Kunnia ELÄMÄN Herralle IANKAIKKISESTI!

Kun Jumala loi ihmisen, niin IHMISESTÄ tuli elävä sielu. Ei siis että ihmiseen tuli elävä sielu, vaan ihminen on SIELU kokonaisuutena. raamattu käyttää moninpaikoin henkilöstä nimitystä "sielu"

Jos Jumala vetää ihmisestä pois henkensä, niin ihminen kuolee. Ilman elämänhenkeä ei voi elää.

Jokainen, jossa on henki, on osa Jumalaa, sillä vain Jumalalla on eläväksi tekevä henki hallussaan, Hän yksin voi sen antaa ja ottaa.

Kun ihminen kuolee, niin ruumis tulee maaksi jälleen, mutta henki palajaa takaisin antajajaansa, eli Jumalaan.

Jumalalla ainoalla on elämä itsessään, sillä Jumala on itse IANKAIKKINEN ELÄMÄ ja tietoisuus, iankaikkinen, aluton ja loputon (8) Jos Jumala lakkaisi olemasta, niin KAIKKI lakkaisi.

Hänessä yksin on se ELÄMÄN VOIMA, joka saa kaiken elämään, koko kaikkiallisuudessa, hän on kaiken olevaisen tajunta. On ihmeelistä olla olemassa, kuulua osana tähän kaikkialliseen olevaisuuteen ja saada hivenen lainata Jumalallista voimaa, olla tietoisessa tilassa, tuntea elävänsä.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jumala Sana sanoo selkeästi, että h e l v e t t i on toinen KUOLEMA.

(Ei siis toinen elämä iankaikkisine kidutuksineen.) Sillä Jumala tekee oikeudenmukaisuuden rangaistessaankin:

Jumalan pilkkaajat, joille ei Jeesus Kristus, Jumalan Poika kelpaa pelastukseksi, jäävät elämän ulkopuolelle, koska heille ei kelvannut Jumalan antama pelastus, niin Jumala vetää heistä henkensä pois ja ilman elämänhenkeä ei voi olla mitään elämää.

Jumalattomat saavat oikeudenmukaisen rangaistuksen TEKOJENSA mukaan, ja heidät polttaa se tuli täysin ja kokonaan. Kaikki Jumalan pilkkaajat hävitetään siinä tulessa, niin ettei heistä jää juurta eikä oksaa.

He ovat kuin oljenkorsia ja heidät tuhoaa se tuli lopullisesti.

Raamattu sanoo myöskin kuolleiden tilasta, että "kuolleet eivät tiedä mitään". No miksiköhän?

Koska kuolleessa ei ole elämää, kun Jumala on vetänyt heistä pois henkensä. Ainoastaan ELÄVÄ voi olla tietoisessa tilassa ja tuntea jotakin.

Se että ihmisellä olisi joku erillinen "kuolematon sielu" ei pidä Raamatun sanan mukaan paikkaansa.

Ihminen on ihminen kokonaisuutena. Kun Jumalan luoma ruumis ja Hänen antamansa henki yhtyivät, tuli ihmisestä ELÄVÄ SIELU!

Siis kun Jumala loi ihmisen ja puhalsi häneen elämän hengen, NIIN ihmisestä tuli elävä sielu. Siis koko ihminen on se elävä SIELU, Jumalan luoma olento.

Raamattu kertoo esimerkiksi uskoontulleiten kasteesta, että sinäpäivänä pelastui noin kolmetuhatta sielua, eli ihmistä. Raamattu käyttää ihmisestä monin paikoin sanaa sielu, joka vain tarkoittaa henkilöä.

Äänestä
  • Selkeästi tulkattua Raamatun sanaa S-iitalta:
    Aamen.

    Äänestä

  • Ei sano, vaan sinun tulkintasi sanoo tuollaista!

    Äänestä

  • Valitettavasti "Sirkka Iida on täysin ulallaq!! Jumalan Poika on nimenomaan se sielu joka otti asuntonsa "ihmis" ruumiiseen. Ja se varsinainen ihminen on juuri tuo Jumalan Poika fyysisessä ruumiissa, eli herännyt omatunto, juuri siksi häntä voidaan nimittää, sillä hänessä on elämä ja elämä on JUmala ja hänen rakkautensa, tässä fysiikassa Jumalan käyttövälineessä. Ja hänen valtaistuimensa on juuri meissä, eli ruumiimme on, toisin sanoen sydämemme on hänen valtaistuimensa, josta tuomio lähtee, kun toimimme omaatuntoa vastaan, eli teemme rikoksia pienempiä tai suurempia!

    Äänestä

  • Eikös ihminen kuollut hengellisesti syntiinlankeemuksessa. Siksi tarvitaan uudestisyntymistä, jotta tulisimme taas Jumslan lapsiksi ja saisimme Pyhän Hengen sisimpäämme sinetiksi. Elämämme ilman yhteyttä Jumalaan on jo valmiiksi kuollutta. Tämä eroaa Sirkka-Iitan ajatuksesta, mutta kumpi on oikeampi malli. Molemmat se ei voi olla.

    Äänestä

Tämä Elämä on hänen Pojassansa, kuten Sirkka-Iita kirjoitti:

1. Joh. 5:11
"Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassansa."

Iankaikkinen elämämme on kätkettynä Kristuksessa:

Kol. 3:3-4
"Sillä te olette kuolleet, ja teidän elämänne on kätkettynä Kristuksen kanssa Jumalassa; kun Kristus, meidän elämämme, ilmestyy, silloin tekin hänen kanssaan ilmestytte kirkkaudessa."

Jumalalle hänen omansa, jotka ovat kuolleet, ovat eläviä, he vain nukkuvat.

Äänestä

Niin, että sielu muodosti itselleen käyttövälineen "ruumiin", jota sielu ohjasi elämän käytä-nössä, kuten se ohjaa tänä päivänä tätä eläin ruumista!?

Äänestä

Juu - se on ihan niin "helvetti on toinen kuolema" ..

Kirjoitin juuri asiasta ja itse sanasta "helvetti" - jolla on niin paha kaiku - seuraavaa:

Sanaa "helvetti" ei Jeesuksen aikana ollut edes olemassa - siksi voimme olla sata % varmoja että Jeesus ei sitä sanaa koskaan käyttänyt.

Mitä sanaa Jeesus käytti?

Jos asiaa vaivautuu tutkimaan niin on helppo saada myös selville että Jeesus tosiasiassa käytti sanaa joka oli Jerusalemin eteläpuolella olevan LAAKSON NIMI - nimittäin Hinnomin laakso (hepreaksi ‏גהינום‎, ’Ge-hinnom’ - laakson jossa siihen aikaan oli suuri kaatopaikka - asia jonka luonnollisesti ihmiset jotka paikan päällä kuuntelivat Jeesuksen sanoja hyvin tiesi - ja tiesivät senkin että siellä jätteiden lisäksi poltettiin myös esimerkiksi tuomittujen/teloitettujen rikollisten ruumiit.

Vanha ruotsalainen 1917 vuoden Raamatun käännös (monen muun Raamatun tavoin) onkin pitänyt laakson oikean (Gehenna) nimen tekstissään.

"Och frukten icke för dem som väl kunna dräpa kroppen, men icke hava makt att dräpa själen, utan frukten fastmer honom som har makt att förgöra både själ och kropp i >Gehenna

Äänestä
  • Jeesus on ainoa tie ELÄMÄÄN, valitse Jeesus!

    "H e l v e t t i" on toinen kuolema, h e l v e t t i EI ole toinen huonompi elämä, vaikka moni niin väittää!

    Sillä ei Jumala salli jumalattoman elää iankaikkisesti!

    Iankaikkinen elämä on mahdollista vain jos uskoo Jeesukseen Kristukseen lunastajanaan. Se on Jumalan armosta saatu lahja, joka tulee heidän osakseen, jotka ovat ottaneet Jumalan armon vastaan Hänen Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

    H e l v e t t i on toinen kuolema ja se on jumalattomille lopullinen elämän menettäminen, koska se on lopullinen, siis iankaikkinen.

    He eivät koskaan enää herää kuolleista, sillä he palavat loppuun kuin "oljenkorret", sillä ovat menettäneet Jumalan lahjoista suurimman, Elämän. Toinen kuolema on

    yhtä lopullinen jumalattomille, kuin iankaikkinen elämä on heille, jotka Kristuksessa ovat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirkka-Iita kirjoitti:

Kun Jumala loi ihmisen, niin IHMISESTÄ tuli elävä sielu. Ei siis että ihmiseen tuli elävä sielu, vaan ihminen on SIELU kokonaisuutena. raamattu käyttää moninpaikoin henkilöstä nimitystä "sielu"

Jos Jumala vetää ihmisestä pois henkensä, niin ihminen kuolee. Ilman elämänhenkeä ei voi elää.

Jokainen, jossa on henki, on osa Jumalaa, sillä vain Jumalalla on eläväksi tekevä henki hallussaan, Hän yksin voi sen antaa ja ottaa.

Kun ihminen kuolee, niin ruumis tulee maaksi jälleen, mutta henki palajaa takaisin antajajaansa, eli Jumalaan.

Jumalalla ainoalla on elämä itsessään, sillä Jumala on itse IANKAIKKINEN ELÄMÄ ja tietoisuus, iankaikkinen, aluton ja loputon (8) Jos Jumala lakkaisi olemasta, niin KAIKKI lakkaisi.

Hänessä yksin on se ELÄMÄN VOIMA, joka saa kaiken elämään, koko kaikkiallisuudessa, hän on kaiken olevaisen tajunta. On ihmeelistä olla olemassa, kuulua osana tähän kaikkialliseen olevaisuuteen ja saada hivenen lainata Jumalallista voimaa, olla tietoisessa tilassa, tuntea elävänsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu