Sillankaiteeseen hirtetty nukke järkytti autoilijoita lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Kotkassa.
Tiistaisen Kymen Sanomien mukaan luurankonukke roikkui hirtettynä Mussaloon päin menevän rampin varressa. Nuken kädessä olevaa salkkua koristi teksti "Kello käy".
Poliisi poisti nuken sunnuntaina aamuyöstä. Poliisi pitää nuken ripustamista huonona pilana, rikoksena sitä ei tutkita.
Kymen Sanomat arvelee nuken liittyvän eri puolille kaupunkia ilmestyneisiin sabluuna-maalauksiin. Maalauksissa esiintyy mustiin puettu hahmo, jolla on mustat silmät ja valkoiset pitkät kasvot.
Lähde: Kymen Sanomat
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012041715461797_uu.shtml
Kenelle salkkumiehelle kello käy? Jykälle?
Hirtetty nukke järkytti autoilijoita Kotkassa
22
529
Vastaukset
- ssww21
Se oli taidetta, vähän niinku kukkenheimi malliin.
- Nuken Byggannut
Valtaapitävillä on enää vähän aikaa kertoa kansalaisille mihin heidän rahansa oikeasti käytetään Brysselin lakeijoiden toimesta. Sen jälkeen tapahtuu "kummia".
- mxls
Jos se on uudenlainen liikennemerkki, vanhat liian huomaamattomia.
- taidetta?
"Mä luotan karmaan
ja siihen ettei tää pääty millään sovinnolla
vaan kaikki päättäjät poltetaan roviolla. "
http://www.youtube.com/watch?v=TrodEVInMUw - Hohhoijaa..
Toivon että tää on taidetta eikä minkään K.O.A.D:n tyylisen "jengin" tekosia. Ois tosi sääli että tällanen ois keksitty ainoostaan siitä että viimeset sossun rahat on taas menny kaljaan. Tosin en usko edes että näin on, en usko että paikallisilla pummeilla riittäisi kekseliäisyys tai viitseliäisyys tällaiseen.
- Näin muualla
Meksikossa ne vaan rajummin iloittavat asian poliitiselle johdolle.
Eikä millään keinonukella:)) - .
Joo, kotkassa kopioidaan ulkomailta vaan jengien nimet. Toisin kun muualla, kotkassa "jengit" ainoastaan ryyppää ja pelaa tietokonepelejä.
- Benny Hill
17.4.2012 Älä yleistä .Karhuvuoressa ei ryypätä eikä pelata tietsikoilla . Täällä tehdään ahkerasti työtä. Täällä asuukin Kotkan pinta jengii. Ihmettelenkin Wahlroosin höpinöitä että rikkaat ottaa hatkat Suomesta .Myö ei lähetä täält Karkkarista mihkään .
- ...
Benny Hill kirjoitti:
17.4.2012 Älä yleistä .Karhuvuoressa ei ryypätä eikä pelata tietsikoilla . Täällä tehdään ahkerasti työtä. Täällä asuukin Kotkan pinta jengii. Ihmettelenkin Wahlroosin höpinöitä että rikkaat ottaa hatkat Suomesta .Myö ei lähetä täält Karkkarista mihkään .
En yleistä kaikkia karhuvuorelaisia. Karhuvuoressa asuu pääosin jopa kunnollista väkeä. Sanon vaan että ne Karhuvuoressa pesivät jengit ei ole mistään kotoisin.
- Vielä virtaa
... kirjoitti:
En yleistä kaikkia karhuvuorelaisia. Karhuvuoressa asuu pääosin jopa kunnollista väkeä. Sanon vaan että ne Karhuvuoressa pesivät jengit ei ole mistään kotoisin.
Taidat ite olla Karkkarista tai sitte viihdealalla. Eks Karkkari ookkaa verovapaa alue. Milloinkahan ne saa tehtyy siihen ostarille handelin et Sutelan alkon jonot pienenis.
- ...
Vielä virtaa kirjoitti:
Taidat ite olla Karkkarista tai sitte viihdealalla. Eks Karkkari ookkaa verovapaa alue. Milloinkahan ne saa tehtyy siihen ostarille handelin et Sutelan alkon jonot pienenis.
Ottaen huomioon että karhuvuoressa on aika omistusasuntojakin yms.? Maailman vanhin vitsi että Karhuvuori on suomen Monaco, eikä suurin osa osaa edes ajatella koko asiaa kun sitä laukoo.. :D On siellä spurguja, mutta on siellä muutakin. Eikä se nyt edes tähän uutiseen liity, vaan se että siellä on näitä nuorison "jengejä" jotka eivät kuitenkaan oikein jengitoimintaa harrasta.
- yykaakooneevii
Kakasipäisen kotkan laskenta on alkanut.
- Aleksi Staramanne
No kyll´ kello käy.....-.ei siin' mittää, mut viel paremmin kävis´ puhas kätteinen ..jos ei ny liikaa vaevoo tuu...
- Jääman
Kotkassa kannattaa olla varuillaan, koska kuvan perusteella Jason Voorhees on saapunut sinne.
- me-262
Teekkari humööriä todennäköisesti vain...
- kello käy...
Kuvasta päätellen hirtetty hahmo on kapitalisti-sika.
- tik tok tik stop ...
Sikojenlahden teurasverta sorkissaan.
- muutoksen aika
Todellinen sanoma yritetään piilottaa, lehdissä kiistellään vain onko se taidetta vai pilaa. Kyllä se on poliittinen sanoma, mitä sinun ei tahdota tietävän.
- Kotkotkakka
Ei kun kyllä se on kakaksipäinen Kotka joka on tulossa skitsofreeniseksi ja laskee omaa aikaansa.
- kotkalainenvaa_
Oikiasti se on todellaki rohkeaa että ees jotkut ihmiset osaa ja uskaltaa tehä tällasta, ja ilmottaa mielipiteitää luovasti. Tosin kuin jotku naapurin Ritvat lässyttää tekstaripalstoilla eläkerahoista.. Nytkin on hirveesti käynnistyny keskustelua tästä.. Lisää tällasia!
- hceotmb
onko asiallista tehdä esim. HD-kuskeille natsitervehdys, hehän eivät tervehdi kuin toisiaan kuulemma..?
- Hönder Hummel
Suomessa mieltä osoitetaan erittäin rauhallisesti ja väkivallattomasti.
Ei riehuta, eikä tapella, vaan ripustetaan joku nukke roikkumaan sillan kaiteelta.
Jo on ihme touhua, kun se saa aikaan reaktion, kuin olisi tapahtunut jotain hirveää.
Se maalaushan on selvä Edvard Munkin taideteoksen toisinto: Huuto
Pitäskö ihmisten alkaa enemmän tekeen tällasta rauhanomasta mielen ilmaisuja, koska ei ne ole mitään väkivaltaa.
Suomessa on vaan sellainen meininki, että väkivallattomasta on tehty väkivaltainen viranomaisten määrittelemänä.
Jos näin on, niin kaikki aurausmerkit pitää kerätä pois, koska ne symboloi seipäitä.
Tielaitos seivästää tienvarsia, miksi kukaan autoilija ei järkyty.
Pitäskö alkaa laittaan punaisia lankoja roikuun katuvaloista, niin varmaan järkyttyneet autoilijat tekis ilmoituksia, että tuollakin on pitkä verivanaa valuu katuvalosta ja poliisi käy poistamassa hirvityksen....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2484078Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1282343Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411491
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39968Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein129958- 77949
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!335889Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8867J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62790