Mikä lihottaa eniten? Kolmen kärki

Balleriina Lutuunen

1. Suklaa! Vaikka suklaa lisääkin hieman aineenvaihduntaa, mutta rasvan ja hiilihydraattien raju yhdistelmä tekee siitä suuren energiamäärän.

2. Tyydyttynyt rasva! Tyydyttynyt rasva kiistatta lihottaa ihmisiä.

3. Nopeat hiilarit. Nopeat hiilarit lihottaa osaa ihmisiä hyvinkin paljon, muttei ihan vedä silti vertoja koville rasvoille.

Mikä laihduttaa?

1. rasvan ja hiilihydraattien sopiva määrä suhteessa. Rasvaa on saatava, mutta suurin osa niistä pehmeistä rasvoista. Sopiva määrä hitaita hiilihydraatteja! Ei siis paljon, 100g on ihan riittävä.

2. Ilman liikuntaa et siis voi päästä kondikseen! Et varmasti! Liikunta sinänsä ei laihduta hyötyliikunnassa, mutta se pitää nälän loitolla ja parantaa aineenvaihduntaa. Jos haluat pelkästää liikunnalla laihduttaa ja syöt huoletta rasvoja, et tule onnistumaan, et! Sinun täytyy olla yksinkertaisesti maratoonari urheilija!

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LauraLai8

      Jep, nuo ovat perusjuttuja, jotka todellakin vaikuttavat lihomiseen tai laihtumiseen.
      - Kuluta enemmän energiaa, kuin syöt, niin silloin laihdut pitemmänpäälle varmasti.
      Katso lisää laihdutusvinkkejä http://www.laihduttaminen.com/ sivuilta.

    • grbbdve

      Kuules Lutuunen, mitä ihmettä varten sinä haukut ja mollaat VHH-dieettiä noudattavia, kun tuo listasi on minun mielestäni ihan ookoo!?

      Paitsi ettei missään ole osoitettu, että tyydyttynyt rasva olisi jotenkin lihottavampaa kuin tyydyttymätön. Tuo taisi olla lipsahdus, ihan sen takia, että vastustat tyydyttynyttä rasvaa?

      Minä käytän voita siinä missä öljyjä. Kylmäpuristettuja öljyjä laitan lusikalla suoraan suuhun, mutta voita en, se on se ero. Enkä liho, koska ei se rasva yksinään hyvälle maistu, sokerin ja pullan kanssa kyllä, mutta en syö niitä.

      Nopeita hiilareita siis en syö, en perunaa, en viljoja, voisin kyllä syödä ohrapuuroa, mutta olen ruuanlaitossa laiska ja kiireinen, mieluummin käyn kävelyllä senkin ajan. Keho alkaa kyllä kertoa mitä tarvitaan ja milloin.

      Olen eri mieltä siinä, että liikunta pitää nälkää loitolla, itselläni ulkoilu tuo nälkää! Mutta ei se haittaa, kun tulee oltua ulkona poissa jääkaapilta, kyllä nälkään sitten saakin syödä, kun ei syö niitä höttöjä.

      Ja oletkos Lutuunen ikinä maistanut kotona tehtyä suklaata? On meinaan terveysruokaa. Ja hyvää!
      Harva sitä kaupan 80% tummaa suklaatakaan pystyy mussuttamaan levytolkulla kuten vaaleaa sokerisuklaata. Manteli poskeen ja tumma suklaa päälle! NAM!

      Ja mun hiilihydraattimäärä on ehkä tuo 100g, en ole laskenut. Ne tulevat pääasiassa kasviksista ja maitotuotteista.

      Liana

    • näim on

      En käytä kuin luonon rasvaa. Hiilarit on lopetettu kaksivuotta sitten.
      Teoriasi mukaan pitäisi liohoa. Meidän vaaka on kyllkin näyttänyt erisuuntasia merkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1030
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe