Ulkonäkö

Naamaraja.

Mikä siinä on, että täällä palstalla rankataan aika radikaalisti ihmisiä tiettyihin lokeroihin:

Kaunis nainen = Ihan varmasti nirppanokkainen prinsessa, kenelle kukaan ei kelpaa.
Komea mies = Takuuvarma sitoutumiskammoinen pelimies.

Keskivertoiset/ hajuttoman ja mauttoman näköiset naiset ja miehet = Suurisieluisia, automaattisesti ihania persoonia, joiden sisäinen kauneus lopulta voittaa ulkoiset vaateet.

YH-äidit = läskiintyneitä sidukkalissuja, jotka hakevat vain lapsilleen elättäjää.
YH-isät = Urheita selviytyjiä, uskomattoman hienoja ihmisiä, jotka ovat onnistuneet pärjäämään lapsen kanssa yksin.

Tunnustatko itse ajattelevasi juurikin näin tietynlaisista ihmisistä?

Niin ja pakko vielä heittää tähän loppuun... Mikä siinä on, että vähintäänkin joka kolmas mies treffipalstalla on joku helvetin NALLEKARHU??? Olis edes Ken, sellaisilla oli lapsenakin paljon kivempi leikkiä.

7

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvaton mies

      Lähinnä tunnistan sen että sinä näyt ajattelevan noin vaikka muuta väität.

      Aluksi puhut omituisista rajauksista ja nostat sitten esille "nallekarhun" ja "kenin".

      Sähän et tietysti ketään lokeroi. Aika lapsellista tekstiä sinulta kaiken kaikkiaan.

    • Naamaraja.

      Missään vaiheessahan en väitä, ettenkö minäkin ajattelisi joistain ihmis"tyypeistä" noin. En tee sitä vaan yleisellä tasolla ja yleensä haluankin aina tutustua ihmiseen, ennenkuin vedän johtopäätöksiä hänen persoonasta tai tarkoitusperistään :)

      Ja kuten kirjoitinkin, nuo kuvaukset toistuvat täällä palstalla lukemattomissa viestiketjuissa. Tavismiehet itkevät, kuinka tyhmät ämmät haluavat aina vaan komeita miehiä, jotka kuitenkin on vaan pelailemassa. Yh-äidit automaattisesti hakee mukuloilleen elättäjää. JNE JNE JNE.

      Mä olen lähinnä ärsyyntynyt, sillä minut on monesti lokeroitu pelkän ulkonäön perusteella, vaivautumatta tutustumaan minuun edes muutaman sanan verran.

      • Naamaraja.

        --- Niin ja tuo Nallekarhu vs. Ken nyt oli täysin aiheesta irrallinen kommentti, jolle en vaan viitsinyt alkaa kehittämään omaa viestiketjuaan. Halusin vain purkaa tuon mieltäni vaivanneen asian. :)

        Otappa siis "Kuvaton mies" ne hemapat sieltä klyyvarista ja hymyile; nyt on sentään perjantai :)


      • Kuvaton mies
        Naamaraja. kirjoitti:

        --- Niin ja tuo Nallekarhu vs. Ken nyt oli täysin aiheesta irrallinen kommentti, jolle en vaan viitsinyt alkaa kehittämään omaa viestiketjuaan. Halusin vain purkaa tuon mieltäni vaivanneen asian. :)

        Otappa siis "Kuvaton mies" ne hemapat sieltä klyyvarista ja hymyile; nyt on sentään perjantai :)

        Joo, no ehkä mulla on huono perjantai sitten.

        Minua on muuten sanottu "nallekarhuksi" kuvan perusteella. Yleensä se meni kyllä minulla niin päin että naiset kiinnostuivat mutta kuvasta tuli sitten hylky.

        Persoonani ja luonteeni kirjoitti siis shekkejä joita mitäänsanomaton naamataulu ei kyennyt naisten mielissä lunastamaan.

        Toisaalta jos kuva olisi ollut näkyvissä profiilissa niin tuskin vastausasteeni olisi ollut yli sen 50%.

        Sinulle sellainen että älä ota näitä juttuja myöskään liian tosissaan ja netissä aina yleistetään sekä lokeroidaan ihmisiä.
        Itsekään en muuten ottaisia yh-äitiä vaikken usko että he etsivät elättäjää lapselleen. Kuitenkin siihen lapseen joutuu tottumaan jos vakavampaa suhdetta etsii ja minulla ei ole sellaiseen mitään halua.


    • heilouheilou

      Pohtimisen arvoinen asia, nuo naamarajan kehitelmät ovat aika osuvia!

    • tyhjä arpa

      Naiset katsoo naamaa ekana ja sit hylkäävät kun eivät diggaa naamasta. Ei ne viitsi tutustuu luonteeseen

    • Naamaraja.

      Höpöhöpö, ihan yhtälailla miehet rankkaavat naisia kasvojen perusteella, ovat ehkä vielä myös vähän kriittisempiä mitä tulee vartaloonkin.
      Naiset "antavat anteeksi" helpommin, jos miehellä ei ole mikään kreikkalaisen jumalan kroppa. Eli ainakin näin äkkiseltään voisi päätellä, että pärjätäkseen treffailussa, pitäisi olla kauniit kasvot ja hyvä tai vähintäänkin normaali kroppa. Mene ja tiedä.

      Mutta toisaalta, mitä tätä asiaa tässä edes vääntää; jokaista miellyttää erilaiset ihmiset, mutta avainsanana kuitenkin Miellyttävyys. Toisessa pitää olla jotain ulkoistakin mihin mieltyä, jotta asiat etenevät platoniselta tasolta toiselle? :)

      Mutta siis tosiaan, ehkä meidän pitäisi täältä nettitreffeiltä siirtyä vaikkapa Speed-dating konseptiin, siinä ainakin pääsisi heti näkemään vastakappaleen livenä ja vaihtamaan muutaman sanankin :)

      Ja "Kuvaton mies" ; Kaikilla meillä on huonoja päiviä, mutta toiset meistä osaavat olla purkamatta sen tuntemattomiin ihmisiin. No harm done, hauskaa vloppua sulle :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      287
      5913
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      43
      3465
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2690
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2131
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      90
      1672
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1077
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      134
      895
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      885
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      834
    Aihe