Missä vaiheessa tuli arki suhteeseen?

gfdgfd....

Kauanko meni, kun arki tui suhteeseen? Miten se muutti suhdettanne, menikö poikki, vai syvensikö?

3

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 68-v

      Ei ollut mitään epäjatkuvuuskohtaa havaittavissa.

      Emme avioituneet missään huuhaa hengessä. Olimme totutelleet toisiimme 3-vuotta.
      Lapset hankimme harkiten ja ottaen ennakkoon huomioon heidän vaikutuksensa elämäämme ja sen rytmiin.

      Ainoa, muutaman kuukauden mittainen poikkeava jakso oli viimeisen penskan lähtö.
      Vaimo oli jotenkin toisaikainen.

      Kyllä on ollut niin riivatun tasaista eloa.
      Ei riitoja, ei äidin luokse lähtemisiä, ei mitään!

      Syvä dementia lienee syynä tähän tyytyväisyyteen!

    • hfefg

      No arki tulee varmasti kaikille yhteenmuuton jälkeen. Alkuun kuherrellaan kun on niin ihanaa asua yhdessä, toki riidelläänkin, ei ole helppoa välttämättä totuttaa esim siivous ja ruokailutapoja yhteisiksi. Jossain vaiheessa siinä sitten huomaa että kaikki alkaa vain kulkea omalla painollaan ja jokailtaiset kuhertelut muuttuvat siihen että toinen tekee vaikkapa työhommia ja toinen kouluhommia. Välillä tehdään jotain yhdessä ja laitetaan ruokaa, siivoillaan.

      Mutta se ei ole huono asia lainkaan, jos osaa ja muistaa pitää keskinäisestä hellyydestä huolta, eikä turhaan stressaannu jos lemmenleikit jäävät stressin vuoksi vähemmälle. Se on vain elämää. Kannattaa ottaa ohjenuoraksi että kaiken arjen keskellä, muistaisi päivittäin koskettaa, hellästi, toista. Pussata poskelle, halata, jopa nipistää takamuksesta, tai vain sipaista toista poskesta, niin että toinen muistaa että vielä tunnet hellyydenkipeyttä ja halua häntä kohtaan.

      Meidän suhde ehdottomasti syventyi arjen myötä. On mahtavaa tuntea että seurustelee oman parhaan ystänsä kanssa, työskennellään tiimissä molempien hyvinvoinnin ja onnen vuoksi. Toki se on vaatinut töitä, pitää jaksaa yrittää ymmärtää toisen ärsyttäviä tapoja, ja riitojakin mahtuu elämään. Jos molemmat kunnioittavat ja rakastavat toista, ei sen alkuhuuman katoamisessa ole mitään pahaa, huuma haihtuu mutta itse rakkaus syvenee.

    • Arki tulee kaikkiin suhteisiin jossain vaiheessa. Ei se niin kamala peikko ole.

      Syvä rakastumishurma kestää 2 vko-2 vuotta. Se aika on oppia tuntemaan toisen persoonaa muilta osin, koska rakkaudessahan seksi on vain yksi asia, joka sitoo toiseen. Toisen persoona ajatusmaailmoineen ym. on se, joka kiehtoo ja pitää yhdessä ja saa jokaisen päivän tuntumaan ihmeeltä.

      Säälin sellaisia ihmisiä, joilla pitää olla rakkauden hurma koko ajan päällä ja heti kun arki koittaa, vaihdetaan uuteen. Se on aika kypsymätöntä.

      Arki rakkaan ihmisen kanssa kaikkine arkisine touhuineen voi olla todella mieluisaa. Eihän niitä elämän kohokohtia huomaa, jos koko ajan aallon harjalla menisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      225
      1588
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      37
      1449
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      62
      1288
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1280
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      992
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      179
      883
    Aihe