Petolliset miehet

nainen30+

Olen todella pettynyt miehiin. Miehet (suurin osa) eivät ole kyenneet olemaan tuttujani esim. facebook, vaan hylkäävät jos nainen ei ole sopiva suhteeseen tai muuhun mielestään. Mielestäni se ei rakenna siltoja (ystävyyden tuntua) ihmisten välille yhteiskunnassa tai edistä verkostoitumista. Saattaa aiheuttaa kilpailua. Myös arvostuksen puute ja vaikeneminen, kieroon katsominen on tyypillistä joillekin miehille. Olen kuitenkin ihan mukava ihminen ollut, enkä mitenkään ikävä. Samaa sanon muista naisista, joistakin. Miehet seksualisoivat naista liikaa, eivätkä näe pintaa syvemmälle missään asiassa. Olkaa sitten yksin (ne jotka on), ei tarvii minulle enää sitä ruikuttaa... En minäkään ole monen ystävä enää. Naisilla on myös ennakkoluuloja suomessa tutustuessa uusiin ihmisiin.

Ärsyttää on sekin, jos nainen puhuu miehelle netissä tai muualla, se koetaan heti iskuyritykseksi. Sitten mies toteaa tylyysti "ei kiinnosta" tai "mennäänkö naimisiin/naimaan", vaikkei ole iskemässä -mitenkään-. Eli keskustella ei saa miehelle.

5

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen30+

      Okei, yksi mies yrittää olla "ystäväni" mesessä, silloin kun ei ole suhdetta. Jauhaa pelkkää pashaa naisista, joka ei minua kiinnosta. Puheen aiheet pyörivät siinä.

      • V*tutus syö naista

        Sussahan olisi aineksia feministiksi.


    • Huhhuh.

      Syyllisyyden taakka putosi.

      En ole fbookissa.

      Ainiin mennäänkö naimaan ?

    • Tota joo...
      Olet varmasti oikeassa oman näkemyksesi ja tuntemuksesi kanssa, mutta miten toi tekee miehistä petollisia? Oikeastaanhan se tekee miehistä ennemminkin inhorehellisiä, koska ei ole mitään feikkaamista, vaan se taka-ajatus tulee ilmi heti kättelyssä tai viimeistään kolmannessa lauseessa. Tai oikeastaanhan sen voi omaksua oletusarvona, niin säästyy pettymyksiltä.

      Sinä haluat ystäviä ja ilmeisesti useimmat miehet lähinnä naida. Oho. Intressit ei kohtaa, keskiverto hiippari etsii silloin toisen vastakappaleen kokeillakseen onnistuuko sen kanssa paremmin eikä ruikuta tyhjästä. Oikeastaan ihan niin kuin sanoit tuossa omassa vastauksessasi itsellesi, aihe "joka ei minua kiinnosta".

      "Miehet seksualisoivat naista liikaa, eivätkä näe pintaa syvemmälle missään asiassa."
      Ällistyttävän monokromaattinen väittämä, mutta ainahan sen voi kääntää toisinpäinkin, miettiä miten miehet kokevat saman tilanteen omasta vinkkelistään. Se voisi vaikka avartaa.

      • juu-u..

        Harhar..

        kun sitä pillua tulee saa muutakin.

        Heh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1385
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe