään oudolta, ellei tee siitä outoa!
- uyfuyuyg
Kuulostaa oudolta.......
- gfdswrftg
Ihan normaalia. Asun täällä Saksassa ja täällä on aina kylpylöissä yhteissaunat. Käyn aina tsiikailemassa ja sitten menen vessaan tumputtamaan. Mahtavaa!
- 68-v
Mielestäni kyse on parisuhteen kiinteydestä eikä niinkään perhekohtaisesta saunakulttuurista ja suhtautumisesta alastomuuteen.
Mentyämme yhteen ei alivuokralaisasunnossamme ollut saunaa joten ensimmäiset vuodet kävimme lauantaisin saunomassa vanhempieni luona.
Kertaakaan ei juolahtanut mieleenikään saunoa muuten kuin, alkuun tulevan vaimoni, ja lasten tultua, koko pesueemme kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251274Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89959Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää249954On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75767- 54754
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34672- 66667
- 46630
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30577Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah182557Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.152546Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus97509- 31502
- 199482
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17447Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
Paula hakenut rovaniemelle
Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?19432