Motivaatiota, please

Ei jaksa enää

Olen 30 v. nainen. Pituutta 167cm ja paino tällä hetkellä 93,5 kg, eli reilusti ylipainon puolella vielä ollaan. Olen laihduttanut nyt vähän yli vuoden. Alkupaino oli 122,5 kg. Ongelmana onkin nyt lopahtanut motivaatio vaikka urakkaa vielä olisi!!!

Kertokaa vinkkejä, miten olette saaneet motivoitua itsenne vetämään projektin loppuun saakka. Minulla alkuvaiheen motivaationa toimivat ihmisten läskikommentit, jotka haavoittivat ja tuntuivat niin pahalta, että pakoitin itseni laihtumaan. Mutta nyt kun olemus on hiukan pienentynyt (tosin vielä iso!) pitäisi saada jostain uutta potkua.

3

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi ikireitevä

      Vaikeetahan se on. Voit yritää että on syötävä "hoikan ihmisen annoksia" Eli yritä ajatella että et tarvitse kuin vähän syötävää kerrallaan.

      Minulla on myös motivointi vaikeaa kun en ole shoppailija enkä vaateihminen. En siis saa eritystä mielihyvää johonbkin vaatteeseen mahtumisesta, töissäkin on työnantajan vaatteet joita kyllä on kaikenkokoisille.

      Joskus on joku herkku jota syö parasta panna kokonaan jäähylle "toistaiseksi".
      Minulla se on kerma mitä usein ostan kaupasta ja sitten ettei se vanhene teen jonkun rahkan ja syön kaikki kerralla. Eli menin nyt itse "kermanostolakkoon". Ostan seuraavaksi vasta mansikka-aikaan.

    • 25

      keittele teetä useita kertoja päivässä. saa tunelman että on nauttinut jotakin .

    • cherry35

      Itseäni motivoi se että ostaa jo valmiiksi pienempiä vaatteita.Olen pudottanut reilu 20 kiloa ja vielä ois 10 kiloa tarkotus pudottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      123
      2810
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      40
      1808
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      71
      1776
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      285
      1674
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      16
      1610
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1302
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1209
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1108
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1042
    Aihe