Olin viikonloppuna yksissä karaoketansseissa ja muutama asia tuli mieleeni johon olen useimminkin törmännyt.
On tietysti selvää, että tilat ova erilaisia ja laittavat omat haasteensa muusikin ja laulun voimakkuuksille, mutta on ikäväistä, kun laulaja vetää muuten hyvin niin mikin voimakkuudet ovat alhaalla. Kun joku teistä keksii miten niitä säätöjä saisi muokattua laulajakohtaisesti. Toinen asia on levyjen vaihtoon kuluva aika ja sen käyttäminen. Nyt tietysti tässä tulee raha vastaan, mutta levyjen vaihto vie käsipelillä uskomattoman paljon aikaa ja eikä siinä mitään, mutta kun väliajat salit ovat kuin hautajaisissa, ottakaa mukaan läppäri tai vastaava, josta saisi aina tyhjäntilan täyttävä musiikki, jotta tunnelma säilyisi.
Kolmanneksi, pyrkikää käyttämään laitteita, joita ei ole tarkoitettu kotikaraokeen. Nytkin viikonloppuna sai laulaa madboyn langattomaan mikkiin, joka ei missään suhteessa mielestäni sovi ammattilaisten käyttöön saati sitten isoissa tiloissa. Madboyn mikin saa melkein syödä, että jotakin saa mikistä kuulumaan, jos se rahasta on kiinni langallisiakin mikkejä saa todella hyviä samalla hinnalla, jos leluilla pitää lähteä ammattilaisen liikkeelle.
No tietysti eihän kaikki sitä eroa huomaa, mutta se vie laulamisesta fiiliksen, jos laitteet eivät pelitä.
Paljon olen nähnyt, että vetäjät käyttävät jo tietokonepohaista ohjelmaa, joka nopeuttaa ja ennenkaikkea pitää laulajien järjestyksen kurissa. Nytkin samat laulajat menivät ohi mennentullen. Toiset laulajat saivat laulaa viisi kappaletta ja toiset vain kaksi, vaikka laput oli viety samaan aikaan. Kait nämä ovat niitä ikuisuuskysymyksiä.
Mikäli vetäjänä yleisötilaisuuksissa haluat kehittyä, jaa mielipidelappuja samalla, joilla voidaan antaa palautetta. Jos useampi antaa samanlaista palautetta, olisko silloin hyvä muuttaa taktiikkaa, siitähän te leipänne saatte.
Tottakai aina ei voi mennä putkeen, mutta on hyvä muistaa, että kaikki maksavat lipun ja haluavat tasapuolisen vastineen. Lippujen hinnoista tekin tilinne saatte.
Karaoke keikkailijoille
harmistunut laulaja
2
248
Vastaukset
- ammattilainen.......
Älä yleistä!
- harmistunut laulaja
En yleistä. Annoin vain vinkin, josta ei saa ottaa itseensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996562KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3656133Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603023Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112484Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082145- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341285- 731237