Uusi kotikuntani on nostettu nyt jos ei maailman- niin ainakin Suomen kartalle!
Heja Raseborg!
20
162
Vastaukset
- ??
Raasepori (ruots. Raseborg) on suomalainen kaupunki, joka syntyi 1. tammikuuta 2009
http://fi.wikipedia.org/wiki/Raasepori- laardimies
HÖLMÖ
- KoppavaHoro
Juu, ja sinne tulee kohta (2.5.) kaksi asukasta ja kaksi (jollei jopa kolme) koirakansalaista lisää!
Jaahansson, se on varmaan onneksi olkoon sitten!
Kivaa seutuahan se on, ainakin vierailla. Raaseporin linnanrauniot ja lähiseudun ruukkien ympärille kasvaneet kylät ovat mukavia, eikä sieltä pahasti kestä Helsinkiinkään siirtyä jos alkaa kyrsimään.- KoppavaHoro
Me muutetaan siis Billnäsiin, ihan ruukin naapuriin. Töihin pitää kammeta Espooseen ja Vantaalle, mutta eihän toi nyt paha rasti ole, kun ei tartte enää kehäykköselle eksyä :)
- ...
Työnnä nyt kieli reikään asti.
KoppavaHoro kirjoitti:
Me muutetaan siis Billnäsiin, ihan ruukin naapuriin. Töihin pitää kammeta Espooseen ja Vantaalle, mutta eihän toi nyt paha rasti ole, kun ei tartte enää kehäykköselle eksyä :)
Olen kertaalleen Billnäsissä käynyt päivän hengailemassa, joten kauhean tuttu paikka se ei ole. Fiskarsin kylillä ja Tammisaaressa huomattavasti useammin. Ja tietty noilla em. linnanraunioilla.
Jep, kyllä toi Hangon tie/Länsiväylä Kehä 1:sen hakkaa mennen tullen, viimeistään kun tietyöt valmistuvat.- KoppavaHoro
Toljake kirjoitti:
Olen kertaalleen Billnäsissä käynyt päivän hengailemassa, joten kauhean tuttu paikka se ei ole. Fiskarsin kylillä ja Tammisaaressa huomattavasti useammin. Ja tietty noilla em. linnanraunioilla.
Jep, kyllä toi Hangon tie/Länsiväylä Kehä 1:sen hakkaa mennen tullen, viimeistään kun tietyöt valmistuvat.Ajallisesti veikkaan, että työmatka jopa lyhenee.
- puskalisko
KoppavaHoro kirjoitti:
Ajallisesti veikkaan, että työmatka jopa lyhenee.
arvaa kauan mulla menee nyt kymmenen kilsan matkaan >: (
Ja kyseessähän ei ole pelkästään aika, vaan myös kuluttavuus. - KoppavaHoro
puskalisko kirjoitti:
arvaa kauan mulla menee nyt kymmenen kilsan matkaan >: (
Ja kyseessähän ei ole pelkästään aika, vaan myös kuluttavuus.En edes arvaa. Mä haluaisin töihin kodin lähelle, mutta jos se ei onnistu, niin mahdollisimman paljon kotitoimistopäiviä (kuten tähän asti).
- laardimies
Hai, onko koppis Raaseporilainen--nyk.Tammisaari-Ekenäs?
Sehän on Suomen historian tärkeimpiä hansakaupunki!!111!!!
Onneksi ei keisari AleksanterI I ei päättänyt pilata sitätasan200v
sitten Suomen suurruhtinaskunnan pääkaupungiksi Turun sijalle
kauemmeasa vihollisistaan( r*yssien vihollisista!)
vaan päättiperustaa Helsingin Vantaajoen rannalle edistämään
Tallinan kauppaa, joka nyt vilkkaana pyöriikin.
Helsimki on nyt Suomen vilkkaina satama---Hesan Ratikat hakevatverottoman viinansa ja HIVtarunntantsasieltä
Kotka/Haminaolivat suurimmat puutavararan vientisatamata
lähempänä Venäjää.......ei mene puut kaupaksi enääEUaikaan
Helsinki nimikin on pöllitty Askaisteankartanon laiturista, jossa
Carl G Mannerheimkävi poikasen ahvenia narraamassa.
Aleksanteri I pakkomuutti Raaseporilaisia ja Pohojommaan ruotsikielisiä Vantaan rantarisukkoon pakkotöihin ja paheksui raaseporilaisten karkaamisia kotiinsa takaisin takaisin.
JosAleksanteri olisi valinnut valmii hansakaupungin, olisivat kaikki savolaiset jo siellä sikailemassa ja Tammisaaresta tulisi suuri slummi sitivhreitten avulla...........- peeeeeeeeeoooooo
Onneksi saatiin järjen ääntäkin tähän keskusteluun.
- laardimies
peeeeeeeeeoooooo kirjoitti:
Onneksi saatiin järjen ääntäkin tähän keskusteluun.
p,e ja o ovat kirjaimia, puustaimia, eivätkä äänteitä
onematopoettisesti voisit kokeilla hikistä kainaloasia pumpaten
saada äänen, jotakirjaimilla kuvataan:PRÖÖÖÖÖT
peo=murresana espanjankielen sanasta pedo=pieru
peofiilille tiedoksi
Onnittelut uuden kodin johdosta!
- KoppavaHoro
Kiitos! :) Ja se on vielä kaiken päälle tosi ihana koti! Muhahaha (niille, jotka haluavat ärsyyntyä)
- puskalisko
missäs helkkarissa se on
- KoppavaHoro
75 kilsaa Espoon Niittykummusta, 85 Vantaan Myyrmäestä.
- puskalisko
KoppavaHoro kirjoitti:
75 kilsaa Espoon Niittykummusta, 85 Vantaan Myyrmäestä.
aina oppii uutta. Tällä viikolla sain jo hyvän perunankeittovinkin. Siellä on tollanen linnake !11!!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Raasepori
http://www.google.fi/imgres?q=raasepori&hl=fi&biw=811&bih=351&gbv=2&tbm=isch&tbnid=klxem8HYmo-WkM:&imgrefurl=http://www.raseborg.org/raseborg/slott/fin/&docid=eSNETEQ25iCeeM&imgurl=http://www.raseborg.org/images/raseborg/borgen/borgen2.jpg&w=300&h=383&ei=e8ORT6ijFsfg4QTK9uz7Aw&zoom=1&iact=hc&vpx=303&vpy=-34&dur=236&hovh=254&hovw=199&tx=92&ty=127&sig=111642238353344034984&page=1&tbnh=147&tbnw=115&start=0&ndsp=4&ved=1t:429,r:1,s:0,i:93 - KoppavaHoro
puskalisko kirjoitti:
aina oppii uutta. Tällä viikolla sain jo hyvän perunankeittovinkin. Siellä on tollanen linnake !11!!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Raasepori
http://www.google.fi/imgres?q=raasepori&hl=fi&biw=811&bih=351&gbv=2&tbm=isch&tbnid=klxem8HYmo-WkM:&imgrefurl=http://www.raseborg.org/raseborg/slott/fin/&docid=eSNETEQ25iCeeM&imgurl=http://www.raseborg.org/images/raseborg/borgen/borgen2.jpg&w=300&h=383&ei=e8ORT6ijFsfg4QTK9uz7Aw&zoom=1&iact=hc&vpx=303&vpy=-34&dur=236&hovh=254&hovw=199&tx=92&ty=127&sig=111642238353344034984&page=1&tbnh=147&tbnw=115&start=0&ndsp=4&ved=1t:429,r:1,s:0,i:93Nii-in! Ei mikään turha paikka! Tervetuloa mukavaa kesäpäivää viettämään, tarjoan kahvit tai clericot meidän terassilla!
- laardimies
KoppavaHoro kirjoitti:
75 kilsaa Espoon Niittykummusta, 85 Vantaan Myyrmäestä.
Koppiksen uuden residenssin esittely ja ja sen tarina
Tammisaaressa onkin liian matalat laivaväylät merenkulkuukuun
Siellä on myös galgberg, kuten Turussakin
hirttokallio Hesan Kalliossaa maleksivien Ratikkakuskin esiisejä varten.
http://www.youtube.com/watch?v=fASAw6m2_iQ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv172291Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948